• (bkz: cumhuriyet savcısı/#13381617)

--- spoiler ---
    lozan'da doktora yaptıktan sonra atatürk tarafından "hukuk reformu yapmakla" görevlendirilen adalet bakanı mahmut esat bozkurt, savcılar için "cumhuriyet savcısı" unvanının isim babasıdır.
    ata'nın huzurunda "hukuk reformu" için fikir fırtınası yapılırken, bozkurt'un tepesinde şimşekler çaktırılır: "neden sadece savcılara cumhuriyet savcısı denilir?
    cumhuriyet başbakanı, cumhuriyet bakanı, cumhuriyet müsteşarı, cumhuriyet valisi, cumhuriyet büyükelçisi olmuyor da, neden cumhuriyet savcısı? savcılara neden bu imtiyaz ?

atatürk, bozkurt'a, "ne diyorsun?" diye sorar.

bozkurt'un cevabı çok net olur:
    "çünkü, öyle zaman olur ki, cumhuriyeti korumak için başbakandan, bakandan, müsteşardan, validen, büyükelçiden bile hesap sormak gerekebilir. işte o cumhuriyet savcısı'dır."

atatürk, gülümseyerek hoşnut kaldığını belli eder. "devam et bozkurt" der.
    --- spoiler ---
  • başsavcılığın yargıtay dışında da önemli görevleri olduğundan, yeni cmk ile yürütme erkinden bağımsız kılınarak il bazında savcı-başsavcı hiyerarşisine bağlı olan savcılık makamının ülke genelinde farklı uygulamalardan sakınılması için kurulması gerekendir.

edit: kalems’e katılıyorum ancak ben hukukun felsefesinden değil uygulamasından bahsediyorum. bunca soruna birde çok başlı uygulamaların eklenmemesi adına...
  • --- spoiler ---

adalet bakanı yılmaz tunç, yargıtay başkanı mehmet akarca'nın 'yargıtay cumhuriyet başsavcılığı'nın 'ülke başsavcılığı' olarak yeniden yapılandırılması önerisine ilişkin konuştu.

--- spoiler ---

kaynak
hesabın var mı? giriş yap