şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1363 entry daha
  • beğenelim beğenmeyelim, katıldığı her uluslararası turnuvada öyle ya da böyle bir iz bırakmayı başarmış olan; sistemi sistemsizlik üzerine kurulu garip bir ulusal takım. tarihinde sadece iki kez dünya kupasına katılmaya hak kazanmıştır.

    birincisi olan 1954 isviçre dünya kupası'nın ilk maçında federal almanya'ya 4-1 yenilir. ikinci maçında ise gariban bulduğu güney kore'yi 7-0'lık sonuçla dağıtır. macaristan'la aynı grupta yer almasına rağmen, o zamanki ilginç statü nedeniyle gruptan ikinci olarak çıkabilmek için tekrar almanya ile karşılaşır, ancak sonuç 7-2 ile hüsran olmuştur. işte o almanya, finalde büyük sürpriz yaparak macaristan'ı 3-2 yener ve dünya şampiyonu olur.

    ikincisi ise, birçoklarımızın daha dün gibi hatırladığı 2002 güney kore-japonya dünya kupası'dır. millî takımımız ilk maçında brezilya'ya şanssız bir şekilde 2-1 yenilmiş, ancak aynı brezilya'nın da lütfuyla gruptan çıkmayı başardıktan sonra, yarı finalde kendisini yine kiloluk dizilerin vatanı olan rakibi karşısında bulmuştu. sonuç ise rüştü reçber'in direnişine rağmen 1-0'lık mağlubiyetten başkası olmayacaktı. kupanın sahibi ise, finalde almanya'yı gerçek ronaldo'nun golleriyle 2-0 geçen brezilya olacaktı.

    sonuçta türkiye a millî futbol takımı, katıldığı her iki dünya kupasında da sadece kupayı alan takımlara, hem de aynı turnuvada ikişer kere kaybetmiş ilginç bir takımdır. dünya kupası tarihindeki yenilgileri de sadece bunlardır. ayrıca ev sahipliğini yapan takımla bir şekilde karşılaştığı her turnuvada, ev sahibine acımamış ve stattan evine metroya bindirip yollamıştır. hiçbir avrupa takımıyla oynamadan dünya kupası üçüncüsü olmak da cabası. adeta mayın tarlasına soğan ekip ürün almak gibi.

    eğer basketbol ve voleyboldaki wild card uygulaması uluslararası futbol turnuvalarında da olsa idi, emin olun fifa ve uefa her şeye rağmen bu hakkını çoğu kez millî takımımız için kullanırdı. zira türkiye a millî futbol takımı elemelerden pek hoşlanmıyor, onun derdi turnuvalarla...
1882 entry daha