şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
10569 entry daha
  • son zamanlarda gürültülü.
    her gün farklı bir gündem şiddetle çarpışıyor , iki gün sonra unutulmak üzere (hemen ardındaki bir farklı gündem tezahür edene dek, iç sıkıcı kısır döngü )
    eski zamanda insanlar.. günümüzde artık gündem ismiyle anılan , bir toplumsal hadiseyi aheste kervan yaşarmış .
    ne olurdu sanki cereyan eden, herhangi bir şey , sadece o bir şey atıyorum bir sene meşgul etmeye yetebilseydi toplumu, küçük harflerle .. ve (omuzlarını gererek değil de )
    hafiften esneyen bir sadelikle.

ben de o ağır zaman içinde dinleseydim.
    halk hızlı yaşamayı seviyor dünyayı .
    halbuki dünya ağır yaşanmalı.
    sabah hatırlanmaya değmez rüyalardaki o sersemlikle değil .
    dünya ayık ve her soluk sonsuz bir nimet gibi yaşanmalı .
    yoksa ne işim var burada .

o soluğun kıymetini bilmeden ,sanki rüya olan bu dünyaya sonsuz gibi kaptırınca ve kaynağın değil de yansımanın temaşasına karışanlar sanki yürürken, ayak basılan yerin orada gördüğü lokmayı kenara koymayanlardan oluyor.

sevdiğim , geçenlerde .. kendi sesini dinleyemeyen insanlar , karanlığa ve sessizliğe tahammül edemezler diye söyledi.
    işte türkiye bu haleti ruhiyede son zamanlarda.
    sessizliğe tahammülü yok, sanki hep sükuttaymış gibi.
    türkiye son zamanlarda , değersiz rüyalarımdaki , şuursuz sesler ve çok konuşan halkın karmaşası gibi .
  • çok değil pandeminin ilk günlerinde maskenin bir tanesinin 5 liraya satıldığı ülke şimdi 50 tanesi 25 liraya satılıyor. bak internette 40 liraya makarna satanlara filan hiç girmiyorum. bu ülkede çok ciddi bir ahlak sorunu var. bu ahlak sorunu çözülmedikçe bu ülke düzelmez yarın a partisi gider b partisi gelir, ahmet gider mehmet gelir ancak zihniyet aynı olduğu sürece düzülen taraf değişmeyecek.
  • kötü insanların ülkesi.. ne zaman bu hale geldik bilmiyorum ama öyle. canı sıkıldığı için hayvan tekmeleyenler, ağaç kıranlar, arkadaşı, komşusu, birisi iyi bir şey yapınca kem bakanlar, asık suratlar, aç bakışlar, doğaya, tarihe nefret...

toprakları cennet, hayatı cehennem..
  • 1.5 sene süren yavru çomaristan* maceramı da sayarsak 3 sene önce terk ettiğim boktan ülke. size olmayan değerini şöyle anlatayım. şu an bulunduğum şehir, göçtüğüm ülkenin 5. büyük şehri falan. buna rağmen merkez ve çevresinde 2+1 ev fiyatları 240-250 bin eurodan başlıyor. türkiye vatandaşlığı ise 222 bin euro civarında bir ev aldığında yanında bedava veriliyor. nordik ülkelerinin top 5 şehirlerinde bu fiyata ev bile bulamazsın amk. düşünsene isveç'te, finlandiya'da falan ortalama 2+1 bir ev alıyorsun ve sorgusuz sualsiz sana ve ailene (6 kişilik aileyse, 6 kişiye birden lol) vatandaşlık veriyorlar. türkiye'nin değerini buradan bile anlayabilirsiniz. diktatörlükle yönetiliyor olması da cabası.
  • bügün tarihinde ilkleri yaşıyor, güzel ülkem.
  • huzurun topraklarına uğramadığı ülke.

ilk/orta/lise öğrencileri, eğitimin eşitsizliğiyle sınav sitemiyle erken yaşta umutsuzlukla, depresyonla tanışıyor.

üniversite öğrencileri kaygılı, aldıkları eğitime göre iş bulamıyorlar. bulsalar bile niteliksiz olarak işe başlama ücreti olan asgari ücretin bile çok görüldüğü açlık sınırı altındaki bir maaşla iş bulabildiklerinde kendilerini şanslı sayacak durumdalar.

gençleri işsiz ve parasız bir işte çalışanları da aldıkları ücretlerle ancak gününü kurtara biliyorken gelecek hayallerinden uzaklar.

işçisi açlıkla terbiye edilmiş durumda. her gün yeni bir hakkı elinden alınmak isteniyor.

köylüsü tarım yapamaz durumda. derelerine hes'ler kurulurken, ormanları katlediliyor.

yaşlısı yıllarca devletine vergi ödemesine rağmen aldığı emekli maaşıyla ölüme terk edilmiş durumda.

emeklilik demişken artık koca bir hayal, ancak mezarda olunabilecek bir gerçekliğe dönmüş durumda.

demokratik haklarını kullanmak isteyenler adliye kapılarında ya da ceza evlerinde sürünüyor.

sesi yükselen hemen susturuluyor.

savunma varlığı için direnişte.

yasamada muhalefet ambargoda.

bizden olmayan yıllardır terörist.

hakkını aramak isteyen yıllardır vatan haini.
  • her şeye rağmen kurban olduğum ülke.
  • yanlış yazılmış bir uygulama gibi ya da ucuz yapıştırıcıyla tutturulmuş kırılmış bir vazo gibi neresini tutsan elinde kalacakmış hissi veriyor. ahlak sorunu var diyorsun o bi' düzelse ama sonra aklına diğer sorunlar geliyor asla düzelmez diyorsun. cehalet eğitim sorunu var diyorsun bi' düzelse yine aklına onlarca başka problem geliyor. asla düzelmez ülke diye karamsarlaşıyorsun. bu ülkedeki bu gibi problemler o kadar kök saldı ki asla sadece biri ve bir kaçı düzeldiğinde tüm ülke güllük gülistanlık olmayacak diye düşünüyorum. cehaleti düzeltsen ahlaksızlık kalır onu düzeltsen tembellik kalır tembelliği düzeltsen başka problem kalır. düzelmesine dair umudum mu? işte o kalmıyor gibi. canım ülkemiz.
  • 37sinde süper lige gelen bir futbolcu gibi zihniyete sahip kişilerce yönetilen vatan. hitlervari uygulamaların sonu aynı şekilde bitmez umarım
  • döndüm sana, barıştık.
28 entry daha