şükela:  tümü | bugün
  • yillardir gozlemledigim durum. adamlarin markalarina bakiyorsun: adidas, sony, samsung, intel. bizim markalara bakiyorsun: arcelik, evyap, otosan, ulker. diger dillerden guzel marka isimleri cikabiliyorken neden bizim ulkeden cikamaz anlayamiyorum. bizimle ayni dertten muzdarip baska ulkeler de yok degil hani. hindistan, pakistan, lubnan gibi... onlarin markalari da icler acisi isimlere sahip.
  • (bkz: yu-ma-tu)
  • yanlış bir düşüncedir. bunu düşünen kişi ya gerçekten yabancı dil bilmiyordur ya da gerçekten yabancı dil bilmiyordur. yani ya yabancı dilde düşünemediğinden dolayı onların markaları kendisine mükemmel bir kelime gibi geliyordur ya da "ben yabancı dil biliyorum yeah!" kompleksinden dolayı türkçeyi (ki eğer ana diliyse) aşağılıyordur. bunu diyen insan "ya ama bu türkçeye çevirince güzel durmuyor, komik duruyor." diyen insandır, ki aslında yabancı dilde de o kelimenin birebir anlamını karşıladığından bihaberdir (yani az anlıyor ya, o kelimeye kendince başka anlam katıyor.).

bu düşüncenin yanlış olduğunu fark etmek için çok okumak gerek. ve gerçekten yabancı bir dil öğrenmek (ki bunun için de çok okumak gereklidir.).

bauhaus'u beğenen insan evyap'ı beğenmiyorsa, işte tam da yukarıda bahsettiğim durumdan muzdariptir.
  • almanların acı tecrübelerle, bedeller ödeyerek öğrendiği hakikat.

vakti zamanında türkiye'ye götzen diye bir marka getirdiler. tuttu mu? tutmadı tabii. niye? türkçenin marka yaratmaya uygun bir dil olmaması...

.
  • (bkz: abidas)
  • (bkz: baff)
    (bkz: bekir ali fuat fatih)
  • (bkz: kiğılı)
    (bkz: o ne lan öyle)
  • türkçenin uygun olmamasından ziyade zihniyetlerin uygun olmaması olarak katkıda bulunacağım önerme..

türkiye'deki şirketlerin en büyük sorunu globalleşmeyi takmadan aile ismi kullanılmasında ısrar etmeleridir. sabancı veya koç gibi uluslararası arenada sıkıntı çıkarmayacak aile isimlerini geçiyorum ama

ökkeşler international transport nedir arkadaş? yok mu buna uygun bir marka adın: oit de, güzel bir logo bul, olsun bitsin. ups veya dh lvar, oit neden olmasın? hayır, ökkeşler..

ibişler var mesela.. ibişler inşaat. ibişten marka çıkar mı hacu?
    bunu doğru kullanan bir marka ramsey mesela. (bkz: remzi gür)

aile isimi dışında marka olabilecek isimlerimizden biri mavi. başarılı. kısa, söylemesi kolay ve her alfabede karşılığı olan harflerle yazılıyor. keza duru da avrupa'da satan bir sabun ve güzel bir marka adı.

hadi aile isimlerini geçtim, türkçe olarak marka olmayı da geçtim, biz ingilizce olarak marka yaratmayı da beceremiyoruz: damat tween.. tween ne demek? ergen demek. 9-13 yaş grubuna verilen isim. tam ergen bile değil. erkek giyime neden tween adı verilir?

vizyonsuzluktur efendim, türkçe ile alakası yoktur.
  • türkçe'yle alakalı değil; latin kökenli dillerin domine ettiği bir dünya ve bu dünyanın algılarımızı manipüle etmesiyle ilgili bir olay.