şükela:  tümü | bugün soru sor
 • olabilir, her sözlük yazarı imla hatası yapabilir. yazım kurallarını eksik uygulayabilir, türkçesi bilindiği halde bazı kelimeleri yabancı dilden örnek vererek kullanabilir. ama eğer, bunların hepsi aynı cümlede ısrarla ve inatla sürekli yapılıyorsa ben o adamın kültür ve bilgi seviyesinden şüphe duyarım. size şimdi binlerce misal verebilirim ama hemen az önce gözüme çarpanlardan bir tanesini huzurunuzda paylaşmak istiyorum:

  başlık: bursa texas

  entry: kafasini pistira pistira kacsa suc kavga etse suc olan turkiyenin en buyuk taraftar gurupu. sikiysa genchlere saldirin mi deniyo, ne deniyo anlamish degilim. adamlarin terorunu eleshtirirken bile baska taraftar gruplarinin terorune maruz kalinca nasil da kuyrugunu sikistirip kactiklarindan dem vuruluyor. benimde kafam karisiyo :(..."

  adamın önceden yazdıklarına bakıyorsun, aynı türdeki bir özensizliğe bir kez daha şahit oluyorsun. bunun adı türkçe katliamıdır başka bir şey değil. konuştuğu lisanı yazmayı bilmeyen adamlar nasıl bu şekilde sözlükte rahat rahat at koşturabiliyor?

  soru başlığa cevap veren uçuyor çünkü formata uygun değil. peki, en azından asgari seviyede bir türkçe beklentisi yanlış olmaz mı? örneğini verdiğim derecede türkçe'yi katleden bu adamlara yönelik neden bir yaptırım uygulanmaz? yine yazıyorum, şu entryde bile birden fazla imla ve dilbilgisi hatası bulmak mümkündür. ama eğer söz konusu yazar, bunu bir alışkanlık haline getirmişse bir şekilde önleminin alınması gerekiyor. formatsa eğer söz konusu olan, bu da bir iyileştirici önlemdir. formatın düzenlenmesine katkı sağlayacak bir eylemdir. sistemli bir şekilde her cümlesinde türkçe'yi katleden adamlara yönelik uygulanacak yaptırım, sözlüğe yapılacak en büyük iyiliklerden biri olacaktır...
 • cümle içersinde ciddi ciddi "cool" kelimesini kullanan yazardır bu. benim kıstasım budur..evet. hani artık "yapacağım -> yapıcam" kullanımı çok göze batmıyor. "amına koyayım" yazmasını da beklemiyor kimse kimseden dee aq ne amına koyum?

  (bkz: 1988'de doğanlar ile başlayan zaman kırılması)

  --

  (bkz: sinema tarihinin en cool karakterleri)*
  (bkz: çizgi film tarihinin en cool karakterleri)*

  **normal mi şimdi bunlar??
 • 5 yılda sadece 25 entry girilmesinin konunun önemsenmediğini kanıtlamış olması üzücü.

  burada büyük harf basmama gibi bir rahatlık da sunulmuşken bu konuya el birliğiyle dikkat edilmesi gerektiğine inanıyorum. yazarken yalnızca birkaç saniye daha fazla harcamak bize ne kaybettirir?
  varlığımızı borçlu olduğumuz tüm değerler için ihtiyacımız olan dildir. onu her şeyden önce ''anlam kaymaları yaratmamak'' ya da yanlış anlaşılmamak adına doğru yazmalıyız. bu aynı zamanda konuyu anlaşılır ve akıcı kılmak bakımından da çok önemli.

  en basitinden; imlaya hiç dikkat etmeyen eciş bücüş bir türkçeyle, yazım hatalarıyla baskı yapmayı ilke edinmiş bir gazete düşünelim (ya da kitap).
  böyle bir gazete ya da kitabı alıp okumayı hangimiz tercih ederiz?

  velhasıl; konu gerçekten önemsenmesi gereken bir konu.
  aksi takdirde ''dil nankördür'' derler ya hani, güzel dilimizin kısa bir süreç içinde avuçlarımızdan kayıp gitmesinin gerçekten de hiç şakası yok.
 • katlede katlede sonunda dili kendi kullandıkları şekilde evriltecek yazarlardır.
 • yok aslında böyle yazarlar. görüldüğü üzere kimse suçu üzerine almamakta ve sürekli milleti eleştirmekte o yüzden günün anlam ve önemine uygun bkz'ı vermek istiyorum sayın seyirciler;
  (bkz: kedidir kedi)
 • engellenmesi gereken yazarlardır.

  kanımca özellikle dünyadaki en güzel düzyazı dillerinden biri olan türkçe'yi, diğer dillerden onu bunu derleyip toplayıp ketçaplı mantı gibi kağıtta gevelemek büyük bir hatadır. herkesin de söylediği gibi bu tarz saçmalıklar, dilimizin "evrim geçirmesi"ne değil, "degrade olması"na yol açacaktır.
 • (bkz: sohpet)
 • türkçeyi istemiş olsalar bile katledemeyecek yazarlardır. dil öyle insanların kişisel yazım tercihleriyle, kişisel konuşma biçimleriyle bozulamayacak kadar özerk bir yapıya sahip olduğu ve bir anlamda kendi kurallarını zamanla ve de çoğunluğun tercihleriyle kendi koyduğu için, her hangi bir dilin bozulmasını (dil bozulmaz bu arada sadece değişir) sağlayamayacak kişiler olan bu insanlar, ancak ve ancak yazdıklarının anlaşılamamasıyla itham edilebilirler, ki aslında bu da doğru bir yaklaşım değildir. çünkü, ortada bir ''iletişim'' varsa ve kişinin yazdığı bana değil (doğaldır, olmayabilir... sebep ise muhtemelen o insanla ortak geçmişimin, yaşadıklarımın eğitimimin ve bunun gibi bir çok seyin farklı olmasıdır.) fakat başka herhangi birine, herhangi bir anlam ifade ediyorsa, yazdığı veya söylediği doğrudur, ötesi yoktur.

  (bkz: prescriptivism) (bkz: dilde kural koyucu yaklaşım)
  (bkz: descriptivism) (bkz: dilde betimleyici yaklaşım)
 • aynı şekilde onların da katli vaciptir.

  edit: imla (bkz: ironi)