şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: turkculuk) yapan insanlarin topuna birden verilen ad.. metalci gibim bisey.." peki serbest cagrisima noldu" diyenleri de unutmamak icin:

  (bkz: turkcuku)
  (bkz: tupcu)
 • birtakim yavrukurt sitelerinde, bir türkçünün yapması gereken ibadetler sıralanmış. hiç dokunmadan alıntılıyorum:

  "
  1-kutsal kitabimiz nutuk'u okumak.(2 yilda en az bir kere)
  2-tanrikut atsiz ata'mizin eserlerini-makalelerini okumak.(2 yilda en az bir kere)
  3-anitkabiri ziyaret etmiş olmak.(en az bir kere)
  4-atsiz ata'mizin kabrini ziyaret etmiş olmak.(en az bir kere)
  5-çanakkale şehitliğini ziyaret etmiş olmak.(en az bir kere)
  6-hacca gitmek.(tanridağlari,tiyenşan ve kadirgan dağlariyla birlikte orhun abidelerini,ata yurdumuzdaki topraklari en az bir defa ziyeret etmiş olmak.)
  7-türk irkinin tek ve mutlak üstünlüğüne iman etmek,türk irkinin gurur ve şuurunu damarlarindaki asil kanda hissetmek.
  8-türklüğün milli sembolü olan bozkurtu kayitsiz şartsiz tek ongun olarak kabul ve iman etmek.
  9-kimiz içmek.(yilda en az bir çamçak)
  10-çaput bağlamak.
  11-evdeşini türk irkindan seçmek
  12-3 mayis türkçüler gününün şuurunda ve bilincinde olmak.
  13-çocuklarina,yeğenlerine,çevresinde doğan türk çocuklarina türk isimleri koymak,koyulmasina sebep olmak.
  14- atalar kültüne iman
  15- türk ulularinin kitaplarina iman
  16- başbuğ'lara iman
  17- turan'a iman
  18- türk irkinin üstünlüğüne iman
  "

  şaka mısınız siz yahu?
 • ülkücülere,mhp ye ve türkeş e nefret duyanların yerladığı oluşum.
  nihal atsız ın iziniden giderek,türkeş'in türk-islam sentezine karşı çıkmaktadırlar.
  laik görüşleri olumlu olsada kelimenin tam anlamıyla kafatasçıdırlar.
 • bazı siyasetçilerin dönüp dolaşıp geldikleri dükkanın adıdır. mı acaba?
 • günlük hayatta pek sık karşılaşmadığım bir insan çeşidi olsa da ekşi sözlükte milli ideoloji olduğundan biraz stereotipleştirme fırsatı buldum kendisini.

  1- okumuş türkçü: bu arkadaşlardan birkaç tane gözlemleyebildim. diğerlerine göre en büyük farkları "orospu çocuğu" demeden cümle kurabilmeleri. bir de cila olarak okudukları sosyoloji, felsefe, tarih kitaplarını öne sürerek "biz de okuduk biz de entelektüeliz" deme ısrarları önemli bir özellikleri. bunun dışında cahil kelimesini kullanmayı sevenleri de var. sola veya tüm karşıtlarına entelektüel payesini kendilerine de vermeleri için sürekli saldırmak gündelik pratikleri. halbuki sol-liberal entelijensiyaya* giydirmekle geçirdikleri ömrü pozitif anlamda ideolojik okumalara ve inşa çabasına ayırsalar hem komplekslerini gizlemiş olur hem de * paralel evren inşasına katkıları olur diye düşünüyorum.

  tamam, günümüzde entelektüel olmak için sosyoloji, tarih ve benzeri ıvır zıvırdan anlamak ya da anlıyormuş gibi yapmak şart. ancak "şu tarihçiyi okudum tam bir safsatacı", "şu sosyolog türkçü ideallerimize uygun yazmış" kafasından sıyrılmak lazım. çünkü ırkçılığın -dolayısıyla türkçülüğün de- dayandığı temel ahistorik bir ırk çerçevesidir. yani ırk ve dolayısıyla ırka atfedilen ülkü üstünlüğünü temellendirmek için şanlı bir tarih inşası elzem. ancak bunu yaparken kullanacağınız mantık er ya da geç sizi bir dilemmaya sürükleyecektir. sosyoloji ve tarih okuyorsanız milletinizin, atalarınızın tarihsel manası olmayan ülkülerden ziyade zorunluluk ve ihtiyaca yönelik bir yaşamları olduğunu kabul etmek durumunda kalacaksınız. yani "dünya barışını sağlamak için fethetmek" gibi ideolojik kılıfları sorgulamak durumundasınız. ancak şunu unutmamak lazım: atalarınızın ultra adil, ultra eşitlikçi, ultra bilge insanlar olmadığı kanaatine varmak ırka atfettiğiniz biriciklik vurgusunu da zedeleyecektir. dolayısıyla tarihsel olmayanı tarihsel olanla değiştirdiğimizde ırk üzerinden yaratılmaya çalışılan ülkü üstünlüğü naif bir ideolojik yanılgıdan öteye geçemeyerek hepimizi üzüntüye boğacaktır.

  2-okumamış türkçü: okumuş olana oranla bir hayli fazlalar. en büyük özellikleri de fazla olmaları zaten. sözlük özelinde birisi sosyalizm, kürtler, ermeniler vesaire -öğrenilmiş türklüğe düşman gösterilen ne varsa işte onun- hakkında olumlu bir yazı yazdığında altına damlamalarından anlayabildiğim kadarıyla reaksiyoner bir ırkçılığa sahipler. gerçek hayattaki versiyonlarını bdp eylemlerine, "hepimiz ermeniyiz"e ve benzerlerine verdikleri "hassas vatandaş" tepkilerinden örneklendirebiliriz. devletin "milli eğitim"le ördüğü duvarın üzerine pek fazla tuğla koyma ihtiyacında değiller. yani duvar boylarını aştığı sürece dışarıyı göremedikleri için duvarı yükseltme ihtiyacı hissetmiyorlar*.

  tabii reaksiyoner olmalarından mütevellit bir önceki tipten ayrıldıkları nokta içinde "orospu çocuğu" geçmeyen cümleleri pek tercih etmemeleri oluyor. ancak şunu da belirtelim ideolojik duvarları zayıf olduğundan bu tipin durumu muallaktadır her zaman. ulusal çapta bir alman tipi veya sırp tipi felaketten sonra yeni konjonktüre uygun olarak geçmişlerini sorgulama ve mahkum etme davranışı ilk bunların arasından çıkar. katliam, linç gibi işlerin içine çekilmeye "okumuş"lardan daha müsait olmalarıyla alakalı bir "geç gelen vicdan" hikayesi yani. soykırım endüstrisinin soykırımlardan sonra faydalanabileceği karakterlerdir bu arkadaşlar. (örneğin pişman olan iyi alman tipinin -holokost endüstrisine dahil olan- hollywood filmlerindeki ayrıksı durumu)

  3- farklı arayışlar: bu tip marjinaller gerçekten tek tük karşıma çıkıyor. nordik mitolojiye ilgi duyan, hitlere fetişizm düzeyinde sempati besleyen ari ırk bağlantısıyla türkçülüğü harmanlama çabası içinde bulunan bir garip şahsı örnek verebilirim kendi tanıdıklarımdan. ümit özdağ'ın dediği "kavgam okuyan iyi türkler" bunlar olsa gerek. çok çeşidi var bunların. müslüman olanları genelde illuminati peşinde koşuyor ordan burdan sembol bulup "hah işte leydi gaga yakaladım seni" diye mutlu oluyor, kendine yakıştırdığı "uyanık" sıfatıyla "koyun"lara hiciv* dolu bakışlar atıyor ve daha nice kibirli* hareket. bunları bir torbaya atmak haksızlık aslında emma goldman'dan alıntı yapmak suretiyle kürtlere küfür edebilenini bile gördüm*. tektipleştirilemeyen aşırı modern bir ırkçı tipi bu. ancak diğer iki stereotipteki reaksiyonerlik bunda da mevcut tabii.

  zannedersem türkçüleri birleştiren türkiye'nin travmalarına gösterdikleri ortak reaksiyonlar oluyor her zaman. ülkenin kapitalist genişlemesiyle beraber izolasyonizmin kırılması ve dünyadan haberdar olma hali (küreselleşme?) yoğunlaştıkça hezeyanların çeşitlilik gösterebileceği öngörüsü de türkçülük hakkında benim gereksiz kehanetim olsun.

  imza: bir düşman
 • modern insanların türlere* ayrıldığı yanılgısına sahip insanların bir alt kümesi. kendilerine "yok öyle bir şey la" diyip, itinayla geçiştiriniz.