• sözlükte bulunmamasına çok şaşırdığım, faydalı işler yapan bir internet sitesi.

geçen kampüsün playstation 3'lerinin birinde pes 2011 oynuyoruz, benim de pek huyum değildir, beceremem playstation futbolunu ama multitap yaparız 4 kişi olunca hatalar göze çarpmaz fark yemeyiz deyince kabul etmiştim. açtık oyunu, ulan bi baktım menü türkçe. bi an şoke oldum ama dedim olsun ne var yani, biri bi yama yazmıştır olur. sonra işte bu kadro kurma ayarlama safhası bilirsiniz, elemanlar yardırıyo, mal mal izledim. bitti.

maça başladık, ulan o da ne? bildiğin türkçe, coşkulu komik bi herif anlatıyor maçı, arkada da yorumcu olarak kalın sesli sakin bi herif var. resmen maça konsantre olamadım, yer yer saçmaladı, yer yer güzel anlattı, yer yer gecikti erken söyledi vesaire, ama hakkaten oyuna çok ayrı bir tat kattı bu kardeşimiz.

maçı anlatırken, arada şuh bir hatun sesi "türkçespiker.com iki takıma da başarılar diler" gibi bi anons geçince hem kahkaha attım, hem de siteye girdim akşam eve gidince. bu elemanlar oturmuşlar, pes'in, fm'nin ve fifa'nın bir çok versiyonu için türkçe spiker yamaları hazırlamışlar ve "tamamen ücretsiz" dağıtıyorlar.

cidden kolay bir iş değil. bakın bunun yazılı çevirisi bile günler alırken, pes'in hakkaten çok konuşan spikerinin her cümlesini çevirmek, bunu gerçek bir spiker gibi yapabilmek, üstüne yer yer güldürebilmek cidden çok takdir ettiğim bir konu oldu, dolayısıyla kendilerinin başlığını üşenmedim açıverdim hemen.

her yıl pes'in, fifa'nın on binlerce, belki yüz binlerce kopyasının orjinal satıldığı türkiye'de, oyun reklamlarının televizyonda, kampüslerde, metro istasyonlarında dönmeye başladığı zamane türkiye'sinde bu futbol oyunlarının halen türkçe spikeri ve hatta menüsü bile olmaması çok üzücü bir konu, neyse ki bu elemanlar oturmuş uğraşmış ve güzel bir iş çıkarmışlar ortaya.

kendilerinin yerinde olsam konami ve ea ile yazışır, "bakın biz bunu yaptık, ücretsiz dağıtıyoruz, cüzi bi ücret karşılığı bunu orjinal oyuna koysak olmaz mı?" diye sorarım. yapın bunu beyler. çıkardığınız işin profesyonel spikerlerden neredeyse farkı yok.
  • pro evolution soccer 2012 için hazırladıkları türkçe spiker yamasını yayınlayan site. indirmek isteyenler aşağıdaki linki kullanabilirler:

http://www.turkcespiker.com/…er-full-versiyon-indir
  • pes için yaptıkları extreme yamaları bana çok cafcaflı gelen site. o kadar çok dosyayı değiştiriyorlar ki, pes değil başka bir oyun haline geliyor oynadığımız. elbette öyle seven de vardır fakat ben oyunun özüne dokunmadan yama yapılması taraftarıyım. üstelik bu kadar çok dosya değiştirilince ister istemez hata vermeye başlıyor oyun bazı noktalarda. extreme yerine yine aynı sitede bulunan sadece türkçe spikeri içeren yama ile pesedit'in en son çıkan yamasını kurmanızı tavsiye ediyorum. pesedit'in yamaları oyunu güzelleştiriyor ve başka hiçbir şeye dokunmadan yapıyor bunu. sanki konami'nin elinden eksiksiz bir şekilde çıkmış gibi oluyor. oyunun hiçbir yerinde pesedit bile yazmıyor. üzerine türkçe spikeri de kurunca bence çok keyifli bir oyun deneyimi ortaya çıkıyor.

bu arada cafcaflı desem bile yaptıkları işi takdir ediyorum. bu kadar profesyonel bir türkçe spiker hazırlamak hem de ücretsiz dağıtmak gerçekten çok emek isteyen bir iş.
  • yüzüne bile bakmayacağım pes 2015 oyununu, yaması ile beraber vazgeçilmezlerim arasına koymuş ekibin resmi web sitesi...

yama yapan ekibin başındaki adam ergenlikteki yıllardan beri uğraşırmış bunlarla, hobi gibi olmuş bir nevi...

(bkz: extreme 10)
    (bkz: extreme 11)
    (bkz: extreme 12)
    (bkz: extreme 13)
    (bkz: extreme 14)
    (bkz: extreme 15)
  • tarihe karışmış bir zamanların efsane sitesi. o kadar mesajım vardı hepsi gitti, keşke yedek alsaymışım.

pes 12-13 zamanları muazzam bir aktiflik vardı, belki ekşi kadar yoğun şekilde kullanılıyordu. konami'nin çıkarmış olduğu oyun, çıktıktan birkaç hafta sonra kolektif bir çaba ile bambaşka bir hâle dönüşüyordu.
  • "şarrrap gibi bir gol ve ben bu golü içerim."

- rehber matematik
  • pes 2011'de gerçekçi olsun diye yanlışlıkla "taç topa çıktı" diyen spikerlere ait site.
  • gençliğimizin en keyifli dönemlerindeki kilometre taşlarılarından bir diğeridir.

evde yakın bir arkadaşla beraber maç izliyor havası veren, pes'i bize daha bizden hissettiren, şahane başarılı iş çıkarmış bir ekipti. sağ olsunlar, bizlerin oyun oyun keyfine çok daha fazlasını katmışlardı. hem de o kadar emeğe hiçbir ücret beklentisi gözetmeksizin.

türkçe oyun oynamanın verdiği güzel hissi bir bunda bir de crysis'lerde yaşamıştım.

ve gooooooool!! şarrraaaaap gibi bir gol! ve ben bu gole içerim! vur ibocum (çılinnngg) ohhh.. swh.
  • zamanında forma yapımcısı olarak yama ekibinde görev almış biri olarak söylüyorum. oradaki ekibi toplayın imkan verin yemin ederim ne konami ne de ea sports bu ekip kadar grafik becerisi ortaya koyamaz. en ince detaylarını msn de grup kurar tartışır en güzelini ortaya koyardık. bana ayrı yetten photoshop becerisi katmış olup şu an eksta maaş alıyorsam bu siteyi keşfedip ekibine dahil olmamdır. eski günlerine dönmesi imkansız hale gelmiştir güzel bir anı olarak kalıcak kalbimde tüm ekibe selam olsun
  • pro evolution soccer 2012 için spiker yamasından sonra spor toto süper lig ve bank asya ligi eklentilerinin, türkçe spikerin, türkiye 1. ligindeki tüm stadyumlardan tutun(neredeyse birebir, çok başarılı çalışmalar), stadyumda yapılan anonslar, gol sonrası müzikler(her takımın kendi stadyumunda çalan gerçek müzikler) , tezahuratlar(türkiye ligindeki ve avrupada önde gelen kulüpler için ayrı ayrı mevcut), yüzler ve daha fazlasının içinde bulunduğu extreme 12 adlı yamasını çıkarmış sitedir. hatta bu sefer aşmış bir perspektifle olaya bakarak, oyun tarzına bile müdahale etmişler ve gerçekçi, orjinal ve ideal olarak 3 farklı oynayış tarzıyla da yama olayında çığır açmışlardır.

3-4 gün önce çıkan yamayı çıktığı gün indirdim. şu anda bu yamayla oynuyorum ve bana göre konaminin dingil capon mühendislerinin yıllardır algılayamadığı stad içi atmosfer sorununu bu herifler sayesinde halledebiliyoruz. fifa bunu pes'e göre çok iyi yaparken türkiyede imdadımıza hasan muslan ve ekibi yetişiyor. gol oluyor stad inliyor, ''fenerbahçemizin golü , 10 numaralı formasıyla; de souzaaaaaaa alex'' anonsları yapılıyor, fenerbahçe galatasaray derbisinde az sayıdaki taraftar ''1-2-3 cim bom bom'' tezahuratı yaparken ıslıklarla susturuluyor vesaire ve vesaire... türkiyedeki her takımın üzerine gerçekten ayrı ayrı eğilmişler ve ayrı ayrı güzellikler yapmışlar. inönüde beşiktaştan gol yemekten hoşlanıyorsam bu adamların sayesindedir. eheh!

daha önceki yamalarını hiç denememiştim bu yüzden bilgi sahibi değilim ama bu yama için söyleyebileceğim tek şey, şu zamana kadar gördüğüm en iyi yama. hatta kesin ve net bir şekilde şunu söyleyebilirim ki pes 2013 ün çıkış tarihi bundan böyle benim için extreme 13 'ün çıkış tarihidir. o zamana kadar extreme 12 ye devam.

bunları buraya neden yazıyorum? yaptıkları gerçekten profosyonel bir iş ve garip bir şekilde yaptıkları işi ücret beklemeden kendileri paylaşıyorlar. konaminin kendi hazırladığı liglerden daha kaliteli detaylara sahip bir türkiye ligi sunuyorlar. bunları buraya yazıyorum ki muhtemelen bu konuyla alakalı tek gelir kaynakları olan sitenin hit almasına ve az da olsa reklam gelirinin gelmesine benim de bir katkım olsun. bu adamlar para kazansın. para kazanmadıklarına üzüldüğüm ender ekiplerden biri çünkü. yaptıkları işi bugün piyasaya sürseler ve 100 lira fiyat çekseler, şu an bilgisayarımda olan yamayı siler gider orjinalini alırım.

not: ekipten hiç birini tanımam etmem. yamadan tamamen rastgele haberim oldu. sadece böylesine güzel bir iş yapan insanlara ufacıkta olsa reklam katkısı vermek istedim.

site şu: www.turkcespiker.com
hesabın var mı? giriş yap