şükela:  tümü | bugün
  • kaledeki boz ayısıyla, belinde silahla gezen çakma polatıyla, şikeci ve ırkçı kaptanıyla, tribal burak ve selçuk karakterleriyle, apaçi almancılarıyla, para için galatasaray düşmanı tüpçüyle evlenen ve camiasına ihanet eden çakma imparatoruyla, hizipçiliğiyle, kulüp taraftarılığından kurtulamayıp kendi futbolcularını yuhalayan ve ıslıklayan stadyum seyircisiyle, kendisini ıslıklayan taraftara ana avrat küfrederek cevap veren futbolcusuyla tam bir sevimlilik abidesi takım.
  • futbol oynamak için buzun kalkmasını bekleyen, ilk kez turnuvaya katılıp ikinci çıkan 300 binlik ülke izlanda'dan, 40 yaşında kalecisi ve sıfır yıldız oyuncusuyla grubundan lider çıkan macaristan'dan, ilk turnuva deneyiminde senin 10 maçta gol atamadığın ingiltere'yi altına alan galler'den, almanyanın bulunduğu gruptan averajını eksilemeden çıkarak kendi emeğiyle üst tura gelen, profesyonel ligi bulunmayan kuzey irlanda'dan, son iki avrupa şampiyonası galibi ispanya'yı altına alan hırvatistan'dan, yıldız oyuncusu formsuz olduğu halde güle oynaya gruptan çıkan polonya'dan, turnuva favorisi ve ev sahibi fransa'dan akıllı oyunuyla puan alan isviçre'den, canını dişine takıp italya'ya diş geçirip kendi işini kendi gören irlanda'dan, kısıtlı kadrosuna rağmen altımıza almak için kıçımızı yırttığımız arnavutluk'tan, utanması gereken takım.

primlerinizin tamamını afiyetle yiyin. biz de milletçe sizi allah olarak görüp, "izlanda kalecisi aynı zamanda kasapmış ehehe" diye milletle taşak geçmeye devam edelim.
  • şu ülkedeki milyonlarca insana başka ülkelerin takımlarını desteklemesini reva gören ruhsuzlar topluluğu.
  • bu kadar karamsarligin luzumu yok.

babacan.
    gokhan - dr.
    semih - dc
    bekir - dc
    serdar - dc
    caner - dl
    mehmet - dmc
    selcuk - dmc
    bilal - dmc
    ozan - dmc
    arda - mc

kazakistan macina bu 11 ile cikip, 90 dakika iyi kademe ve sert savunma yaparak zor da olsa 1 puan alabilirler. top rakipteyken arda amc, selcuk mc pozisyonuna kayacak ve topu arda'ya atan selcuk hemen yerine donecek. arda da 5-6 kisiyi calimlayip gol atarsa ne ala, degilse, sutunu cekip geri kosacak. ayrica bir sekilde korner olursa da bir kisi orta acmaya gidecek, sadece bekir kafa vurmaya gidecek. 1 gol icin savunmada acik vermeye gerek yok.

kazakistan guclu olabilir ama bu takim da sonucta zamaninda azerbaycan ile berabere kalmis bir takim. o macin kasetlerini izletip motivasyon saglayabilirler.
  • fifa dünya sıralamasında yükselişi devam eden takım.. geçen ay 52. sıradaydı, bu ay üzerine 4 daha koymuş ve 56. sıraya yerleşmiş..

bu gurur, bu marka hepimiziahahahaha..
  • zannedersem tek eksiği volkan demirel'dir.

takım baştan aşağı pislikle dolu; federasyon başkanı, hocası, eli silahlı oyuncuları, ırkçısı. heh bir bu barzo eksik zaten bu takımda. o da iyileşince voltran tamamlanmış olur.

son olarak; umarım yarın letonya'nın da yeneceği takımdır.
  • - "bu penaltıyı yersek elveda euro 2012"
    (75.dakikada durum 1-1 iken ve belçika penaltı atışı kullanıyorken)
    3 haziran 2011 belçika türkiye maçı

- "bu maçı da kazanamazsak euro 2012'ye hayatta gidemeyiz"
    (90+7'de arda turan serbest vuruş için topun başındayken)
    2 eylül 2011 türkiye kazakistan maçı

- "aha bunu attık mı en iyi 2.olarak euro 2012'ye gidebiliriz!"
    (90+1'de burak yılmaz'ın düşürülüşünde kazandığımız penaltı atılmadan hemen önce)
    6 eylül 2011 avusturya türkiye maçı

- "bu saatten sonra biz turnuvaya falan katılamayız, zaten bok gibi oynuyoruz"
    (almanya durumu 3-1'e getirdikten sonra ümitsiz milletimin ümitsiz iç sesi)
    7 ekim 2011 türkiye almanya maçı

- "şimdi belçika almanya'yı yenemezse, biz de azerbaycan'ı yenersek..."
    (son maçlar öncesi hesaplamalar sırasında)

- "sırbistan slovenya'yı yenemezse, fransa bosna-hersek'e yenilmezse..."
    (milli maç sonrası play-off hesapları yapılırken)

- "fifa sıralamasına göre biz seri başı olamıyormuşuz fakat avrupa şampiyonası için uefa kendi sıralamasını baz alıyormuş. ama uefa'nın en son sıralamaları 7 eylül'e aitmiş, bu ayki sıralamalar 14 ekim'de belirlenecekmiş lakin kura çekimi 13 ekim'de olunca..."
    (balatayı sıyırmış türkiye a milli futbol takımı destekçisi)

işte bizim milli takımın özeti budur. hiçbir zaman bilemezsiniz.
    (bkz: you never know)

benzeri bir türkiye a milli futbol takımı deneyimi için:
    (bkz: euro 2008)
  • feyyaz uçar gibi bir efsaneyi 28 kez oynatıp tuncay şanlı'ya (henüz) 80 kez şans vermiştir bu takım.

koskoca sarı fırtına metin tekin sadece 34 kez şans bulabilirken, en büyük hüneri ceza sahasında kendini yere bırakabilmesi olan arif erdem tam 66 kez çağrılmıştır, 60 kez de oynamıştır bu takımda.

tam 16 yıl aralıksız beşiktaş forması giyip 500 resmi maça çıkan atom karınca rıza çalımbay şükür ki 51 kez girebilmiştir bu takıma ama bu da çok önemli değildir arda turan bunu 24 yaşında başarmak üzeredir.

buraya düzeltme: rıza çalımbay a milli formayı 38 kez giymiş.

daha şaşırtıcı olanlarından biri de nam-ı diğer şifo mehmet bir orta saha oyuncusu olarak 13 yıl aralıksız oynadığı beşiktaş'ta 130 gol atmış bir oyuncuyken 31 kez girebilmiştir bu takıma. aynı takım oğuz çetin'i 75 kez çağırıp 70 kez oynatmıştır.

fatih akyel gibi ikinci lig kalibresindeki bir adam sadece galatasaray'da ve fenerbahçe'de oynuyor diye bu takıma 72 kez davet edilip 64 kez forma giyerken, 16 yıl profesyonel futbol oynayan (bana göre) türkiye'nin gelmiş geçmiş en yetenekli futbolcusu sergen yalçın bu takımda 37 kez oynayabilmiştir. sergen beşiktaş'ı 2002-2003'de neredeyse tek başına şampiyon yaparken, yani ercan taner'in deyimiyle "sergen attı şampiyonluk geldi" iken, chelsea'yi londra'da çarmıha gererken bile bu takımın aklına gelmemiştir.

gökhan zan gibi kerameti meçhullerden menkul bir adam bu takımın defansının bel kemiği muamelesi görürken ve bu takıma 45 kez davet edilirken
    ibrahim toraman kıçını yırtsa da bu takıma alınmamaktadır. evet gökhan zan beşiktaş'tayken de alınıyordu milli takıma ama bir nevi ismail köybaşı kontenjanından alınıyordu. yani tek alınan oydu; beşiktaş'ın ve beşiktaşlının çenesi dursun diye.

tümer metin'in ne kadar yetenekli olduğunu herkesler bilir. işte bu tümerciğim beşiktaş'ta 5 yılda 132 resmi maçta 32 golle bu yeteneklerini sergilerken 12 kez davet edilmiştir bu takıma. aynı tümer metin sadece 2 yıl oynadığı fenerbahçe'de bu rakamı 32'ye çıkarmıştır. yani 2 yılda 20 kez çağrılmıştır. bak sen şu işe...

mesela yine beşiktaş'ın ve tabiki serpil hamdi tüzün'ün türk futboluna armağanı oktay derelioğlu da beşiktaş'ta 6 sene oynayıp 70 gol atarken bu takımda sadece ve sadece 12 kez yer bulabilmiştir. daha sonra fenerbahçe'ye transfer olduğunda bir sezona 5-6 gol sığdırabilmişken hemen apar topar milli takıma çağrılıp bir 4 kez oynatılmıştır.

evet; şimdi gelelim nihat kahveci'ye. yine bana göre türk futbolunun gelmiş geçmiş en "büyük" oyuncularındandır. 90 kez çağrılmıştır bu takıma. 69 kez de oynatılmıştır. beşiktaş'ta oynarken kaç kez mi çağrılmıştır? 22 kez... profesyonel kariyeri 15 yıl sürmüştür ve bunun 7 yılını beşiktaş'ta geçirmiştir. beşiktaş'tan gitmesiyle milli takıma alınmaya başlamış. beşiktaş'a geri döndükten sonra da saygıdan bir 10 kez daha çağrılmıştır. kaç kez oynatıldığını hatırlamıyorum.
  • elimizdeki yeteneği, çeşitliliği kullanmayan, kendimizi çok sınırlayan milli takım tercihleri olan takımdır. 12-16 ekim'de oynanacak romanya ve macaristan maçları için çağırılan kadro için konuşacak olursak, ben çok şeyi değiştirirdim. uzun bir analiz, ama okuyanlara şimdiden teşekkürler. konuyu tartışmak veya alakalı alakasız sohbet etmek isteyenlere mesaj kutum her zaman açık.

kaleci:
    bu ülkede herkesin tartışmadan ilk 11'e yazacağı tek isim volkan demirel. ama benim fikrimce, nasıl ki ispanya'nın yedekleri valdes ve reina'ysa, bizim de yedeklerimiz onur kıvrak ve sinan bolat olmalı. en iyi kalecilerimizi her daim kadroda tutmalıyız. volkan sakatlandığında mert veya cenk'i milli takımda görmektense, onur'u görmek lazım. bence bu yüzden hatalı.

defans-sağ bek:
    bekler kanayan yaramız, en eksik olduğumuz bölge. gökhan gönül (şu anda eski günlerini aratmasına rağmen) alternatifsiz. aday kadrodaki 25 kişide, gökhan'ın yerine oynayabilecek bir kişi yok. bu yanlış. her ne kadar ligimizdeki iyi takımlarda oynayan sağ bekler genelde yabancı olsa da (basser, eboue, hilbert, miguel garcia), aklıma ilk gelen isim serkan balcı. hamit altıntop'un sağ bek oynadığı deviri aşmamız lazım. eğer serkan sakatsa, her zaman için genç bir futbolcuyu çağırabiliriz. u21 milli takımda oynayan kamil ahmet çörekçi bir alternatif olabilir.

defans-sol bek:
    4 senedir kafadan ismail köybaşı yazmamız gerekirken, sakatlıklar yüzünden bir türlü istikrar sağlayamadık. hakan balta ve hasan ali kaldırım ligimizin önde gelen sol bekleri. ikisinin de artıları ve eksileri var. ve şu anda onlar dışında kimseyi çağırmazdım çünkü en fit olanlar onlar. eğer atila turan fransa-türkiye arasından türkiye'yi seçmeyi düşünüyorsa derhal alınmalı, ordusporun izlediğim birkaç maçında da hiç fena değildi. onun dışında ligimizde veya avrupada sol bek'e koymayı düşünebileceğim bir isim yok.

defans-stoper:
    semih kaya-ömer toprak ikilisini bozmamamız lazım ne pahasına olursa olsun. semih 22, ömer 24 yaşında. eğer bu ikili uyumu yakalarsak, 6-8 sene stoperde çok istikrarlı bir ikiliye sahip olmuş oluruz, bu da 3-4 büyük turnuva demek. semih'in veya ömer'in oynadığı takım son maçlarında bir dolu gol yiyebilir, semih veya ömer hata yapabilir, bunları bir süre gözardı etmeliyiz ve edebiliriz. stoperdeki uyum çok önemli ve sabretmeliyiz. yedek stoperler konusunda egemen korkmaz veya bekir irtegün benzer formda diyebiliriz ancak ben onların ikisinden biri yerine gençlerbirliği'nden aykut demir'i çağırırdım. bence egemen-aykut yedek ikili olabilir şu anda.

ön libero (dmc):
    tamamen taktiğimize bağlı olarak yazmamız gereken isimler değişir. ben selçuk inan'ı mc olarak göremediğimden onu da bu kategoriye yazıyorum çünkü orta sahanın gerisinde, ikili mücadeleden biraz daha uzak bir şekilde çok daha etkili selçuk. hücumcu iki bek oynatıyorsak veya rakibimizin orta oyuncuları üstünse mehmet topal, eğer beklerimizden biri daha defansif bir rol oynayacaksa veya rakibimiz daha zayıfsa selçuk inan. tercihte hata görmüyorum. necip uysal 3. bir ön libero olarak alınabilirdi, bence bir hata.

orta saha (mc):
    emre belözoğlu, nuri şahin, mehmet ekici her zaman olması lazım. soner aydoğdu form durumuyla bu formayı hakediyor, birinin olması gerekirdi. tolga ciğerci nerede, madem türk yapmak için o kadar uğraştık. oynamayacak olsalar bile, bu çocuklar takımın geleceği, kadroda olmayı hakediyorlar.

kanatlar:
    sağ sol diye ayırmıyorum çünkü tüm futbolcularımız iki kanatta da oynayabilecek düzeyde. arda turan, sercan sararer form durumlarıyla hemen yazabileceğimiz iki isim. ancak caner erkin ve aydın yılmaz kesinlikle bir skandal. sol kanat alternatiflerimiz arasında formda olan olcan adın, ozan ipek ve olcay şahan var. ben olsam onlardan birini tercih ederdim. aydın yılmazın kendine veya galatasaraya hayrı dokunmuyorken milli takıma neden alındığını anlayabilmiş değilim. yasin öztekin izlediğim maçlarda inanılmaz oynuyordu, ya abdullah hoca izlemiyor, ya da ben anlamıyorum, bilemicem. kendi takımında yedek duran bir futbolcu mu, trabzon'da 11 oynayan bir futbolcu mu? tercih sizin.

santrafor:
    form durumuna göre umut bulut ve mevlüt erdinç her zaman olmalı. burak yılmaz konusunda hayli taraflı olduğumdan yorum yapmam sakıncalı olur. tunay torun kendi takımında oynamıyor, milli takımda çok formsuzdu. sırf çağırmak için gelmemeli. ben hasan kabze'yi yazardım, başka aklıma forvet gelmedi.

toparlamak gerekirse:
    benim kafamdaki ilk 11 (romanya ve macaristan maçları için): volkan demirel - gökhan gönül, semih kaya, ömer toprak, hasan ali kaldırım - selçuk inan, emre belözoğlu, nuri şahin - sercan sararer, arda turan, umut bulut

ikinci 11'im: onur kıvrak - serkan balcı, aykut demir, egemen korkmaz, hakan balta - mehmet topal, hamit altıntop, soner aydoğdu - yasin öztekin, olcan adın, mevlüt erdinç

26 kişilik aday kadro için bunlar dışında çağıracağım 4 futbolcu: sinan bolat, atila turan, mehmet ekici(tolga ciğerci), burak yılmaz

not: kadromdaki takım-futbolcu sayısı dağılımları: fenerbahce: 5, galatasaray: 6, trabzonspor: 5, beşiktaş: 0, orduspor: 1, gençlerbirliği: 1, leverkusen: 1, atletico madrid: 2, liverpool: 1, greuther fürth: 1, stade rennais: 1, standard liege: 1, werder bremen: 1 oluyormuş.

not2: beşiktaş'a bir kasıtım yok, egemen korkmaz yerine ibrahim toraman, soner aydoğdu yerine necip uysal, olcan adın yerine olcay şahan çağırılanabilir, tamamen kişisel tercih. cenk gönen'in önünde sinan bolat ve onur kıvrak olduğunu düşünüyorum.

not3: tüm kadro planlaması, takımın 4-3-3 / 4-5-1 oynayacağı göz önünde bulundurularak yapılmıştır.

not4: bir paragrafını dahi okuyanlara teşekkür ederim gerçekten.

not5: fenerliyim.
  • günümüz itibariyle, hiçbir itibarı kalmamış takım.

arkadaş biri bana anlatsın, açıklasın şunları:

süper lig maçlarına kimse gitmiyor, stadlar boş.
    şike var mı yok mu, kim masum kim değil herkes tuttuğu takıma göre farklı ve asla uzlaşılamaz yalanlara inanıyor.
    yöneticiler at hırsızı.
    kaç kişi digiturke para verip maç seyrediyor belli değil.
    futbolcular yeteneksiz ve tembel.
    teknik direktörler tamamı aynı kadro, bir o takıma bir bu takıma gidip ekmek parası kazanıyorlar.
    oynanan futbolu başka hiçbir ülkeye pazarlayamıyoruz.
    takımlarımız avrupa kupalarıda nal topluyor.
    gelecek sene şampiyon olacak takımımız bile şampiyonlar liginde ön eleme oynama riski ile karşı karşıya.
    takımlarımızın neredeyse tamamı borçlarını ödeyemez durumda.
    genç takımlarımız nispeten biraz daha başarılı fakat yeterli değil, hele de profesyonel oyuncu bir türlü yetişmiyor, iyi oyuncular hep avrupada doğup büyüyüp orada tutunamama veya daha az kazanmaları nedeniyle ülkemize geliyor.
    federasyon başkanı babasının şımarık oğlu. futbol bilgisi babasının zengin oluşu nedeniyle beşiktaşın başında geçirdiği ve takımı yüzmilyonlarca dolar borca soktuğu başarısız yıllardan geliyor.......

ben böyle takımın, böyle futbolun, böyle futbolcuların, böyle başkanın, böyle yöneticilerin tamamının amına koyim. nokta.