şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 3.5 sene flying chefolarak çalışmış olduğum avusturya kökenli yiyecek içecek sektöründe yatırım yapan firmadır. türk hava yolları'na sunduğu catering hizmeti ile bilinir.
    fakat iç yüzünden bahsedecek olursak 2016 kasım ayında anayasa'da her vatandaşın hakkı olarak belirtilen sendika haklarını arayan 121 flying chefini bir gecede almış olduğu karar ile işten çıkartmıştır. fc'ler* hem havalimanında ki lounge'ta hem doco'nun ana catering mutfağında hem de uçaklarda yetmiyor yurtdışında ki eventlerde günde 18 saate varana kadar çalışıyor. doco'nun ana mutfağında çalışan yer personeli toleyis'e, türk hava yollarının kabin görevlileri ise hava iş sendikasına bağlı olmasına rağmen her nedense bütün mecralarda kullanılan fc'ler ise kanuna aykırı bir şekilde sözleşmelerinde de belirtilen bir madde ile sendikaya üyeliklerinin yasaklanmasının haksızlığı gözle görülmektedir. daha rezili ise şirket bu emekçileri 2017 senesine kadar entertainment object* olarak göstererek uçuş personellerinden ayrı tutarak, haklarını vermemek adına kanuna aykırı bir şekilde uçurmuştur, şuan ise yüklemeci olarak gösteriliyorlar. 2015-2016 yılları arasında amerika'nın bir çok yerinde uçuşa giden fc'ler pasaportta sivil havacı belgeleri olmadıkları gerekçesiyle sorun çıkartılmış, amerika'nın thy'yi uyarmasına rağmen hiç bir yaptırım uygulanmamıştır. ortalama bir hostesin ayda 80-90 saat uçtuğu aylık programlarda fc'ler ortalama 110 saat uçup, üstüne yer görevlerinde çalıştırılıp sivil havacıların sahip olduğu hiç bir hakka sahip değillerdir. sivil havacılık kurallarında açıkça belirtilmiştir ki bir kişi bir uçakta ya yolcu ya da çalışandır. eğer yolcuysa, belirtilmiş yolcu hakları ile korunmaktadır, eğer çalışan ise sivil havacılık kuralları ve sendikanın belirlemiş olduğu çalışma şartları ile korunmaktadır. fakat flying chefler bu konuda ne türk havayollarından, ne doco'dan ne de sivil havacılıktan gerekli desteği görememiştir. çünkü kazanan devlet ve özel şirketler, kaybeden işçilerdir. türkiye'nin özetini görmek için anlatmış olduklarım gayet yeterlidir.

    1.5 sene önce işten çıkarılan kişilerin bir bölümünde işe iade davalarında sendikal tazminat kararı verilmiş olup dosyaları yargıtaydadır. bu da işten çıkarılan kişilerin ekonomik küçülme ile değil sendikal ile doğrudan ilişkisinin olduğu görülebilir.

    atilla doğudan için tek önemli olan şey paradır. herhangi bir iş ahlakı barındırmadığını türk hava yolları'da anlamış olmalı ki 3. havalimanı için başka bir şirketle anlaşmış bulunmaktadır. büyük ihtimalle 2020 itibari ile atilla doğudan türkiye pazarından çıkacaktır. boğazda yapılmakta olan otelin inşaatının durdurulmasından da gayet net anlaşılabilir. fakat atilla bey için fark etmemekte, hem bu ülkenin işçilerini hemde thy'i seneler boyunca çok iyi söğüşlemiş ve ceplerini doldurmuştur.