şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • bana göre gruplarda iyi sonuçlar almamıza rağmen euro 2020 için futbol adına pek bir ışık vermeyen takım. elbette sezon sonuna kadar (kadro şekillenene kadar) yeni birileri parlar, form tutar, veya tam tersi olur, ama kadro iskeleti ve oyun sistemi oturmuş olduğu için bazı şeyler şimdiden belli gibi.

  kazandığımız fransa maçından beri aynı mentalite ile oynuyoruz (bkz: #91078654), yani geniş alanda koş koş koş. belki biri bireysel yetenekle bir pozisyon yaratır diye düşünülüyor (ki bu sayı da düşük, bel bağlanan iki kişi var sadece; cengiz ve hakan). bu felsefe, henüz eleme grubu maçları olduğu için rehavetle oynayan fransa karşısında sonuç vermiş gözükse de, fransa'nın kendi evindeki maçta işi birazcık daha ciddiye almaları bile yetti; kaç tane pozisyon yakaladılar sayamadık. dünkü izlanda maçındaki tıkanıklık da bundan kaynaklıydı, iki tane benzer felsefeyle oynayan takım vardı sahada ve haliyle kimse kimseyi gafil avlayamadı, bireysel beceri oranı daha yüksek olan bizimkiler topa sahip olup birazcık daha tehlikeli oldu, hepsi bu.

  peki bu geniş alanda tempolu 4-3-3 euro 2020'de ne sonuç verir?

  stoperlerimiz çok süratli olmadığı için savunma çizgimiz geride, bu yüzden sürekli savunma pozisyonunda oynuyoruz. geride yakalanmak istemediğimiz bu düzende, haliyle rakibi delecek aksiyonlara giremiyoruz; ne bindirme yapan oluyor, ne de ceza sahasına şok girişler yapan oluyor. bu oyun düzeni, delici bekler gerektirirken mehmet zeki çelik gibi içerlek oynayan bir bek, umut meraş gibi hasan ali'nin gününümüze daha uygun versiyonuyla oynuyoruz, haliyle okay yokuşlu'nun stoper arasına girerek oynaması bile bekleri fırlatamadı ileri. işin kötüsü milli takım havuzunda buna uygun başka üst seviye beklerimiz yok.

  normalde eğer bekler çıkmayacaksa o zaman göbekten çıkışlar gerekiyordu, ama bu oyun düzeninde belli ki, plan herkesin kendi alanını koruması; başta dediğim gibi savunma çizgisinin geride durması sebebiyle orta sahanın da sürekli ileri çıkıp hatları bozması istenmedi. ama okay zaten stoperlerin arasındaydı (bu kişi fransa maçında mahmut'tu mesela), ozan tufan da oyunu şekillendirmek için daha çok ikinci bölge sınırlarında kaldı. geriye kalan mahmut tekdemir, okan buruk'un onu başakşehir'de zaman zaman nasıl kullandığını gördüğümüz için diyebiliriz ki, ceza sahası kenarlarına inecek oyuncu en azından mahmut olabilir(di). bu temkinli oyun planı, aynı zamanda tolga ciğerci gibi, dorukhan toköz gibi delici oyunculardan alabileceğiniz verimi de düşürüyor, veya kulübede oturtturuyor.

  geniş alanda 4-3-3, kanatlarda avrupa tornasından geçmiş olanlarla anca oynanabiliyor; yani hakan çalhanoğlu ve cengiz ünder öyle pırpır olmamalarına rağmen savunmaya ciddi yardım eden oyuncular oldukları için ayakta kaldık. hakeza kenan karaman da fransa maçında inanılmaz eforlu oynamıştı ama hücum katkısı sıfıra yakın oldu. kanatlarda savunma katkısı istiyorsanız ve elinizde hakan/cengiz gibi elemanlar o an yoksa, mecburen hücumdan feragat edeceksiniz, bunu da size yusuf yazıcı gibi bütün odağını hücum aksiyonlarına çevirmeye başlamış bir oyuncu veremez.

  bekler delmiyor, göbektekiler ceza sahasına girmiyor, ters ayakla içeri giren üretken kanatlar cengiz ve hakan ne yapacak peki? ya uzaktan orta (içeriye kimse girmediği için çaresiz bir seçenek), ya da şut açısı arayacak mecbur (ki o fırsatları da iyi değerlendiremiyorlar). çünkü santrforumuz da onlara ortak olamıyor. evet burak yılmaz efor konusunda saygıyı hakediyor, rakip sahanın her yerine koşup top saklamaya çalışıyor, topu kaybetmemek için savaşıyor, topu alır almaz arkadaşlarına çabuk oynamak istiyor, çok çalışkan. ama olmuyor ne yazık ki, oyun akışına istenen katkıyı veremiyor. bir takım geniş alanda eforlu 4-3-3 oynuyorsa, ve kanatlarda forvet özellikli oyuncun yoksa (cengiz de hakan da sürekli içeri girip bitiren oyuncular değil), beklerin yardırıp içeri girişler yapmıyorsa, o zaman santrforun tempolu oyunda tekniğini koruyabilen üretken biri olmalı. maalesef bu kişi cenk tosun da değil, enes ünal da değil.

  bu oyun düzeni belki dünkü maç gibi beraberliğin yettiği anlarda idare eder, ama euro 2020'de (1 puanın yetebileceği grup maçları hariç) üst tur için kazanmalısınız, kazanacak bir ışık vermelisiniz. ne yazık ki milli takım mücadele ve savunma açısından iyi olsa da, üretkenlik ve hücumda iyi bir görüntü vermiyor.
 • euro 2020 elemelerinde turnuva kadrosunun ana elemanları az çok belli oldu. kaleci ve stoper ikilisi artık sakatlık olmadıkça değişmez. sağ bekte zeki onlara uyum sağlarken, kaan da hem savunmanın ortasını hem de sağını yedekliyor. sol bek için umut ışık veriyor, hasan ali de sezonun ikinci yarısında form tutarsa geri dörtlü tamam gibi. ozan kabak da bundesliga'da süre bulup tecrübe topladıkça iyi bir alternatif sağlayacak.

  orta sahada mahmut, irfan, ozan, okay, hakan, yusuf, (yetişirse) dorukhan, (yetişirse) a. ömür, (yetişirse) a. parmak, cengiz, deniz türüç gibi sayıca çok fakat kalite ve yeterlilik anlamında nispeten kısıtlı seçenekler var. cengiz bu ekipte yeteneğiyle öne çıkıyor fakat o da çok uzun zamandır devamlılık sağlayamadı. emre konusunda kararı şenol güneş verecektir. şahsi fikrim bu genç kadronun kendi içinde bir lider oluşturmasına izin vermek ve euro 2024'ü hedef turnuva haline getirmek için önceki nesilden oyuncu götürülmemesi. zira elemeleri rahat geçtik gibi görünse de bu başarı da 2002 dünya kupası gibi yanıltıcı olabilir. ulusal başarıda süreklilik esastır.

  gelelim elimizin en zayıf olduğu hücum hattına. burak yılmaz için çok şey söylemeyeceğim. artık kariyerinin sonunda ve avrupa seviyesi için ne fiziksel ne de zihinsel olarak yeterli. cenk eğer sezon sonuna kadar süre alacağı bir sistemde yer bulursa (takım içi, transfer veya kira) turnuvada da büyük katkı verecektir. onun da kendini tekrar kanıtlayacağı bu sahneye çok ihtiyacı var. enes bursaspor'dan gittiğinde çok ümitliydim, hala da ümidimi kaybetmiş değilim. o da turnuvaya katılmamız kesinleştikten sonra ligin ikinci yarısında ekstra motive olacaktır. adı çok geçmese de kenan karaman elemelerde özellikle kanatların savunmaya destek vermesi gereken maçlarda enerjisiyle katkı verdi.

  buraya kadar olan kısımda elemelerde daha çok süre alan oyuncuları düşündüm. geniş havuzda hala g. gönül, caner, oğuzhan, güven, e. kılınç, yunus mallı gibi alternatifler de var. dediğim gibi, bu turnuva 20-26 yaş arasındaki oyuncuların uluslararası turnuva deneyimi kazanması ve daha iyi takımlara geçiş yapmaları için bir fırsat olarak görülmeli; ve 2024 için konulacak daha yüksek hedefin temelleri atılmalıdır. mevcut oyuncu grubunda hem 2022 dünya kupası'na hem de euro 2024'e gidebilecek potansiyel var.

  tüm bunların yanında ülkedeki batık futbol ekonomisi, rezalet hakem performansları ve yabancı kuralı tartışılırken turnuvadan çıkacak sonuç da bu konulara yön verecek gibi görünüyor. avrupa'nın üst düzey liglerinde bu kadar sayıda oyuncumuzun başarılı olduğu bu nesli geliştirerek daha ileriye götürmeyi başarırsak ülke futbolunun da gidişatı değişecektir.
 • savunma belki de ülke tarihinin gördüğü en güçlü savunma olabilir orta saha iş görecek sayı ve kalitede oyuncu barındırıyor ama hücum çok zayıf bu kadroyla finallerde ancak şansa atılacak 1 gol ve hiç gol yememe formülüyle maç kazanılır gibi duruyor.
 • an itibari ile dünyanın en iyi catenaccio oynayabilecek takımı. hatta böyle bir takım bile çıkarabiliriz sahaya:

  mert günok - kaan ayhan - mert müldür - caglar - umut meraş - zeki çelik - ozan kabak - mert cetin - merih demiral - hasan ali kaldırım - nazım sangare - ömer bayram

  #thewall
 • (bkz: 30 kasım 2019 euro 2020 kura çekimi)

  23 kişilik kadronun 18'i belli gibi şimdiden. bu isimler sakatlık yaşamazsa tabi.

  1-mert, 2-uğurcan, 3-zeki, 4-kaan, 5-çağlar, 6-merih, 7-ozan kabak, 8-umut meraş, 9-hasan ali, 10-irfancan, 11-ozan tufan, 12-mahmut, 13-cengiz, 14-yusuf, 15-hakan, 16-kenan, 17-cenk, 18-enes

  kalan 5 kişilik yerden biri kaleci zaten, 4 kontenjan için mücadele edecek oyuncular şunlar olur :

  defans : mert çetin, mert müldür, nazım sangare

  orta saha : dorukhan, abdülkadir, okay, deniz türüç, emre kılınç, berkay özcan, yunus mallı, abdülkadir parmak

  forvet : burak, ahmed kutucu, güven

  1-2-1 diye dağılır tahminen kalan 4 kişi.
 • (bkz: #97929815)
 • kaleci ve geri dörtlümüz olmak üzere arkadaki beşlinin kusursuz oynamasıyla müthiş iş çıkartan milli takım. forvet ve çalhanoğlu alternatifi bir oyuncu yaratamazsak maçlarını 1-0, 2-0 kaybederek elenen bir takım oluruz turnuvada.
 • tanım:şampiyon olmasa da çeyrek final falan görmesini temenni ettiğim takımımız. jenerasyonumuz genç en az 3 turnuva daha görür.

  ya o değilde ulan harbiden yunanistan nasıl avrupa şampiyonu olmuş mk
 • esasen çok başarısız görünmesine rağmen özellikle avrupa şampiyonası' na katılım konusunda gayet başarılı bir milli takımdır. tek sorun dünya kupası gibi görünüyor.

  şöyle ki 1996 avrupa futbol şampiyonasından sonra 2000, 2008, 2016 ve 2020 avrupa futbol şampiyonalarına katılma başarısını göstermiştir. yani 1996 sonrası 7 şampiyonanın 5 tanesine katılabilmiştir.
 • (bkz: #99153644)