şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yanlış bir düşüncedir.

  türkiye cumhuriyeti devleti'ni düşündüğümüzde bu devlet içerisinde akıllı bireylerin oluşturduğu bir kültür vardır. bu tür halktan bağımsızdır. bu kültür siyasetten bağımsızdır.bu kültür, türkiye'nin üzerine inşa edildiği anayasal devlet sistemidir.

  friedrich wilhelm nietzsche, arthur schopenhauer, fyodor mihailoviç dostoyevski, karl marks, mihail yuryeviç lermontov, peyami safa, freud, yakup kadri karaosmanoglu gibi yazarları okuyan aydın kesin varolduğu sürece bu ülke hiçbir zaman afganistan olmayacaktır. bizler buna kesinlikle müsaade etmeyiz.
 • "hiçbir zaman olmayacak" diyenleri gördükçe çıldırdığım haklı iddia.

  olur, belki daha beter bile olur. atatürk'ün çizdiği yoldan saptıkça gideceğimiz tek istikamet bu, daha iyisi yok. işi, zaten her zahmeti çekmiş olan atalarımıza bıraktıkça, kurtuluşumuz yok.
 • sanki beyaz türkler'in çok sevdiği askeri bürokrasi iktidardayken almanya'ya döndük diye eleştirdiğim açıklama.

  ülkesi için mücadele eden herkese başımızın üstünde yer var. solcu geçinip empeyalizm uşaklığı yapmaya ne kadar kızıyorsak, islamcı geçinip dibine kadar materyalizme batanlara da kızıyoruz. sağcı, solcu, dinci, laik vs. her kim olursa olsun kendini geliştirsin. okusun, çok çalışsın, tırnaklarıyla bir yere gelsin. bu ülkede kimsenin kimseye üstünlüğü yok. görüyoruz ki bu coğrafyada ayakta kalabilmek için t.c zincirinin bütün halkaları sağlam olmalı.

  sonuç olarak osmanlı bile tanzimat ve ıslahat ile uzun zaman önce yüzünü batıya dönmüştü. oradan geriye dönüş yok. batı'yla kavga ede ede, batılılaşacağız. doğu'da bize hayat yok.

  edit:imla.
 • celal şengör diyor. mevcut iktidar biraz daha yönetimde kalırsa durum bu hale gelecekmiş.