şükela:  tümü | bugün
  • ardahan üzerinden ülkemizi gürcistan'a bağlayan sınır kapısı.
    http://www.posof.gov.tr/turkgozu.htm
  • babamın, gürcistan-türkiye sınır kapıda görev yapması sebebiyle üç ayımı burada geçirmiştim. hayatınızda görebileceğiniz en güzel doğa manzaralarıyla koca bir üç ay. geceleyin uyurken kapınızın önünden geçen yaban domuzlarının ayak seslerini rahatlıkla duyabilirsiniz. hatta bazen uyuyamadığım olurdu. o derece.

oradayken gürcistan' a geçme fırsatım olmuştu. allah gürcistan' a işinizi düşürmesin. o kadarını söylim. buda böyle bir anımdır işte.
  • ardahan posof'un merkezine araçla bir kaç dakika uzaklıktaki, sarp sınır kapısına göre çok tenha denebilecek sınır kapısı. hakkaten işlek olmayan bir yer, dolayısıyla görevli memurların kafası rahat ve her konuda size yardımcı olabiliyorlar. gürcü tarafındaki adı vale'dir.
  • gürcistan'la aramızdaki iki sınır kapısından pasif olanıdır. bu kapıdan geçtikten 20-30 km sonra ahiskaya ulaşırsınız fakat maalesef ahiska turku hiç kalmamış bosuna aramayın ve hatta sormayın ters ters bakıyorlar gürcistan tarafının yolları gayet bakımlı iken bizim taraf patates tarlası maalesef fakat yine de binek araba ile gidilebiliyor.
  • ardahan'ın posof ilçesinin bir köyü. eski adı badele'dir.

orda hiç bulunmamış olsam da kimsenin bilmediği, tahmin de edemeyeceği bir sebepten ötürü bendeki yeri ayrıdır türkgözü'nün. gereken şartlar oluştuğunda tarafımdan mutlaka ziyaret edilecektir.

(bkz: orda bir köy var uzakta)
  • gürcistan üzerinden azerbaycan'dan gaz aldığımız doğal gaz giriş istasyonunun olduğu şirin sınır köyü.
    balı güzel oluyor. gidin gidin.
  • doğanın içinde, gidiş yolunun çok güzel olduğu sınır kapısı.
    pazar günü buradaydım. arkadaşlarla canımız sıkılınca bir gürcistan yapalım dedik. evet, o derece yakın bir mesafedeyim.
    sınırdan geçmeden önce kimliklerinizle çıkış pulu alıyorsunuz. tanesi 15 lira. pulları polise onaylatıyorsunuz ve geçişe hazır oluyorsunuz. araba işlemleri için ise arabanın ruhsatıyla ayrı bir bölmede kayıt yaptırıyorsunuz. ilk kez arabayla geçecekseniz işlemleriniz normale göre biraz daha uzun sürüyor.
    burada önemli bir nokta araba sizin üstünüze olmalı. eğer değilse bir vekalet belgesi gerekmekte.
    arabalı geçişlerde yalnızca arabanın sahibi arabayla geçiyor. diğerleri yaya geçişinden geçiyor. orada da yalnızca kimlik kontrolü ve valizler, çantalar için x-ray cihazından fazlası yok.
    araçla kontrolden geçince arabanın aranması için kenara alıyorlar. polis köpeğiyle beraber arama yapılıyor. bizden önce kaç araba vardı bilmiyorum ancak bizim araba aranırken köpek sıkılmış olacak ki çıktı bagaja yattı.*

bu arada bizi uyardılar ancak ben de yazayım, daha sınır kapısının türkiye kısmındayken polis kemerleri takmamız ve şeritler konusunda uyardı. evet, arka koltuktakiler bile kemerleri takmalı. aksi halde kemeri takmayana belli bir bir miktar*, şoföre de izin verdiği için daha yüksek bir miktar para cezası veriliyor.

telefon olayı ise sınır kapısına 3-4 km öteden international hale geliyor. sevgili hattım vodafone'da direkt olarak; kullandığınız paket gürcistanı kapsamamaktadır vsvsvs diyerek beni yolda bıraktı. benim telefonum sanki gitmemi beklermiş gibi bol bol cevapsız çağrıyla bana eşlik etti.
  • gürcistan'a giriş yapmak için geçmek durumunda kalacağınız üç sınır kapısından birisi. diğerleri; sarp sınır kapısı ve aktaş sınır kapısı. bayrama denk gelmediğiniz sürece sakin olan kapıdan geçtikten sonra paranızı lari'ye çevirebileceğiniz ve gürcistan ürünleri alabileceğiniz yerler yürüme mesafesinde.

içeri katettikten sonra görülebilecek en önemli merkez ise ahıska.
  • ne güzel bir tabir türkgözü, türkün gözü, türkün gözü bebeği. türkün göz bebeği.. bir sınır kapısı ismi olduğunu yeni duydum. karadenize tarafıma hiç gitme fırsatım olmadığı için bilmiyorum.