*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türkçe yazıldığı gibi okunur. azerice yani azerbaycan türkçesi bunu son derece güzel bir şekilde uyguluyor. ancak ülkemizde bu kuralı gözardı etmeye devam edersek türkiye türkçesi için böyle bir kural olmayacak.
    ilgiltere premyer liqası

rus,japon,arab alfabesiyle yazılmış kelimeleri bile önce ingilizler, amerikanlar nasıl yazmış diye bakıp oradan kopyalıyoruz. bunun böyle gitmemesi için önümüzdeki en güzel örnek azericedir. yukarıdaki resimde dillerine uydurup ne güzel yazmışlar, azerbaycan dil konusunda kardeş değil 'abi' ülkedir benim gözümde.
  • bir slav ülkeleri ve slav dilleri geleneğidir. azerbaycan ile alakasızdır. dış dillerin okunup yazılmasında da güçlük çıkaran bir tarzdır.

azerice türkiye'nin her daim sanatsal ve kültürel ağabeyidir. bizden daha az emevileşmişlerdir.
  • nereden bakıldığına göre değişir bu. rusçadan azerbaycan diline geçen kelimeler yazıldığı gibi okunmayabilir. mesela nyukasl komandası yazılır ama nyukasl kamandası diye okunur.
  • azerice diye bir dil yoktur.
    azerbaycan türkçesi türkiye türkçesinden saftır. yani evet bir bakıma abisidir.
  • azerbaycan türkcesi, bizim orta anadolu köylerindeki türkce gibidir. pambık gibi sözcükleri orda da bulursunuz.

türkiye türkçesi daha inceltilmiş, daha rafinedir. onların dili bize nasıl komik gelebiliyorsa, bizimki de onlara komik gelir.
  • (bkz: nyukasl)
  • türkçede de bir ara denendi sanırım bu: grönland, çizi, haylayf diye.
    ama sonra saçma olduğuna kanaat getirdiler ki vazgeçtiler, iyi de yaptılar bana kalırsa.

zira fulım (schwa sesine en yakın ı yazdım) diye okunan bir şeyi fulhem diye yazmak zorunda kalsam muhtemelen kendimi kesebilirdim!
  • türkçenin azerice kadar ne olamaması? iyi olamaması, kötü olamaması, yaygın olamaması, fonetik olamaması... ne olamaması? ne?

başlığı açanın türkçesi ne kadar düzgün ki kalkmış iki dili kıyaslamaya cüret etmiş.

iki dili kıyaslamak gerekirse; türkiye türkçeçi arapça ve farsçadan, azerbaycan türkçesi rusçadan etkilenmiştir diyebiliriz.