şükela:  tümü | bugün
 • bugün açıklanan 2016 yılı 1. çeyrek sonuçlarına göre gerçekleşmiş olan durum.

  finansal ve operasyonel veriler (excel dosyası) tablosuna baktığınızda "operasyonel (yeni)" sayfasında turkcell'in son iki çeyrektir değişmeyen ve 35.8 milyon olan abone sayısının 35.2 milyon'a düştüğünü görebilirsiniz.

  detaylara baktığımızda bu kayba en çok etki edenin ön ödemeli hat abone sayısı olduğu görülüyor. yani bu 600 bin abonelik kayıp turkcell'in fiber vs. tüm işlerinde toplam kaybettiği abone sayısı. ön ödemeli hat abone sayısında ise 800 bin azalmış. diğer işlerinde abone sayısı arttığından totalde 600 bin kayıp olmuş.

  yine detaylara baktığımızda turkcell'in ön ödemeli hat başına ayda 12,4 tl kazandığını görüyoruz. basit bir hesapla;

  800 bin x 12,4 tl = 9.920.000 tl

  ön ödemeli hatlardan dolayı turkcell'in her ay kaybettiği para.
 • turkcell hatlarımızı iptal ediyoruz kampanyasının etkisinin yadsınamayacağı erime.

  faturalı hat sayısında bir artış gözükse bile, ön ödemeli hatlardaki abone sayısında düşüş yaşanmış.
  toplamda 600 bin abone kaybetmiş. yıl sonunda muhtemelen 1 milyonu bulur kayıp.

  turkcell; özgür kız temalı "özgürlük" kelimesine vurgu yaparak çıkmış, yıllar içinde ne yaptığı meçhul vakıflara destek veren bir kuruma dönüşmüştür.

  türkiye'nin değerlerinin birer birer siyasete malzeme edilmesi çok üzücü.
 • aramızda hala turkcell hattını iptal ettirmeyen çomarlar, uzun adam sevdalıları, post-modern kırolar mevcut mu dedirten düşüştür. 600 bin az, en az 100-150 milyon düşmesi lazım.
 • tüh 18 yıllık hattımızı ancak bugün taşıyabildik, giremedik bu rapora. neyse artık kısmet öbür çeyrek raporuna.

  raporun ilgili kısmının ekran görüntüsüne şuradan bakabilirsiniz.

  ilk bakışta önceki abone kaybı eğiliminden çok farklı bir kayıp görülmüyor. fakat turkcell hatlarımızı iptal ediyoruz kampanyasının 23 mart 2016'da yani birinci çeyrek dediğimiz dönemin sonunda başladığını hesaba katarsak asıl sonuçların temmuzda yayınlanacak bir sonraki raporda ortaya çıkacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

  tabii bir de boykot sebebiyle hat iptal edenlerin abonelerin daha yüksek fatura ödeyen kesiminden olması durumu var. o yüzden gelir kayıplarındaki değişimleri falan da incelemek gerekiyor. ama dediğim gibi içimizin yağlarını eritecek sonuçlar için 3 ay daha beklememiz gerekiyor.
 • benim cevremde hemen iptal edenler var bir de ceza odememek icin kontrat bitince iptal edecekler var.
 • (bkz: vur joker vur)
 • sene sonuna doğru 1,5 milyon aboneyi bulacak rakam. bir çok insan taahhüt yüzünden çıkamadı ama ilk fırsatta çıkacaklar. çok kayıp olacak çok.
 • 100-150 milyon düşmesi gereken diyen arkadaş zaten toplam 35.8m abonesi var güldürdün
 • ceza ödeyecek bütçe yokluğundan ben de bir sonraki çeyrek raporuna saklıyorum kendimi. bakalım yıl sonunda durum ne olacak.