şükela:  tümü | bugün
  • 26 mart 2017'de ilk bolumuyle yayinlanan turkiye belgeseli. simon reyiz benzer belgeseli yunanistan, irlanda, avustralya vs gibi ulkeler icin de yapmisti.

ilk bolumu mukemmeldi ve tarafsiz program nasil oluyormus ogrenmis olduk.

online izlemek isteyenler icin http://www.bbc.co.uk/iplayer/episodes/b08l56ws
  • türkçe altyazılı versiyonunu gören duyan olursa yeşillendirebilir mi?
  • gerçekten harika bir iş çıkarmışlar. güzel bir seri olacak gibi duruyor. ilk bölümü her yönden çok vurucu idi. umarım birileri çevrili veya altyazılı halini paylaşır ve herkes görür, dışardan objektif bir şekilde nasıl anlatıldığımızı. birçok ders çıkarmamız gereken öğe var.
  • maalesef izleyemediğimiz belgesel. premium vpn hizmeti alanların ingiltere üzerinden izlemesi olası lakin türkiye'den izlenmiyor.

internette aradım biraz ama izleyecek yer bulamadım. varsa izleyen bi' yeşillendirsin lütfen.

not: torrentlerde bile greece with simon reeve çıkıyor bu çıkmıyor ya. hayret bir olay!
  • tipik bir türkiye turu olarak turistik yerleri fotojenik çekelim geçelim denmemiş. ülkenin farklı sosyoekonomik katmanları arasında gezinti yapıyor, gezerken siz de izliyorsunuz. güzel olmuş, ben beğendim, öneririm.

ilk bölümde ali ağaoğlu'na misafirliğe gittiği kısımda kamera bir yerde -muhtemelen sevgililerinden birini- yemek yerken yakalıyor. masadaki telefon vertu signature diamond. telefonun en önemli özelliği 90 bin dolar olması. (türk lirası ile 325 bin gibi bir şeyden bahsediyorum.) (bkz: http://i.cubeupload.com/hquktr.png)
  • ilk bölümün ingilizce altyazısının çıkmış olduğu bbc yapımı. şu linkteki metni not defterine kopyalayıp kaydederken uzantısını .srt şeklinde yazıp tür olarak da utf8'i seçtiğinizde srt dosyası oluşmuş oluyor. ha bir de bunu türkçeye çevirebilecek biri olursa güzel saygı sevgi mesajları alır muhtemelen ilgililere duyrulur.
  • merakla beklediğim belgesel. ilk bölümünü izlemek isteyenler için linkler.
  • üst edit: çeviri burada

bu linkteki videolardan birini seçip, videoda cc'ye basıp, indirdiğiniz altyazıyı yüklerseniz türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

yukarıda verilen ingilizce altyazının çevirisini doğru yapabilmek için bu akşam izleyeceğim belgesel. muhtemelen çarşamba akşamı çeviri bitmiş olur ancak nasıl dağıtacağımı, nereye yükleyeceğimi bilmiyorum. hepsini halledebilirsem editleyip, türkçe altyazıyı buradan paylaşacağım. dağıtma konusunda yardımlara açığım.
  • müt-hiş bir iş.

türkiye'de bu işlerle uğraşan tüm gazeteci/belgeselcilerin vizyonsuzluğunu, cesaretsizliğini ve beceriksizliğini gözler önüne sererek yıllardır yap(a)madıkları kadar muhteşem bir türkiye incelemesi yaptığı için belgeselcilik duayeni bbc'ye bir kez daha teşekkür ediyoruz.

bizim yetkililerde bir miktar olsun sorumluluk bilinci varsa bbc'ye "biz kendi ülkemizi sizin kadar tarafsız, kapsamlı ve etkili bir biçimde analiz etmekten aciziz, bütün imkanları önünüze serelim gelin bunu bir seri haline getirin de gelecek nesillere kalsın" demek mecburiyetindedir.

not: 2. bölüm pazar günü bbc'de.
  • aynı anda beni hem gururlandıran, hem utandıran, hem de hüzünlendiren yapım. devamını da izleyeceğim.
    şahane bir iş çıkarmışlar.