şükela:  tümü | bugün soru sor
 • vodafone'a inancımın tam olduğu karşılaşma. orange'da gelsin tam olsun rekabet. tim ( avea ile ), orange ve de vodafone, turkcell'i adam edecektir. tim ve vodafone burada, onlar da yeter belki...
 • turkcell 'i korkudan tir tir titreten bir rekabettir. cenk serdar bile kurtaramayacak.
 • bedava lafını veya sudan ucuz telefonları duyan insanların gözünü kırpmadan turkcell'den vodafone geçecektir. en azından sağlam bir genelleme olmaza bile hava atmayı seven biri olarak gençlerin cafcaflı telefonlar için yapamayacağı şey yoktur... hemen hemen her gün telefoncuların önünden geçerken adeta insanlar açlıkdan ölüyormuş gibi telefoncuların camlarından içeriye bakmaktadır. iyi bir satıcı olmak için insan psikolojisini iyi bilmek yeterde artar bile.bu da turkcell için son olabilir tabi.
 • gelecek yıllarda cep telefonu kullanıcılarına çok avantaj sağlayamayacağını düşündüğüm rekabet.

  kurumlar vergisindeki azalmanın vergi gelirini sabit tutmak amacıyla kdv ve ötvye yansımasının yanı sıra, imfnin de 2006 yılına ilişkin istekleri (emir veya direktif olarak da algılanabilir) doğrultusunda doğrudan yabancı sermaye girişinin sağladığı etkiyi kesilmeden devam ettirmek için ekstradan bir kdv+ötv artışı söz konusu.

  bu durumda "ulan 50 milyonluk konuştum yine 100 milyon fatura gelmiş vodafonuda ziterim turkcelli de ziterim yeter lan çektirdiğiniz" şeklindeki söylenmelerin "vodafone telsimin %20 lik pazar payını %30 lara çıkarmış vay anasını heriflere bak" gibi muhabbetlerin önüne geçeceğini tahmin etmek pek güç değil.

  gün gelir de "vergi ödeyebilen bireyler olduğumuz için ödememiz gereken vergi" (bkz: ötv) mantıklı bi açıklamaya kavuşur yada doğrudan vergi sistemi (bkz: gelir vergisi) etkinlik kazanırsa bu tür rekabetlerden de tüketiciler olarak hem daha çok faydalanırız hem daha çok söz ederiz!
 • uygulanacak pazarlama stratejilerinden çok, şirketlerin kurumsal kimliklerin etkileyeceği rekabet olacaktır ve bence turkcell pazar payında küçük bir kayıp yaşasa da liderliğini sürdürecektir.

  pazarlama ataklarının çok fazla önemli olmamasının nedeni vodafone'un yapacağı her türlü pazarlama atağının aynısını turkcell'in de yapabilecek olmasıdır ve turkcell'in kampanyalarını duyurmak için harcayacağı reklam gideri mevcut anlaşmaları ve oturmuş kimliği sayesinde vadofone'dan çok daha düşük olacaktır. bunun ötesinde asıl önemli olan kurumsal kimlik konusundaysa bence turkcell'in çok bariz bir üstünlüğü vardır. vodafone nasıl bir kimlik yaratmaya çalışacak bilemiyorum fakat yapacağı her ne olursa olsun turkcell'in öne çıkaracağı "türk" kimliğinden daha baskın olamayacaktır. ayrıca yeni müşteri edinmenin mevcut müşteriyi elde tutmaktan daha zor olduğu düşünülürse pazar payını arttırmak adına vodafone bir süre belki de zararına çalışmak zorunda kalabilir.

  herşeyin ötesinde sonuç ne olursa olsun -ki hiiiç sallamıyorum- sürecin tüketicilere çok şey kazandıracağı açıktır.****
 • turkcell in tarife silahi vardır. vodafone'nun tüm silahları ne yazık ki buna karşılık veremeyecektir.
  ta ki 3g'de herkes sıfırdan başlayana kadar.
 • şimdiden etkisini göstermeye başamış karşılaşmadır. bundan seneler önce genç insanların öğrenci tarifesi ile 10 dakika 1 kontöre görüşeceği, günde 1 kontörden atılan 3 mesajdan sonra şebeke içi bedava mesajlaşılabileceği, her ay yüklemeye 2 saat beleş konuşma, hadi bunları geçtim öğrenci tarifesi olmayanlarında artık 5 dakika 1 veya 2 kontöre olacak diye söylense "mazot 1 ytl olur bu olmaz" gibi cevaplar duyulabilirdi vesselam. neticede rekabet her zaman olduğu gibi tüketiciye yaradı. iyiki varsın vodafone, iyiki varsın turkcell super lig.
 • tesid* tarafından bu yıl sekizinci kez düzenlenen tesid yenilikçilik yaratıcılık ödüllerinde büyük sirket kategorisinde turkcell'in arge şirketi olan turkcell teknolojinin kobi kategorisinde ise vodafone'un ödül alması aslında 2 şirketin aynı klasmanda olmadıklarını bir kez daha ortaya koymuştur. özellikle 3g ihalesinde turkcell'in a tipi lisansı aldıktan sonra avea ve vodafone'un diğer 2 lisans tipi için kura çekmesi turkcell'in bu iki şirketten nasıl farklı bir yerde konumlandığını açıkça göstermekdir. bu nedenle doğru başlık için (bkz: vodafone vs avea)
 • vodafon, mutlu bir ayrılık hikayesi temalı son reklamında rekabetteki üstünlüğünü, daha doğrusu rakibinin elindeki kozları birer birer kaybetmeye başladığını üstüne basa basa duyurmuştur.
  haklı, haksız orasını kullananlar bilir gerçi ama bu herifler rakip firmaya göre reklam yapma olayına baya baya sardılar.

  --- spoiler ---

  reklamdaki selim, aslında turkcellim.

  --- spoiler ---

  edit: olmadı vodafon, tam bir aydır vodafon'luyum, beni geçtiğime geçeceğime pişman ettiler.
  hem sürekli gelen ne idiğü belirsiz reklam mesajları ve kullandığım servisin mesajında bile çıkan farklı markaların sloganları hem de hiç bir yerde çekmeyen şebeken beni canımdan bezdirdi.
  bunun yüzünden patrondan fırça yemiş kadar oldum bugün. lan istiklalin göbeğinde olmasa ofis anlayacam, hiç bir şebeke olmasa gene anlayacam (telefonda sorun vardır) ama acil arama da turkcell efendi yani nağmı diğer selim, full çekiyor.
  bu sabah itibariyle bir müşterin daha gidiyor vodafon, oh olsun.
 • şöyle bir fark vardır aralarında

  teknik bir konu ile ilgili tüm operatörlerden dökümantasyon istenir.
  turkcell'den 310 sayfalık gayet ayrıntılı herşeyin anlatıldığı bir pdf dosyası yollanır (herifler utanmamış kitap yazmış)
  vodafone ise mail olarak (ek bile değil), toplamda iki sayfa filan tutan bir açıklama yollar.

  (şaka mısınız olm, en dandik yazılım firması bile 3 kuruşluk yazılımı için oturur döküman hazırlar, bi sayfa bile olsa onu bi pdf'e atar bişey yapar, sen koskoca vodafone olmuşsun yaptığın işe bak)