şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • en başarılı, zeki gençlerini çoğunlukla terörist gruplardan çıkarmış ülke.*
  üniversite sınavında ilk 300'e girmiş biriyim. partili devletim beni "pkklı fetöcü vatan haini din düşmanı ibne bir terörist" olarak görüyor.
  ben bu ülkeye daha bu yaşımda tüm borcumu ödedim hatta yıllarca alacağım var.
  canım yanıyor. benim doğduğum ülke burası mıydı? benim bir evim var mı?
 • her anlamıyla falso ülke.
 • ah be güzel ulke niye sana kıydılar,canını sıktılar neşeni kaçırdılar?
 • kurtulusu icin ustume dusen herseyi yaptigim, ugruna hic de zorunda degilken hayatimi kaydiran bedeller odedigim ulke. vicdanen rahatim. zenginligi ve mutlulugu elimin tersiyle ittim.

  boyle olmamasinda ufak da olsa bir katkim olsun diye, olmadi.

  sonuc olarak 2013 yilindan beri cevremdeki herkesi uyardigim faza gecti. simdi size de soyleyeyim: akliniz varsa terkedin cunku artik futbolculariniz, sosyal medya fenomenleriniz, kendi elinizle zengin ettikleriniz, dizileriniz, filmleriniz sizi kurtarmayacak.

  degisim kimse yumusak olmayacak yani acun izlerken uyusarak donusmeyeceksiniz.

  fazla da uzatmiyorum, imkani olanlarin terketmesini tavsiye ediyorum.

  bu da eksi sozluge girdigim son girim. cok sevdigim bir sarkiyla hepinize bol sans diliyorum. anlatacak harika bir hikayeniz olacak.

  basarabilenlerle diger tarafta gorusuruz.

  this is the end, beautiful friend
  this is the end, my only friend
  the end of our elaborate plans
  the end of ev'rything that stands
  the end

  no safety or surprise
  the end
  ı'll never look into your eyes again

  can you picture what will be
  so limitless and free
  desperately in need of
  some strangers hand
  ın a desperate land

  lost in a roman wilderness of pain
  and all the children are insane
  all the children are insane
  waiting for the summer rain
  there's danger on the edge of town
  ride the king's highway
  weird scenes inside the goldmine
  ride the highway west baby

  ride the snake
  ride the snake
  to the lake
  to the lake

  the ancient lake baby
  the snake is long
  seven miles
  ride the snake

  he's old
  and his skin is cold
  the west is the best
  the west is the best
  get here and we'll do the rest

  the blue bus is calling us
  the blue bus is calling us
  driver, where you taking us?

  the killer awoke before dawn
  he put his boots on
  he took a face from the ancient gallery
  and he walked on down the hall

  he went into the room where his sister lived
  and then he paid a visit to his brother
  and then he walked on down the hall
  and he came to a door
  and he looked inside
  father?
  yes son
  ı want to kill you
  mother, ı want to...

  come on, baby, take a chance with us
  come on, baby, take a chance with us
  come on, baby, take a chance with us
  and meet me at the back of the blue bus

  this is the end, beautiful friend
  this is the end, my only friend
  the end

  ıt hurts to set you free
  but you'll never follow me
 • ar damarı çatlamış insanlara sahip.
 • orta yaşın işsiz, gençlerin umutsuz, çocukların mutsuz olduğu ülke.
 • türkiye'deki sorun popülizm. seçmen oy versin diye oraya buraya yanlayan yavşak partiler yüzünden siyasetin boku çıktı. mesela chp eğer iktidar olmak için dincilere yanlayacaksa, sekülerler kime oy verecek? kime güvenecek? türkiye'nin sorunu bu. ben dincileri savunan onları koruyup kollayan partilere oy vermem bu kadar basit. beni savunacaksın sen ya.

  avrupa'da işçi olup da kapitalist merkez sağ partilere oy vermez hiçbir insan. türkiye'de veriyor, türkiye'de siyaset bilinci yok çünkü. velhasıl avrupa'da her parti kendi tabanının haklarını savunur ve seçmenle parti arasında bir güven ortamı vardır. türkiye'de bu da yok. türkiye'de akp'nin oy almasının ardında akp'nin ne yaparsa yapsın, nereye yanlarsa yanlasın kendi seçmenini satmaması vardır. adamlar bizden ol hayatını yaşa diyor. öbürlerini skiyim diyor. herkes dese ya bunu. böyle büyürsün siyaset olarak ki siyasi denge böyle oluşur.

  "benim bir söylemim var, duruşum var. buna karşı çıkanın amına koyayım!" diyemiyor muhalefet partileri.

  imam hatipleri kapatacağız, başörtüsüyle hakimliği, polisliği kaldıracağız, irticai faaliyetlerin kökünü kazıyacağız, tarikatları, cemaatleri kapatacağız diyemiyor hiçkimse. hiçbir parti lideri çıkıp da ben içerim aga, namaz da kılmam, dindar falan da değilim. anca bindiğim uçak turbülansa girerse inanırım diyemiyor. niye ya niye? ben buna oy vereceğim belki? e kaybettin beni.

  bizim kutsalımız vergidir diyemiyor hiçbir parti. yok mazotun vergisini kaldıracağız, yok kyk borcunuzu sileceğiz, yok asgari ücreti 4000 tl yapacağız bilmem ne. lan banane bunlardan? bunlar çözüm değilki. hepsinin bir geri dönüşü var. dönüp dolaşıp benim götüme giriyor.

  kimse demiyor ki ben sosyal demokrasi getireceğim veya liberal demokrasi getireceğim. herkes bir pembe hayal satıyor. lan yok öyle bir ülke. bir sistem getirirsin. bu sistem ya birini ya da başka birini ezer. ben hangi tarafa dahilsem ona göre seni seçerim veya seçmem. bu kadar basit. hem çalışanlardan vergi almayacağım, hem işsizlere sosyal yardım vereceğim diyemezsin böyle bir şey yok çünkü. hem işsizliği bitirip hem de sosyal demokrasi getiremezsin. bu imkansız. işsizliği bitirmek istiyorsan vergileri kaldıracaksın ki istihdama teşvik olsun. e bu durumda vergi gelirin olmayacağı için sosyal yardımlar da olmayacak. formül basit ya. seç tarafını ona göre siyaset yap. gerizekalılar. birleştirici söyleminize kimse inanmıyor. çünkü öyle bir birleştirici söylem yok. evrenin kanunu bu. birileri ezilecek. bana kimi ezeceğini söyle sadece.
 • aslında başlıktaki diğer insanların pek çoğunun yanında nefret ediyor değilim, türkiye'den de ne bileyim şu başımızdakilerden de. bizim ailede herkesin bir yurtdışı anısı olduğundan ötürü, bizatihi annem ingiltere'de okudu mesela, türkiye'nin daha yaşanabilir bir yer olduğu görüşüyle yetiştim. tabii, onların zamanında ingiltere olsun dedemin kendi siyasi kariyerinden dolayı gittiği sovyetler birliği olsun (komünist değildir, sadece iş gereği) onların yanında türkiye gayet hoş bir yermiş. ancak şu gün gitseler ve dönseler, yine aynı şeyleri mi düşünürlerdi emin değilim.

  türkiye aslında düşününce kötü bir yer değil. dünya'da turistlere sadece bilmem hangi gökdelenin gezdirildiği şehirler olduğunu düşününce (mesela hong kong başlı başına öyle bir yermiş.) şöyle bir galata'da yürüyüş yapmak, ne bileyim antalya kaleiçi'de oturup bir şeyler içmek sahiden insanın içini açan şeyler. tabii avrupa'ya şahsen gitmedim, ama anlatılanlara göre ya gidenlere büyü yapıp geri yolluyorlar ya da sahiden bambaşka bir noktadalar. bardağın dolu tarafına mı boş tarafına mı odaklanmak gerek, o sizin tercihiniz.

  ancak ne bileyim, türkiye gün geçtikçe benim için bir hapishaneymiş gibi görünmeye başladı. dediğim gibi kötü bir yer olduğundan öte değil, sahiden kasavetli aslında. bunu gürcistan'dan döndüğüm zaman gördüm. sarp sınır kapısının bir tarafı cıvıl cıvıl, insanlar denize giriyor falan. diğer tarafı karanlık, tel örgülerle çevrilmiş... sanarsınız distopya filmlerinden fırlamış gibi. komik olan tarafı, daha sınırdan içeri girer girmez inşaatların başlamasıydı.

  o günden sonra "nasıl bir yerde yaşıyorum yahu" ben serzenişi sardı içimi. insanlar gözüme mekanik robotlar gibi göründü. öyle yani... istiklal'e ya da ışıklar caddesine gidince boş boş dolaşan gözlerle karşılaştım. konuştukları zaman hiçbir şey anlatmıyorlar ve zihinleri sadece ceplerindeki parayı nereye harcayacaklarına odaklanmıştı. hani öyle büyük bir boşluk vardı ki bu insanlarda...

  işin özü benim insanlarla aram bilmem hangi yaşımdan beri iyi değildi. yani kafama göre mi insan bulamadım yoksa insanlara kendimi kapattığımdan mı bilmiyorum ama insanlara karşı içimde hep bir soğukluk oldu işte. mizacım da belli eder bunu, siz fark etmeden. konuşmaya başlayınca çok monoton bir ses duyarsınız benden, insanların takip ettiği şeyleri etmediğim için de zor konu açarsınız benle alakalı. toplumsal olaylara karşı belki içimde bir kayıtsızlık vardır bu yüzden. bundan dolayı başımı kaldırıp etrafa bile bakmam, aklım hep bir şeylerdedir. ama işte... ilk kez içinde yaşadığım toplumun böylesine iç karartıcı olduğunu görünce kendi çapımda bir şok yaşadım.

  türk insanını sadece üretme ve harcama fonksiyonlarına indirgeyen şey neydi? insanlar neden son ana kadar hiçbir şey düşünmüyor? neden herhangi bir şeye karşın ilgileri yok?

  benim yaşımda bir türk'ün yaşantısını düşündüm. bir kere ilkokul var önce. ne korkunç şey o ya? ömrüm boyunca aşağılandığımı, hem de bayağı aşağılandığımı düşündüğüm ilk yer. direkt öğretmen olarak başımıza koydukları insanı düşününce tüylerim ürperiyor. tabii, yapması gereken şey kadının 30 kişiye çarpma tablosunu öğretmek. buna mecbur, bunu yapmak zorunda. yapmazsa ne olur? sanırım onun için kötü olur ama ben 4. sınıfta öğrenilmesi gereken şeyi sbs sınavlarına çalışırken anca öğrendim. demek ki öğrenmeden de oluyormuş, şu an halen daha aklımda değil.

  peki sonra? sınavlar var. deli gibi sınavlar, müthiş sınavlar, insanın ödünü koparacak sınavlar... doğrusunu isterseniz, ben üniversite sınavlarına çalışmadım ve özel bir okulda psikoloji okudum. (iyi de halt yedim, orasına değineceğim) belki kafam almadığı için çalışmadım, belki de sahici aptalımdır. ancak şu kadar paragrafı bir çırpıda anlam bütünlüğünü kaybetmeden yazabiliyorsam sınavlara çalışmak yerine roman yazmak gibi bir sevdaya kapıldığımdandır. sevda ki kara sevda... sabahlı akşamlı, hiç vakit kaybetmeden yazmak ister mi insan? nereye yetişeceğim ben? hani basılacağı kesin mi? niye böyle hevesliyim? şu an bile basılıp basılmayacağı bile kesin değil. hâliyle iyi bir üniversite kazanamamış, baba parasıyla okumuş adam sıfatı benim bir sanatla harıl harıl uğraşmış olmama baskın geliyor.

  bundan şikayetçi olamam. yani ne yapalım, toplum işte. en azından ekşisözlük okuyan birisi olarak senin de toplumdan rahatsız olduğunu tahmin edebiliyorum. benim canımı sıkan şey, o salak sınavın bir gencin hayatındaki en merkezi yerde olması. o sınav varken hanginiz benim yapacağım şeyi yapabilir? hanginiz ne bileyim müzik yapacağım diye ailesine kabul ettirebilir, karmaşık bir roman bitirebilir veyahut futbol dışında bir spor dalıyla ilgilenebilir?

  bu hep böyle miydi bilmiyorum ama, hayko cepkin'in müzik hayatına ilk atıldığı zaman 19 yaşındaydı. yani adam babasından küpelerini, saçlarını saklarını saklarken televizyonda synth başında yarı çıplak dövmelerini sergiliyordu. daha öncesinde de hassiktir diye bir barda takılıyor, taksim - beyoğlu çevresinde kendisi gibi aykırı insanlarla karşılaşıyordu. ben oraya gidince ne görüyorum? bol bol, çeşit çeşit arap ve onlara göre düzenlenmiş mekanlar. araplara bir düşmanlığım yok tabii, hatta arada bir lokantalarına uğrar şöyle bir yemeklerine bakar, biraz da ortam yoklarım. mümkünse sohbet de etmeye çalışırım. ama yok, öyle yabancı ki bu insanlar bana... bunlara türkçe ve türkler gibi davranmasını öğretin, gerekirse arap olduklarını fiziken gizleyecek her şeyi yapın. yine farklılar yine farklılar. hayko cepkin'in gördüğü beyoğlu ile benim gördüğüm beyoğlu... ne farklı yerler... bir tarafta özgürlüğü hissediyorum, herkes kendisini olduğu gibi gösterebiliyor... ben ise kendimi başka bir ülkeye gitmişim gibi yabancı hissediyorum.

  işte düşünüyorum, içimizdeki insanlar ne kadar özgün? şimdi sözümona marjinal gençlik kadıköy'e kaydı. ama orada sıkıcı bir siyah giyinmiş insanlar ve baba parasıyla bedelli marjinallik yapan acayip tipler görüyorum. hani belli yani, adam tarz olsun diye farklı. yoksa ruhu farklı değil, o enerjiyi hissetmiyorum ondan. kendisine güveni yüksek olduğu için öyle yoksa bir felsefesi yok. kedi gibi uysal tipler bunlar.

  gördüğüm türkiye toplumu bu. tıpkısının aynısı nice insan. korkak, sindirilmiş insanlar ve oyalasın diye önüne koyulan nice sınava dört elle sarılarak yetişen nice genç. sahiden, bir hapishane gibi hissettirmiyor bütün bunlar sizi?

  ne zaman bunları yazmayı düşündüm? bilmiyorum. yürüyüş yaparken hayko cepkin'in bir röportajını dinledim, adam neler neler yaşamış. sonra eve döndüm, bilgisayarımı açtım ve biraz yazılım yazdım. son yazdığım satırlar şöyle şeyler:

  pub fn compress(self) -> result<()> {
  let output_file = file::create(self.destination_file)?;
  let mut encoder = zstd::stream::encoder::new(
  output_file,
  self.compression_level
  )?;
  {
  let mut tar = tar::builder::new(&mut encoder);
  tar.append_dir_all("",self.source)?;
  tar.finish()?;
  }
  encoder.finish()?;
  ok(())
  }

  son zamanlarda boşluktan yazılıma sarmıştım işte. korona malumunuz, benim gibi asosyal tipleri daha asosyal ettiğinden bir hobi bulmak gerekiyor. bir şöyle ne yazdığıma baktım, hani yazılımcı gözüyle değil de öylesine bir bakış. mutlar, letler, soru işaretleri noktalı virgüller gözümde birbirine girdi. hani normalde isyan eden bir adam değilim ama... bana kala bu mu kaldı diye isyan ettim içimden. bir yerde müzisyen olup kendi bestelerimi icra edebilirdim, şu kodları yazdığım bir anda şu basılmayan romanımın imza gününde de olabilirdim mesela. ufak bir masa... kimse gelip gitmiyor, gelip geçene kendi kitabımı pazarcı gibi satmaya çalışıyorum... tamam size pek hoş görünmemiş olabilir, ama kendime dair en önemli şeyle çalışıyor olurdum.

  bu tarz yazılar yazmak pek benim tarzım değil. ama bu düşünceler eşliğinde boş duvara bakındım durdum. bir yarım kadar hem de. birisi elde elimi kaldırsa, katatonik hastalar gibi benim de elim havada dururdu. kendimi rahatlatmak için bir şeyler yazmaya karar verdim, işte... rahatının kıymetini bilmeyen, nankör bir adamım belki de. ama dışarı çıktığım zaman dört saat sonra daha hava kararmamışken aranıp "sabahtan beri neredesin sen?" diye hesap sorulmasından bunaldım sayın okuyucu. ben onlar için kötü yola müsait bir gencim, bir hatayla hayatım kayar. ben biraz tuhaf düşüyorum sanırım zira kusurlu bir şeyler yapmak istiyorum. ne bileyim, tepeden alınan bir dayatma ile bir rektörün atanmasını protesto etmek falan istiyorum, öldüresiye cop yemeden veya gözaltına alınmadan. tamam... bu çok uçuk oldu, elbette ki böyle kararlara "baş üstüne, gerekirse anama bile koca atabilirsiniz." gibi tepkiler vermem gerekiyor biliyorum. onun yerine güllü nargile çekmek gibi nispeten basit şeyler yapmak istiyorum. nargile hiç sevmem, insanların çekmesini de doğru bulmam ama yanlış şeyler yapabilme hakkımı geri istiyorum. üzerimdeki bütün otoritelerin benim hakkımda doğru olana saniyesi saniyesine karar vermemesini istiyorum. yoksa... aksi durumda sahiden de yaşamak istemiyorum ve bu gidişle fazla uzun bir ömrümün olmayacağını görebilirsiniz.
 • gelismekte olan ulkelerden degildir.
  1960yılında türkiye kişi başı gelirde 28. ülkeydi(kişi başı gelirde japonyadan ispanyadan ilerdeydik güney korenin kişi başı gelirinin 3 katından daha fazla kişi başı gelire sahipdik)
  1980 yılında türkiye kişi başı gelirde 53. ülkeydi
  1990 yılında türkiye kişi başı gelirde 48. ülkeydi
  1995 türkiye kişi başı gelirde 57. ülkeydi
  1998 yılında türkiye kişi başı gelirde 60. ülkeydi
  2000 yılında türkiye kişi başı gelirde 64. ülkeydi
  2001 de kriz çıktı kişi başı gelirde 78.ülke konumuna kadar düştük
  2013(kişi başı gelirde türkiyenin en yüksek miktara ulaştığı yıl) yılında türkiye kişi başı gelirde 63. ülkeydi
  2020 yılında 77. ülkeyiz.
  2021 yılı 85. olmamız beklenmekte
  2021 yılında 1960 daki gibi 28. olsaydık güney korenin yerinde olucakdık kişi başı 32500 dolar gelirle.
  1980 darbesi oncesi avrupa birliği ulkeleri turkiyeye vize uygulamiyordu, kimse de akin akin avrupaya gocmuyordu.
  kişibaşı gelir dolar olarak artmış tabiki artıcak amerikada her gün dolar basılıyor. bir miktarı senin ülkene gelicek elbet. burda önemli olan diğer ülkelerle kıyas yapmak. bence türkiye gelişmekte olan ülkeler sınıfında değil gerileyen ulkeler adında bir sınıfa dahil olmalı.
  https://en.wikipedia.org/…tes_between_2020_and_2025
  hala ikna olmadınız mı? belki sadece sıralamada kötüleşmişizdir. ama ülke çok geliştiği halde diğer ülkeler çok daha iyi geliştiğinden sıralamada kötü duruma düştük ülke gelişiyor diyorsanız alım gücüne göre yaptım bir alt karşılaştırmayı. türkiyeyi gene kendisi ile.
  (bkz: #122999452)
 • topraklarinda gencecik ogullarinin ve kizlarinin kani olan ülkedir.

  sepin inceerin dedigi gibi "türkiye'nin aglamasi lazim, uzun uzun aglamasi lazim, öldürdügü tüm cocuklarina aglamasi lazim".

  nevzat celik'in bu siiri topragini evlatlarinin kaniyla yikamis ülkeye armagan olsun.

  beni burada arama anne
  kapıda adımı sorma
  saçlarına yıldız düşmüş
  koparma anne
  ağlama

  kaç zamandır yüzüm tıraşlı
  gözlerim şafak bekledim
  uzarken ellerim
  kulağım kirişte
  ölümü özledim anne
  yaşamak isterken delice

  bugün görüş günü
  günlerden salı
  ıslak
  sarı bir yağmur
  ülkemin neresine bakarsa ay
  orada yitik bir anne ağlıyor
  sen aralıyorsun yağmuru
  acıdan sırılsıklam alnına siper edip elini
  sonra bir umut koşuyorsun
  yüreğin avcunda
  ısırırken
  çırpıntı gözlerini
  (ah verebilseydim keşke
  yüreği avcunda koşan
  herbir anneye
  tepeden tırnağa oğula
  ve kıza kesmiş
  bir ülkeyi armağan
  koşma anne
  birdenbire batacak olan
  düş denizinde yarattığın umut sandalıdır
  oysa benim için gece
  ışık hızıyla koşan
  kısa ve soğuk bir zamandır
  bu yüzden boğuk seslerle geldiler bir şafak
  uykusuz
  yorgun
  ve korkak

  sanırım baytardı
  yüreğimin depreminde rihter ölçeği çatlarken
  ölebilir raporu veren beyaz önlüklü doktor
  boşver hipokrat amca
  üzülme ne olur
  sen de anne
  sen de üzülme
  hücremin dört bir köşesinde el ayak izlerimi
  ciğerlerimde yırtılan bir çığlıkla hazır beklediğim
  ve korkunç bir sabırla birbirine eklediğim
  korkak kahraman gecelerimi
  düşlerimle sınırsız
  diretmişliğimle genç
  şaşkınlığımla çocuk devrederken sıradakine
  usulca açılıverdi
  yanağımda tomurcuk

  pir sultan'ı düşün anne
  şeyh bedrettin'i
  börklüce'yi
  torlak kemal'i düşün anne
  hala kanaması nedendir faşizmin göğsünde
  utangaçlığı bile vuramadan yanaklarına yasının
  onsekizinde ölümüne pervasız yürüyen
  ince bilekli çıplak ayaklı tanya'nın
  deniz'i düşün anne
  her mayıs şafağında uzun
  uzun döverken darağaçlarını
  ve o şafaktan doğma
  onbir yaşını çiğneyip yürüyen çocukları
  insanları düşün anne
  düşün ki yüreğin sallansın
  düşün ki o an
  güneşli güzel günlere inanan
  mutlu bir yusufçuk havalansın

  sıcak omuzlar değerken omzuma
  buz üstünde yürüdüm yıllar boyu
  bayraklar ve türkülerle
  kopunca memelerinden o mükemmel yaşama

  kurşunlar sıktılar alnıma
  açık alanlarda ağır
  kartalların konup kalktığı
  yalçın kayalardan biriydim
  ölüp dirildim yeniden
  güneşli güneşsiz akşamlarda

  mutlu yarınlar adına
  özgürlük adına ekmek adına
  üstüne vardım kuyruğu kanlı itlerin
  dirilip dönmesin diye hiroşimalar
  tahtadan atların boynuna çıplak
  ölümlerle yatmasın diye çocuklar
  aç gözlerle bakmasın diye çocuklar
  kardeşlik adına
  havadaki kuş denizdeki balık adına
  yürüdüm yıllar boyu

  dönüp bakmadım arkama
  ıraktı gözlerim çok ırak
  izim kalır mı bilmem yürüdüğüm yolda
  kalsa da silinir gider
  yalnızca bir ağıt gibi çakılır
  ardımca gelenlere gözlerimi yaktığım yer

  tören adımlarıyla ölmek
  ne garip şey anne
  kanlı karanlık bir oyunda baş oyuncuyum
  bütün gözler üstümde

  sürüyor gecenin karnında şafağa bakan oyun
  masa üstünde üşüyen bir sigara
  yanında küçücük bir cam bardak
  içinde rengi bu gecenin
  cılız titrek bir kibrit
  kağıt kalem
  sandalye
  geride flu
  yağlı
  büküm büküm bir ip
  ve çingene kuralına uygun
  değişmez dekoru mudur
  idam mahkumunun

  kırılacak cammışım gibi davranıyorlar
  yüzlerinde zoraki çatılmış bir hüzün
  oysa birazdan boynumu kıracaklar
  pul pul dökülecek yaz siyasi eylül'ün

  ben ölümü asıl az ötede titreyen
  çingenenin kara killi ellerinde gördüm
  anladım ki küllenen sigaradır
  soğuyan bir bardak çaydır benim ömrüm

  yani benim güzel annem
  alacaşafağında ülkemin
  yıldız uçurmak varken
  oturup yıldızlar içinde
  kendi buruk kanımı içtim

  ne garip duygu şu ölmek
  öptüğüm kızlar geliyor aklıma
  bir açıklaması vardır elbet
  giderken darağacına

  geride
  masa üstünde boynu bükük kaldı kağıt kalem
  bağışla beni güzel annem
  oğul tadında bir mektup yazamadım diye kızma bana
  elleri değsin istemedim
  gözleri değsin istemedim
  ağlayıp koklayacaktın
  belki bir ömür taşıyacaktın koynunda

  usul adımlarla yürüdüm ömrümü
  karşımda kurum kurum-laşan darağacı
  (tarlakuşu korkmaz ki korkuluktan
  ökse de olsa dört bir yanı)
  birdenbire acıdı boynum
  gelecekler var birbiri ardınca genç
  yakışıklı

  ne olur işçi kadınım
  az yumuşak dik
  şu kefenin yakasını

  yaşamak ağrısı asıldı boynuma
  oysa türkü tadında yaşamak isterdim
  çiçekleri kokmak ırmakları akmak
  yaz boyu çobanaldatanlara aldanmak
  su başlarında aylak sektirmek kavalımı
  sonra bir çocuğun afacan bacaklarında
  anavarca kayalıklarına tırmanmak isterdim
  o güzel günleri görenler arasında
  bir soluk ben de yaşamak isterdim
  bir de luvr müzesinde seyretmek gizliden
  öperken siya-u jakond'u tebessümünden
  işte o an saçlarından yakalamak dolunayı
  bir de yirmibeş kilometreden görebilmek
  nazım'ın gözleriyle pırıl pırıl moskova'yı

  ölmek ne garip şey anne
  bayram kartlarının tutsaklığından aşırıp bayramı
  sedef kakmalı bir kutu içinde
  vermek isterdim çocukların ellerine
  sonra
  sonra benim güzel annem
  damdan düşer gibi
  vurulmak isterdim bir kıza

  künyemi okudular
  suçumuz malum

  gecenin kıyısında durmuşum
  kefenin cebi yok
  koynuma yıldız doldurmuşum
  koşun çocuklar çocuklar koşun
  sabah üstüme
  üstüme geliyor
  yanlış mı duydum yoksa
  erkenci bir horoz mu ötüyor
  keskin bir acı bilenmiş
  gitgide yaklaşıyor sonum

  iri sözlerim yoktu söyleyecek
  usulca baktım yüzlerine
  bin yıllık iskeletleri çatırdayarak
  göçtü ayaklarının dibine

  korkutamadılar beni anne
  avlunun ortasında çatık bir kaş gibi duran
  darağacı
  bir zaman rüzgarda
  saçını tarayan telli kavak değil mi
  boynumdaki kemendi bir öğle sonu bükerken o kız
  sarı sıcak sevdasını düşünmedi mi
  söyle anne
  o çingene
  bir çiçek bahçesi kadar sıcak sokağımızdan
  bağıra çağıra geçen bohçacı kadını
  sevmedi mi çılgınca

  kurulmuş tuzaklar yok artık yolumda
  işkenceler zindanlar hücreler
  savunmak yok mutlu tok bir yaşamı
  açlık grevlerinde beynimi bir sıçan gibi kemiren
  mideme karşı
  kısacası
  bir çiçeği düşünürken ürpermek yok
  gülmek umut etmek özlemek
  ya da mektup beklemek
  gözleri yatırıp ıraklara

  ölmek ne garip şey anne
  artık duvarları kanatırcasına tırnağımla
  şaşkın umutlu şiirler yazamayacağım
  mutlak bir inançla gözlerimi tavana çakamayacağım
  baba olamayacağım örneğin
  toprak olmak ne garip şey anne
  ceplerimde el yerine balyoz taşırken
  korkunç bir merakla beklerken kurtuluş haberlerini
  ve yüreğimin ırmakları taştı
  taşacakken
  ölmek ne garip şey anne

  uçurumlar ki sende büyür
  dağdır ki sende göçer
  ben yaprak derim çiçek derim
  çam diplerinde açmış kanatlarını kozalak derim
  gül yanaklı çocuğa benzer
  yine de
  oğlunu yitirmek kimbilir
  ne garip şey anne

  beni burada arama anne
  kapıda adımı sorma
  saçlarına yıldız düşmüş
  koparma anne
  ağlama
  kırıldıysa düş evinin kapısı
  bütün kırık kapıların çağrılışıyım
  kızların yanaklarında çukurlaşan
  biten başlayan aşkların ortasındayım
  her kavgada ölen benim
  bayrak tutan çarpışan
  her kadın toprağı tırnaklayarak doğurur beni
  özlem benim kavga benim aşk benim
  bekle beni anne
  bir sabah çıkagelirim

  bir sabah anne bir sabah
  acını süpürmek için açtığında kapını
  umarım kurtuluş haberleriyle dönmüş olur
  çam ve kekik kokuları içinde acı yüzlü çocuklar
  o zaman nasıl indirilmişlerse şen şakrak
  öylece kalkar uykudan şalterler
  dişleyip tükürmeden sigaralarını
  türkü tadında giyinirken işçiler

  bir sabah anne bir sabah
  acını süpürmek için açtığında kapını
  adı başka sesi başka nice yaşıtım
  koynunda çiçekler
  çiçekler içinde bir ülke getirirler
  başlarını koymak için yorgun dizine
  sen hazır tut dizini anne
  o mükemmel güne