şükela:  tümü | bugün
 • bir zamanlar, bu bayrak hem türklerin hem kürtlerin hem de diğer halkların ortak bayrağıdır, o nedenle türk bayrağı değil, türkiye bayrağıdır diyen işçi partisi'nin bayrak meselesinde en çok kullandığı politik argümandı. sanıyorum 2000'li yılların başında türkiye bayrağı yavaş yavaş türk bayrağı oldu.
 • recep tayyip erdoğan'ın çaktırmadan sindirme politkasına aldığı ve dillendirmeye başladığı argümanlardan biri daha.
 • chp baskanina " sen partinin mitinginde hakkari'de bir tane türkiye bayrağı sallayamadın. " diyen tayyip bey' in ( rte ) yeni pelesenki.
 • he amk bi siz türksünüz. zaten orta asya'dan balkanlara kadar bütün türkler aynı bayrağı kullanıyor. söylem kasıtlı olabilir, altında bir şeyler olabilir ama doğrusu budur.
 • kuyuya atılan taşlardan birisi.

  türk bayrağı-türkiye bayrağı tartışmaları alevlenirken zamlar, mülteciler, özelleştirmeler de vatandaşın götünü zorlamaya başlayacak ve nihayet girecektir. şüphesi olan?
 • yoktur böyle bir şey. bi biz türk değiliz belki; fakat milliyetinin türk olduğunu iddia eden tek devlet de türkiye cumhuriyeti'dir. orta asya'dan balkanlara kadar ben türk'üm diyen kim var allah aşkına? bir orta asya'yı balkanları gezin de şaşırın o halde.

  her neyse, doğrusu için:

  (bkz: türk bayrağı)
 • aklıma gelen ülkelerin adlarını yanına "bayrağı" ekleyerek google'da arattım. içimden bir ses, ilginç bir sonuca varabileceğimi fısıldıyordu. nitekim, öyle de oldu.

  wikipedia sonuçlarına özellikle dikkat edilmesini öneriyorum:

  fransa bayrağı
  ingiltere bayrağı
  almanya bayrağı
  brezilya bayrağı
  iran bayrağı
  israil bayrağı
  hindistan bayrağı
  yunanistan bayrağı
  rusya bayrağı
  italya bayrağı
  japonya bayrağı
  ...

  kesinlikle hiçbir kıstasa tabi olmadan rastgele yaptığım bu aramaların tamamında, ülkenin bayrağı doğrudan ülke adıyla anılıyor. üstelik, bu durum sadece yunanistan, ingiltere, fransa gibi üniter devletlerde değil, rusya, hindistan, brezilya gibi federal devletlerde de aynı şekilde.

  gelgelelim, aynı aramayı "türkiye bayrağı" şeklinde yapacak olduğumuz zaman karşılaşacaklarımız tamamen farklı;

  türkiye bayrağı

  görüldüğü gibi, üniteri-federali fark etmeksizin -belki de- tüm dünya bayrakları ülkenin adıyla anılırken, türkiye'ye ait olan bayrak, o bayrağın altında yaşayan tek bir milletin adıyla anılıyor. buna gerekçe olarak türkiye cumhuriyeti anayasası'nın ilgili "değiştirilmesi teklif dahi edilemez" maddesini gösterebilirsiniz. hatta türkiye yerine türk kelimesinin kullanımını atatürk milliyetçiliği kavramı üzerinden rasyonelleştirmeye dahi çalışabilirsiniz. fakat, "türkiye bayrağı" tabirini duyunca tüylerinizin diken diken olmasına, midenizin bulanmasına, kendinizi kuvayi milliye ruhu içinde bulmanıza ben anlam veremiyorum.

  içinde boğulmak üzere olduğunuz asil kanınızdan başınızı kaldırıp soluk alsanız da beyninize oksijen gitse keşke. bir görseniz sınırın ötesinde insanlar neyi nasıl kabul ediyor.

  imza: milliyeti ve ülkesinin bayrağının adı zerre umrunda olmayan, önce insan, sonra türk.
 • gayet doğru ifadedir. kendini solcu, ilerici falan zanneden faşistlere aldanmayın.
 • osmanlı dan bize kalan nadide miraslardan biri. bu işin aslı osmanlı bayrağıdır.