şükela:  tümü | bugün
  • sanki daha önce böyle bir konu geçmişti ancak aradım bulamadım. kusura bakmayın.

demokrasi nedir?

demokrasi, dünyadaki tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir tür yönetim biçimidir.

türkiyede böyle bir şey yok. doğuda kayyum ile zaten vatandaşın hakkı çalınıyor. batıda ise merkezi yönetim çirkef tavrıyla bin dereden su getirtiyor.

"almanya merkezli düşünce kuruluşu bertelsmann vakfı'nın hazırladığı raporda türkiye için ilk kez 'otokrasi' dendi.

raporda, türkiye’nin iç politikasının gittikçe milliyetçi akımın etkisinde kaldığı ve 2018 yılının haziran ayında yapılan seçimle başkanlık sistemine geçişten sonra uluslararası alanda da radikal bir dönüşümden geçtiği belirtildi.

raporda, "demokrasi statüsü" sıralamasında türkiye 10 üzerinden 4,9 puanla 77'nci sırada yer aldı. böylelikle türkiye söz konusu düşünce kuruluşunun raporunda ilk kez "ılımlı otokrasiler" grubuna girdi.

2018 yılında yapılan seçimlerin parlamenter demokrasiyi sonlandırdığı belirtilen raporda, "oluşan yeni sistem türkiye’nin otoriter bir konuma sürüklenmesini hızlandırdı. temel özgürlükler, hukukun üstünlüğü, sivil özgürlükler erozyona uğradı. türkiye artık bir demokrasi olarak nitelendirilemez." değerlendirmesi yapıldı.

türkiye'de demokratik kurumların zayıflamış olmasına rağmen türk halkının demokrasiden yana olduğuna dikkat çekilen raporda, avrupa birliği'nin, ankara'nın gümrük birliği'nin revize edilmesi ve vize serbestisi gibi taleplerini politik koşullara bağlaması gerektiğini yazdı."
  • akp ve fetö 2010'da hsyk'yı ele geçirip bitaraf olan berteraf olur dediğinde demokrasi yalan olmuştu zaten. başkanlık sistemi işin çileği sadece.
  • "ne zaman demokrasiyle yönetildi ki?" diye sorulması gereken iddiadır.
  • bence sandık insanın kendine yakışanı giymesidir
  • oligarşiye çoktan geçtik. demokratik ülkelerde de kuvvetler ayrılığı vardır. tek adam yönetimi diktatör rejimidir.

oligarşi: küçük ve ayrıcalıklı bir grubun iktidarda olduğu yönetim şeklidir. genellikle bu grubun bencilce ve görevlerini kötüye kullanarak gerçekleştirdiği, despotça bir yönetim şeklidir. oligarşinin üyesi ya da destekçisi olan kişi ya da grupları tanımlamak için "oligark" terimi kullanılır.

ak trollerin yeni tanımı da bulunmuş oldu *