• beklenen büyük istanbul depremi sonrasında ekonomik bağımsızlığını tamamen yitirecek, ve malum sona sürüklenecek vatanımız. ülkemiz. doğduğumuz yer.
  • zengini daha zengin ve daha arsız, fakiri daha fakir ve daha uysal olan ülke.
  • çekimi devam eden drama filmi.. sonu pek iyi görünmüyor.
  • barındırdığı o. çocuklarına rağmen, hala bir sürü güzel insanın bulunduğuna inandığım, kültürü, yaşayışı ile nasiplenebilen insanları için halen güzel ülke.

en beğenilen entrylere baktım, genellikle 2013 yılında bir yığışma var. geziden önce ve sonra, ülkenin cıvkının çıktığını utanmazlığın, ahlaksızlığın kol gezdiği ve bunları en çok da ak partiyle geldiğine inanıldığı, 80'lerin 90'ların 2000'lerden çok daha onurlu olduğunu anlatan sayısızca entry var.

oysa ben partiye bağlamaksızın oluşan durumun türkiyegerçeği olduğunu söylemek istiyorum. nasıl daha tutucu insanlar sürekli osmanlı'nın insanını övüp duruyorsa, daha seküler insanlarda sürekli cumhuriyet zamanını övmekten geri kalmıyor. oysa gerçek olan şey osmanlı'daki de cumhuriyet devrindeki insanlarında şimdikinden bir farkı bulunmaması. aslında her şey aynı. ama son yılların getirdiği haberleşme ile o kadar fazla bilgi almaya başladık ki yurttan. hani denir ya, istatistik olarak şu kadar tecavüz felan var, yaa bir de basına yansımayanı var.

bir de eskileri düşünün ne kadar haber basına yansıyor. ne kadar haberdar millet bir birinden. hep aynı dedim ya bunu şimdi ahmet hamdi tampınar ile savunacağım. sahnenin dışındakiler kitabından spoiler vardır.

--- spoiler ---

sahnenin dışındakiler 1910 ila 1920 yıllarını anlatan bir kitaptır. o kadar komik ki burada 90'lar ile 2000'leri kıyaslıyanların neredeyse aynı biçimi kitapta yer almaktadır.

1910 istanbul'undan 100 sayfa kadar okunur. o kadar tatlı ve şirindir ki...

bir de 1920'lerin istanbul'u anlatılır. işgal altındaki istanbul. türklerin yüzünün asık olduğu, şehre karanlık düşmüş istanbul.

o sıra baş kahramanımız şöyle serzzenişte bulunur:

(20 yaşındadır.) ahh, benim yaşımdaki insanlar avrupa'da katılacağı baloları, tanışacağı kızları ve unutulmaz aşk hikayeleri, sergileri sanatı konuşup düşünürken ben istanbul'da işgal altında olan istanbul'da vatanımı nasıl kurtatırırm onun peşindeyim. halimize bak, gizli istikbarat mektupları taşıyorum.

--- spoiler ---

nedense düşünceler ve hayaller şuanki türkiye'de aynı şekilde kuruluyor. aradan 100 sene geçmiş, 20 yaşındaki gençlerin dilinde hala aynı fikirler. 1920'lerin istanbul'unda yaşasa idi eğer şuan sezlenenler, eminimki aynı şeyleri söyleyeceklerdi.

ehm, şuan sezlenip türkiye'de yaşıyan da var aynı kitaptaki gibi. eyvallah, hizmet dersen öyle böyle herkes bir şeyler yapıyor. ama 100 senenin mottosunun halen böyle devam etmesini görmek şaşırtıcı.
  • yurt dışına çıktım, insan eğlenir değil mi? ben sokaklara bakıp ülkem neden böyle değil diye dertleniyorum.
  • aslina bakarsaniz teoride guzel ulke.
  • çok büyük bir gelişim ve ilerleme potansiyeline ve pırıl pırıl beyinlere sahipken çok ama çok yazık edilmiş güzel (artık ne kadar güzelliği kaldıysa) ülke. halkı ciddi ciddi gelişmeyi, kalkınmayı, muasır medeniyetler seviyesine çıkmayı istemedi. medeniyeti reddetti. çok üzücü.
  • freedom house'un raporuna göre türkiye özgür olmayan bir ülkedir. freedom house raporu
    cebinde parası olan adam bu rapora bakıp karar veriyor, a haber izleyerek değil.

türkiye'nin rapordaki puanı 31 iken
    pakistan'ın 39'dur. pakistan raporu
    uganda'nın 36'dır. uganda raporu
    afganistan'ın 27(sevinin lan). afganistan raporu

usa 86 usa raporu
    almanya 94 almanya
  • aynı dili konuşmasına rağmen anlaşamayan insanların ülkesi.
  • bir dünya düzenini daha değiştirmekte olan ülke.

9 ekim’de başladığı operasyon ile iran sınırından başlayıp hatay’a kadar koridor kurması muhtemeldir.

bu koridor normalde kurulmak istenen kürdistan’ın iki tarafını kapsar. üç ve dört türkiye ve iran’dı.

türkiye kurulmak istenen devletin topraklarını ele geçirmektedir ve ingilizler tarafından kurulan; ingiliz-amerikan ayrışması sonrası amerikalılar tarafından revize edilen bir projeyi bitirmek üzeredir.

bütün batı’nın ve batı’nın güttüğü arapların havlamasının sebebi budur.

herkes 100 yıl önceki konumunda. batı türkiye’yi bitirmek istiyor, bu minvalde davranıyor. yunanistan “fransa türkiye’ye karşı savaşırsa biz de katılırız.” diyor sahiplerinden emir bekliyor, araplar türklere diş biliyor ve bizler yine bir emperyalist rüyasını bitirmek üzereyiz.

hiçbir şey değişmedi. tek fark bu sefer saldıracak durumda da değiller.
hesabın var mı? giriş yap