şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türkçenin zenginliğinin gitgide kaybolduğu maalesef bir gerçek. bu konuya konuştuğumuz türkçenin kaçta kaçı öz türkçe goygoyu dışında yaklaşıyorum. ki zaten bir dile katılan yabancı kelimelerin zenginlik olduğu kanaatindeyim. fakat bizde mevcut olan kelimelerin yerini alıp eksiltme yaşatması durumu burda problem olan.

stres kelimesine mukabil

ekte ki video kısmi bir şekilde durumu özetliyor. bunun gibi çok sayıda örnekte ne yazık ki mevcut.
  • dilin canlılığı ve gürbüzlüğü kullanım alanı, yaygınlığı ve derinliğine bağlıdır. yani felsefe, edebiyat, sanat, bilim ve ilim işleri ile palazlanır. bugün türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının entelektüel çaba ve hedefinin en üst çıtasının kpss alan sınavı hazırlık kitapları olduğu, topluluk haline gelip münazara edilen yegane yerin facebook ve instagram profilleri ile sınırlı kaldığı, duygusal derinliğin beğen, retweet et, favorile, engelle, davet et gibi karşılıklarla sığlaştırıldığı düşünüldüğünde meseleye pek de şaşırmamak gerekiyor diye düşünüyorum.
  • türkçe bir şeyler yazarken, bir yerde tıkanıp kalırsam (ki bu çok sık olmuyor) yeni bir sözcük uydurmak, çağrışım yapmak, tarif etmek gibi yöntemlere başvuruyorum.
    sözlüklere bakmak da bir yöntemdir.

türkçenin değil de, türkçe konuşan kişilerin yetersizleşmesi