şükela:  tümü | bugün
9211 entry daha
  • gericiliğin* içine doğmuş, gözlerini gericiliğin içine açmış ve gericilikten başka bir şey bilmeyen bir neslin yetiştiği ülke. özellikle 1995-2000 arası ve sonrası doğmuşlar için durum bu.

bu nesle her türlü yolsuzluk, hukuksuzluk, tek adam yönetimi, fakirleşme, sansür, terör, dincilik, peşkeş, devletin hortumlanması, doğal güzelliklerin yok edilmesi ya da hepten araplara satılması ve ülkeyi geriye götürecek aklınıza ne geldiyse normal geliyor; çünkü başka türlüsünü bilmiyorlar. henüz okul çağında olduklarından ve çoğunluğu da baba parası yediğinden, hiçbir sorumlulukları olmadığından, ellerinde akıllı telefonları, ceplerinde harçlıkları olduğu sürece, ülkede olan biten umurlarında da değil. alışveriş merkezleri, kredi kartına 10 taksit, iphone vs... üretmeden tüketmeye ve istediklerini borç-harçla da olsa elde etmeye alışkınlar. buna karşın, azıcık gözü açık olanlarının da bildiği tek muhalefet, ya da tepki orantısız mizah sıçmığı. buna halihazırda tepkisiz ve örgütsüz olan, ama en üretken ve aktif zamanında olması beklenen 30-40 yaş üstünü de ekleyin. ve 50 yaş üstünü ise hiç saymasanız da olur*.

dahası, bu neslin aldığı ilk ve orta öğretim, ya da temel eğitim gün geçtikçe bilimsellikten uzak, dinci-gerici bir şekle bürünürken, okudukları üniversitelerin de, birkaçı hariç, üniversiteyle uzaktan yakından alakası yok.

sıra bunların sorumluluk almasına geldiğinde, hayata atıldıklarında, doktor, mühendis, öğretmen, teknisyen, berber, tesisatçı, devlet memuru, kepçe operatörü, ya da işte aklınıza ne gelirse olduklarında görün siz asıl.

geçtiğimiz 15 yılda en az 30 yıl geriye gitmiş ülke.
  • dünya'nın geçiş noktalarının en önemli ülkelerinden biri. öyle bir ticaret yolu, öyle bir merkez ki tarih boyunca büyük imparatorlukların iştahını kabartmıştır. anadolu pahalı bir mülktür ve bedel ister. her yanı denizlerle kaplı bu güzel ülke sadece su kaynakları ve liman işletmeciliğini akıllıca kullansaydı bugün 2. türkiye'yi kuracak kadar bütçeye sahip olurdu.

tanım: limanlarını becereksiz ve hain yönetimler yüzünden ecnebilere peşkeş çekip kendisi işletemeyen ülke.
  • cumhurbaşkanının seçilmiş belediye başkanını istifaya zorladığı tuhaf bir ülke.
  • hemen hemen hiç bir alanda başarılı olmamasının nedeni kuralları önemsememesi ve istikrarlı olamayışı olan ülke. örneğin eğitim, abi eğitim öyle içinden çıkılmaz bir şey değildir ki bir sistem oturacaksın, ana hatları belli olacak zaten sen dünyanın en mükemmel sistemini bile uygulasan meyvelerini birkaç kuşak sonra görürsün. bir dirayetli ol, değiştirip durma, bir sistemin olsun. ama yok, o olmadı bu, bu olmadı şu. ortaya böyle saçma bir şey çıkıyor. zaten bugün istikrar olsa bir sistem olsa sanatta, sporda, ekonomide, tarımda, sanayide ve daha sayamadığım birçok alanda çok daha iyi durumda olurduk.

kastettiğim yalnızca günümüz değil, atatürk'ü kaybetmemizden günümüze kadarki dönemi kastediyorum.
121 entry daha