14819 entry daha
  • bir kere özletmişti kendini. olumlu yanlarına bakmaya çalışıyordum.
    ikinci defa ise özletmeyecek.
  • --- spoiler ---

aslında hepimiz birer zübüğüz
    --- spoiler ---

vereceğim bir kaç örnek var aslında.. eğitimlisi cahili , zengini fakiri , tepeden tırnağa aynı olur mu bir ülkenin? hoş örnekleri versem ne olacak.. roman 1961 yılında yazılmış.. o gün bugündür ne değişmiş ki ülkede..

bir kadın tecavüze uğrar o saatte orada ne işi varmış denir / bir takım sevinirken sahaya insanlar atlar ve oyuncuları dövmek ister, neden seviniyorlarmış ki tahrik ediyorlar denir.. ilkini söyleyen belki sıradan halktır sokak röportajıdır, cehaletine verirsin.. ikincisini söyleyen milyonların gözü önünde televizyon programında söylemiş kısmen eğitimli bir kişidir..

okula çocuğunu kayıt ettirmeye gidersin, müdür bağış adı altında fatura olmadan para ister, senden kopartmıştır bir şeyler.. o müdürün evinde bir eşya bozulur elektrikçi çağırır 5 liralık işe 20 lira ister ve o da ondan kopartmıştır bir şeyler.. o elektrikçi pazara gider 5 liralık meyve sebzeye 20 lira verir, o pazarcı ondan kopartmıştır bir şeyler.. o pazarcı hal'e gider orada kabzımal 5 liralık ürüne 20....

böyle devam eder..

herkes gücü yettiğine hayatı zehir eder.. hastahaneye gidersin sekreter sıraya geçin diye olabildiğince bağırır.. iki dakika sonra gelen hemşire sen daha listeyi vermedin mi diye tüm gücüyle sekretere bağırır.. ardından gelen doktor ne bu gürültü diye hemşireye bağırır.. baş hekim doktora, siyasiler baş hekime vesaire vesaire..

her hangi bir koltukta oturan birinin gözü çevresi tarafından öylesine boyanmıştır ki, ' efendim siz giderseniz kimse bu şekilde yönetemez ve başarılı olamaz.. hem siz giderseniz yerinize gelen kişi makamı ele geçirecek ve kendi ekibini kuracaktır' diye..

o yüzden seçim kaybeden muhalefet lideri aslında ben başarılıyım istifa etmeyeceğim diye açıklama yapar..

ama sonuçta ikincisin???!!! birinci olman gerekiyordu başarılı olmak için!!
    olsun! ama yüksek puanlı ikinciyim.. başarılıyım bence (dış ses: harikasınız başkanım siz en iyisisiniz..)

ancak iş ortağı olarak eline geçecek parayı büyütecek olan en büyük iki futbol takımının taraftarları birbirlerine ' himmetçi - şikeci ' diye seslenir.. pekii onlar cahil, ya başkanlar? dünyanın en iyi okullarında okuyan başkanlar yöneticiler?

pekii ekşi sözlük yazarları ? en ufak bir spor olayında birbirlerine sayfalar dolusu memiktaş, şikeciler, fetöcüler yazanlar.. burası eğitim seviyesi yüksek bir yerdi.. en azından önceden..

ülkede yetkisi olanın bilgisi yok, bilgisi olanın yetkisi yok..

ne demiştik? roman 1961 de yazılmış.. pekii ne değişmiş o günden bugüne ? pekii bir şey değişecek mi ileri zamanda? yorumu siz yapın..
hesabın var mı? giriş yap