şükela:  tümü | bugün
  • aslında şu anda gizli boyutlarda yaşanan bir savaş olduğunu düşünüyorum.

tsk'nın ypg unsurlarıyla yaptığı çatışmanın bu işi büyütme riski de söz konusu.

(bkz: abd'nin sınırımıza zırhlı araç konuşlandırması)

(bkz: 28 nisan 2017 abd'nin ypg'yi türkiye'den koruması)

neticede türkiye ypg'yi düşman; amerika ise dost ilan etmişse; bu noktadan yayılan tek bir kıvılcım işi savaş noktasına götürür mü götürmez mi; onu da sözlükçülerin engin yorumlarına bırakıyorum.

ypg olası bir abd-tr savaşında yem olabilir mi? başlık aslında böyle açılaydı keşke.

not:ben büyük resme bakmam ağa...büyük resim pek zikimde değil...ben küçük resme bakarım.satranç oynarkan de temel mantığım budur.

not 2;haa bir de umarım ilerde bu başlığa 101.762 adet entry girilmez.

not 3: amerika ypg için türkiye ile savaşır demiyorum; ypg'yi bahane ederek savaşabilir diyorum.taktik stratejikçi arkadaşlar bu farka dikkat etsin.
  • türkiye'nin amerika ile savaşması için önce amerika'dan izin alması gerekir
  • kıtayla savaş zor olur ya. en azından bir tanesiyle savaşsaydık. şili olur ne bileyim meksika olur. koca kıtayla savaşılır mı?
  • hem stratejik, hem politik, hem de taktik açıdan hiçbir zaman gerçekleşmeyecek hadisedir.

amerika'nın istediği gibi güdeceği, hiçbir bürokratik işlemle vakit kaybetmeden kullanmakta olduğu insan gücü ypg ile, gelecekte koskoca ortadoğu, batı asya ve doğu avrupa'daki diğer ülkelere göre -görece- stabil, güdümünde tutup kendi savaş doktrinine sadık bir ülkeye saldırmak her şeyden öte mantık işi değildir. hele bunu kıçı kırık birkaç zırhlı birliğinin saha pozisyonlarını değiştirerek yapmaz. öte yandan benim bildiğim ve gördüğüm kadarıyla sınır hattında herhangi bir uçuş anormalliği de mevcut değil. koca rusya federasyonu'nun uçağını düşürdüğünde rusya'nın reaksiyonu bile günü kurtarmalık ucuz hamlelerle değil, büyük bir devletin ağır başlılığı ile hayat buldu. aynısı amerika ekseninde de geçerli.

sizin pkk uzantısı olarak gördüğünüz, benim de ayrı bir yere koymadığım ypg esasen sadece kolayca yönlendirilebilen, politikasız, bürokrasisiz insan gücü amerika için. kimsenin karşılığında bir çıkar isteyeceği desteği alıyor en basit haliyle.

suriye, ırak'taki ypg unsurlarını savunmasından daha doğal bir şey olamaz da, çünkü hem kendi çıkarları için dilediği gibi sahada yönettiği insan gücünü hedef alıyorsun hem de o insan kalabalığının içerisinde rehberlik yapan amerikan askeri unsurları var.

olaya çok duygusal bakmamak lazım sonuç itibariyle. rusya için de suriye yönetimine karşı silahlı her güç terörist, yani öso. öso unsurları ruslar tarafından vurulduğunda aynı reaksiyonu türkiye veriyordu, çünkü hem sahadaki insan gücüydü, hem de öso birlikleri içerisinde türk personel vardı. aynısı ypg nezdinde amerika için geçerli.

ed.imla
  • amerika uzaktan atacağı füzelerle siker.

ortalama zekanın üzerinde, iyi eğitimli, ülkesine milletine bağlı askerlerin neredeyse tamamı liyakatsız fetöcü ve/veya tayyipçilere yer açmak için tasfiye edildiği için ordumuz (olmayan) allah'a emanet.
  • ufaktan ufaktan kamuoyu hazırlıkları yapılıyor gibi... son birkaç gündür haberlerde amerikan karşıtı bir tutum var. özellikle amerika'nın pyd ve dolaylı yoldan pkk'ya yardım ettiği vurgusu yapılıyor.
  • trilyonlarca dolar yatırımları var batının bu topraklarda ve burası dünyanın ilk 20 deki ekonomisi .
    1. yatırdıkları paralar güme gider
    2. dünya ekonomisi çöker
    3. biz ve yardakçısı arap pazarını kayberderler

bu yüzden serin gelin bir sikim olmaz
  • umarım amerika cok hırpalanmadan hallolur.

başkumandan sayın rte bizim tarafta, dont panic.
  • sahada sikertiriz, sonrasına bakarız.

taktik maktik yok! bam bam bam.

dalın gitsin şu amınoğlu conilere. ki, görsünler ve bilsinler ki; türk milleti, kararlıyken, adamı cihân boyu ziker.

evet, çok güçlüler. ama yenilmez değiller. yara almayacak değiller. kaldı ki; türkiye ile sıcak bir çatışma, tüm dünyayı saracak bir savaşın tâ kendisidir. sonrası zaten kıyamet.

en azından biz, isrâfil a.s. ın sûr'a üfleyeceğine imân etmişleriz. kıyamet, bizim için, yeniden diriliştir. bırakın onlar düşünsün.
  • bu millet bu güne kadar göstermiş olduğu irade ile onunda üstesinden gelecektir evelallah. (bak yine sinirlerim bozuldu gülesim geliyor)