şükela:  tümü | bugün
  • gençliğinin baharında olan kızlara, yaz ayında dışarı çıkarken tacizi minimuma indircek kıyafet aratan güzide ülke.
  • dışardan bir göz olarak bakınca tam bir middle east
  • dünyanın en mükemmel ülkesi.
  • (bkz: rektörlük için profesör olma şartının kaldırılması)
    damadın maliye bakanı yapılması,
    sarı basın kartı için artık saraya başvuru yapılması
    bakan seçimi için kimsenin, meclisin onayına dahi ihtiyaç duyulmaması, bir başkan seçiyorsun geri kalan herşeyi onun seçmesi

anlatmaya gerek yok,kara-komedi...
  • sonbaharda topraklarına 2.5 milyon daha mültecinin akın edeceği kadim devlet.

kaynak 1
    kaynak 2
  • (bkz: free fall)
  • anlık
    *
    (bkz: titanik)
  • hiçbir zaman değişim geçiremeyecek bir ülkenin vatandaşı olmanın üzüntüsüyle hayatıma devam ediyorum. maalesef bu ülke uçurumun kıyısında değildir. uçurumdan serbest düşüşe geçmiştir.
  • demokrasidense, aşırılıkları seçen marjinal grupların (hem dinsel, hem sapıtmış anlamıyla) yaşadığı ülke. liberalliği hiçbir zaman anlayamamış ve anlayamayacak olanların ülkesi.
    (bkz: liberalizm)

doğu ile batının ortasında bir ülke olarak potansiyel de vardı halbuki.
  • paralel evrende hayali bir ülkeden bahsediyor bir arkadaşım:

"şimdi bu ülkede sanat desen ince ince kökü *kazınıyor. ekonomi desen batmış balık yan gidiyor. inanmayan birisi olarak bu ülkeye gerekli gördüğüm dini desen hepsinden beter rezillikler boyu aşmış. ahlak desen yerlerde sürünüyor. insanlık desen eser kalmamış. estetik desen bir gram estetik anlayışı yok kimsede yapılar, sokaklar, eser denemeyecek garabetler insanın ruhunu darlıyor. sanat desen ele ayağa düşmüş tamamen para kazanma aracı, gerçek sanatçının kıymeti yok; para kazandıranın var. sağ duyu desen hiç kimsede yok ülke pamuk ipliğine bağlı birbirine girmemek için. eğitim desen hayatımda boşuna yaşadığım günlerin toplamı ilkokul ve ortaokulumdur şahsen, şimdi öğretmen adayıyım ve durumu hiç de iç açıcı görmüyorum. samimiyet desen tükenmiş insanlar sahte, dostluklar sahte. güven kalmamış. üretim desen komedi düzeyinde. tüketim desen, daha fazla varlık içindeki ülkeler bu kadar tüketmiyordur. turizm desen; o güzelim coğrafyamız, sahillerimiz, koca koca oteller konu komşunun orospusu olmuş, tuvalet kağıdından değersiz paramız yüzünden 7 cihanın tecavüzü altındayız.

tarih yok. kökünü kazıya kazıya bir hal oldular. omurga yok, ülkenin kurucusuna bile saygı bırakmadılar. adalet, hukuk yok herkes kendi kendine hakim oldu kadı oldu. can güvenliği yok, polis devletin maşası, kendi içinde mafya olma yolunda işine ne gelirse onu yapıyor. askeri güç panayır yeri olmuş zaten. liyakat tükenmiş, iş bilmeyen adamın makamda olmasını geçtim, iş bilen insanlar kovuluyor. din oyuncak olmuş insanların elinde para kazanma ve ahlak bükme makinesi olmuş. insanlar küçük küçük çocuklara, hayvanlara hallenir; katleder olmuş. türlü türlü rezillikler teknoloji sayesinde herkesin gözü önünde döner olmuş.

ama ne hikmetse ülkedeki herkes durumdan razı. razı olmayanı da razı gibi görünüyor, ses çıkartmıyor. çıkartamıyor belki o da haklı.

ancak bir şey kesin ki, artık krediler tükeniyor. silkelenmek için son fırsatlar geçiyor belki de geçti bile..."