şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sözlükte bulunmamasına çok şaşırdığım, faydalı işler yapan bir internet sitesi.

  geçen kampüsün playstation 3'lerinin birinde pes 2011 oynuyoruz, benim de pek huyum değildir, beceremem playstation futbolunu ama multitap yaparız 4 kişi olunca hatalar göze çarpmaz fark yemeyiz deyince kabul etmiştim. açtık oyunu, ulan bi baktım menü türkçe. bi an şoke oldum ama dedim olsun ne var yani, biri bi yama yazmıştır olur. sonra işte bu kadro kurma ayarlama safhası bilirsiniz, elemanlar yardırıyo, mal mal izledim. bitti.

  maça başladık, ulan o da ne? bildiğin türkçe, coşkulu komik bi herif anlatıyor maçı, arkada da yorumcu olarak kalın sesli sakin bi herif var. resmen maça konsantre olamadım, yer yer saçmaladı, yer yer güzel anlattı, yer yer gecikti erken söyledi vesaire, ama hakkaten oyuna çok ayrı bir tat kattı bu kardeşimiz.

  maçı anlatırken, arada şuh bir hatun sesi "türkçespiker.com iki takıma da başarılar diler" gibi bi anons geçince hem kahkaha attım, hem de siteye girdim akşam eve gidince. bu elemanlar oturmuşlar, pes'in, fm'nin ve fifa'nın bir çok versiyonu için türkçe spiker yamaları hazırlamışlar ve "tamamen ücretsiz" dağıtıyorlar.

  cidden kolay bir iş değil. bakın bunun yazılı çevirisi bile günler alırken, pes'in hakkaten çok konuşan spikerinin her cümlesini çevirmek, bunu gerçek bir spiker gibi yapabilmek, üstüne yer yer güldürebilmek cidden çok takdir ettiğim bir konu oldu, dolayısıyla kendilerinin başlığını üşenmedim açıverdim hemen.

  her yıl pes'in, fifa'nın on binlerce, belki yüz binlerce kopyasının orjinal satıldığı türkiye'de, oyun reklamlarının televizyonda, kampüslerde, metro istasyonlarında dönmeye başladığı zamane türkiye'sinde bu futbol oyunlarının halen türkçe spikeri ve hatta menüsü bile olmaması çok üzücü bir konu, neyse ki bu elemanlar oturmuş uğraşmış ve güzel bir iş çıkarmışlar ortaya.

  kendilerinin yerinde olsam konami ve ea ile yazışır, "bakın biz bunu yaptık, ücretsiz dağıtıyoruz, cüzi bi ücret karşılığı bunu orjinal oyuna koysak olmaz mı?" diye sorarım. yapın bunu beyler. çıkardığınız işin profesyonel spikerlerden neredeyse farkı yok.
 • pro evolution soccer 2012 için hazırladıkları türkçe spiker yamasını yayınlayan site. indirmek isteyenler aşağıdaki linki kullanabilirler:

  http://www.turkcespiker.com/…er-full-versiyon-indir
 • pro evolution soccer 2012 için spiker yamasından sonra spor toto süper lig ve bank asya ligi eklentilerinin, türkçe spikerin, türkiye 1. ligindeki tüm stadyumlardan tutun(neredeyse birebir, çok başarılı çalışmalar), stadyumda yapılan anonslar, gol sonrası müzikler(her takımın kendi stadyumunda çalan gerçek müzikler) , tezahuratlar(türkiye ligindeki ve avrupada önde gelen kulüpler için ayrı ayrı mevcut), yüzler ve daha fazlasının içinde bulunduğu extreme 12 adlı yamasını çıkarmış sitedir. hatta bu sefer aşmış bir perspektifle olaya bakarak, oyun tarzına bile müdahale etmişler ve gerçekçi, orjinal ve ideal olarak 3 farklı oynayış tarzıyla da yama olayında çığır açmışlardır.

  3-4 gün önce çıkan yamayı çıktığı gün indirdim. şu anda bu yamayla oynuyorum ve bana göre konaminin dingil capon mühendislerinin yıllardır algılayamadığı stad içi atmosfer sorununu bu herifler sayesinde halledebiliyoruz. fifa bunu pes'e göre çok iyi yaparken türkiyede imdadımıza hasan muslan ve ekibi yetişiyor. gol oluyor stad inliyor, ''fenerbahçemizin golü , 10 numaralı formasıyla; de souzaaaaaaa alex'' anonsları yapılıyor, fenerbahçe galatasaray derbisinde az sayıdaki taraftar ''1-2-3 cim bom bom'' tezahuratı yaparken ıslıklarla susturuluyor vesaire ve vesaire... türkiyedeki her takımın üzerine gerçekten ayrı ayrı eğilmişler ve ayrı ayrı güzellikler yapmışlar. inönüde beşiktaştan gol yemekten hoşlanıyorsam bu adamların sayesindedir. eheh!

  daha önceki yamalarını hiç denememiştim bu yüzden bilgi sahibi değilim ama bu yama için söyleyebileceğim tek şey, şu zamana kadar gördüğüm en iyi yama. hatta kesin ve net bir şekilde şunu söyleyebilirim ki pes 2013 ün çıkış tarihi bundan böyle benim için extreme 13 'ün çıkış tarihidir. o zamana kadar extreme 12 ye devam.

  bunları buraya neden yazıyorum? yaptıkları gerçekten profosyonel bir iş ve garip bir şekilde yaptıkları işi ücret beklemeden kendileri paylaşıyorlar. konaminin kendi hazırladığı liglerden daha kaliteli detaylara sahip bir türkiye ligi sunuyorlar. bunları buraya yazıyorum ki muhtemelen bu konuyla alakalı tek gelir kaynakları olan sitenin hit almasına ve az da olsa reklam gelirinin gelmesine benim de bir katkım olsun. bu adamlar para kazansın. para kazanmadıklarına üzüldüğüm ender ekiplerden biri çünkü. yaptıkları işi bugün piyasaya sürseler ve 100 lira fiyat çekseler, şu an bilgisayarımda olan yamayı siler gider orjinalini alırım.

  not: ekipten hiç birini tanımam etmem. yamadan tamamen rastgele haberim oldu. sadece böylesine güzel bir iş yapan insanlara ufacıkta olsa reklam katkısı vermek istedim.

  site şu: www.turkcespiker.com
 • güzel bir moda imza atan sitedir.
  oyunceviri.com ve turkcespiker.com gibi sitelerin varlığı bu akk li günlerimizde içimizi ısıtmaktadır.

  fakat en çok dikkat ettiğim şey türklerin yaptığı birşeyde acaba tarafsız yapabilmişler mi sorusudur. amc bölgesinde alex i 80 rating li selçuk inan ı 87 rating li yapmışlar. ayrıca yine kendilerine göre muslera volkandan daha iyi bir kaleci. semih kaya yı sanki 10 yıldır galatasaray ilk onbirinde başlıyormuşçasına uçuk bir rating vermeleri. sabrinin rating ini yazmıyorum bile. atmosfer , tezahüratlar on numara olmuş ellerine sağlık. ama gidipte engin baytar gibi bi adamın alexle aynı rating e sahip olmasına kelimeler kifayetsiz kalır.
 • pes için yaptıkları extreme yamaları bana çok cafcaflı gelen site. o kadar çok dosyayı değiştiriyorlar ki, pes değil başka bir oyun haline geliyor oynadığımız. elbette öyle seven de vardır fakat ben oyunun özüne dokunmadan yama yapılması taraftarıyım. üstelik bu kadar çok dosya değiştirilince ister istemez hata vermeye başlıyor oyun bazı noktalarda. extreme yerine yine aynı sitede bulunan sadece türkçe spikeri içeren yama ile pesedit'in en son çıkan yamasını kurmanızı tavsiye ediyorum. pesedit'in yamaları oyunu güzelleştiriyor ve başka hiçbir şeye dokunmadan yapıyor bunu. sanki konami'nin elinden eksiksiz bir şekilde çıkmış gibi oluyor. oyunun hiçbir yerinde pesedit bile yazmıyor. üzerine türkçe spikeri de kurunca bence çok keyifli bir oyun deneyimi ortaya çıkıyor.

  bu arada cafcaflı desem bile yaptıkları işi takdir ediyorum. bu kadar profesyonel bir türkçe spiker hazırlamak hem de ücretsiz dağıtmak gerçekten çok emek isteyen bir iş.
 • pes 2013 için ilk türkçe spiker yamasını yayınlayan web sitesi. indirmek isteyenler bu linki kullanabilirler.
 • her sene pesi peslikten çıkaran yamalar hazırlayan sitedir. yamaları türlü download sitelerine yüklerler, herkesin anlayabileceği tarzda videolarını hazırlar sunarlar. hazırladıkları extreme serisini internetten indirir her sene benim adamın bilgisayarına özenle kurar yüzünü güldürürüm.
 • yüzüne bile bakmayacağım pes 2015 oyununu, yaması ile beraber vazgeçilmezlerim arasına koymuş ekibin resmi web sitesi...

  yama yapan ekibin başındaki adam ergenlikteki yıllardan beri uğraşırmış bunlarla, hobi gibi olmuş bir nevi...

  (bkz: extreme 10)
  (bkz: extreme 11)
  (bkz: extreme 12)
  (bkz: extreme 13)
  (bkz: extreme 14)
  (bkz: extreme 15)
 • (bkz: extreme 16)
 • an itibariyle siteye ulasılamıyor :(