şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sarfeden kişinin akli dengesinin yerinde olup olmadığı kontrol edilmesi gereken cümle..
 • pratikte uygulanmayan gerçek. turkiye halkı adalet istemiyor ki devletleri hukuk devleti olsun.
 • en iyimser bakis acisiyla, bir temenniyi ifade edecek sekilde "turkiye bir hukuk devleti olmak istemektedir" seklinde soylenmesi gereken cumledir.

  bir hukuk devletinde hukuk ustundur; asker, siyasetci, burokrat, zengin, tahsilli, yerli olsun ya da olmasin her kisilik hukukun ustunlugunu kabul eder. etmeyene ettirilir. kimse yargidan muaf degildir; yarginin karari baglayici ve etkindir.

  bir hukuk devletinde adalet hizlidir. olcusu de bellidir. adalet en az, sucluya avantaj saglamayacak ya da sucsuza yuk olmayacak kadar hizlidir. adaletin hizini kesmeye calisan hizla cezasini ceker.

  bir hukuk devletinde yargi bagimsizdir. kararlarinin yonunu ve siddetini belirlerken yalniz ve yalniz hukuk kurallarina bakar. hukuk mensuplarini etkilemeye yonelik her turlu eylem, girisim, tehdit hatta ima suctur. bu suclari isleyenler azdir cunku cezasi caydiricidir.

  bu nitelikleri tasiyan devlet hukuk devletidir, tasimayan degildir. ortasi yoktur zira denge bozulunca sistem hizla iraksar, hukuk yerini kaosa birakir.

  butun bunlari begenmeyen, istemeyen, eksik ya da fazla oldugunu dusunenler bulunabilir. onlara soylenebilecek tek soz sudur: "hukuk her birimize ve herkese lazim olabilir, o zaman geldiginde pismanlik fayda getirmez".

  * * *
 • 25 kasım 2009 kamu emekçileri genel grevi hakkında yaptığı açıklamada aynen bu sözü söylemiş akp genel başkan yardımcısı sayın hüseyin çelik... ve eklemiş "herkes anayasadan ve yasalardan aldığı hakkı ve yetkiyi kullanmak durumundadır."

  sayın çelik; bakanlık yaptığınız dönemde, aynı okulda, aynı dersi aynı sürede veren öğretmenlerden birine il dışı tayin hakkı ve kıdem-kademe yükseltme imkanı verip maaşına daha yüksek ücret öderken diğerini bunlardan mahrum bırakan siz değil miydiniz?

  o mahrum kalan ötekiler hallerine şükretsinler diye, geride bekleyen işsizler ordusundan mevsimlik işçi statüsünde öğretmen yaratmadınız mı? yarım sigortalı, yarı maaşlı... hatta vasfının ne olduğuna bakmadan işverdiğiniz insanlar öğretmenlik yaptı, yapıyor bu ülkede...

  o zaman türkiye hukuk devleti değil miydi?

  "herkes anayasadan ve yasalardan aldığı hakkı ve yetkiyi kullanmak durumundadır."

  komik... bu insanlar hakları olan şey, kanun maddelerine-anayasaya girmediği için grev yapıyor zaten... siz efendi gibi oturup bu insanların hakkını verdiniz de onlar mı yasaya aykırı davrandı? siz, hakları olanı verdiniz de onlar mı reddetti?

  ------------------------------------------------------------------------------------------------

  görevi, haksızlığa muhalefet etmek olan ancak değirmenleri döndükçe hükümetin yalakası olmaktan başka bir işe yaramayan sendikalara kendimce bir duruş sergilemek adına üye değilim... bugün, hem herhangi bir sendikaya üye olmadığımdan ötürü başımın ağrımasından çekindiğim için, hem de bu grevde (yine kendimce) yanlış taraflar gördüğüm için, greve katılmadım... grevlere, eylemlere, yürüyüşlere, bu yürüyüşlerde açılan pankartlara, çekilen halaylara sempatiyle bakmayan, hatta anarşi yaratıldığı zamanlarda devletçi* yanı ağır basan bi' insanım...

  itiraf ediyorum sözlük...

  bugün benim bile kanım kaynadı... trenleri durduran, slogan atan, pankart açan, halay çeken insanları tv'de görünce benim bile çıkıp halay çekesim geldi... hem de bazı noktalarda farklı düşündüğümüz için kendilerine ve haklı eylemlerine katılmıyor olmama rağmen...

  halay çekme hakkım olmalı sayın çelik... ama ben, ölçüp biçip tartıp bu hakkımı kullanıp-kullanmama konusunda özgür olmalıyım... bugün, sırf o insanlardan bazı noktalarda ayrıldığım için eyleme katılmamış olmalıydım... bir de başıma bir şey gelmesinden korktuğum için değil...

  ve insanlar türkiye bir hukuk devleti olsun diye sokaklardaydılar sayın çelik... türkiye bir hukuk devleti olduğu için değil...

  (paradokslarla dolu bi' entry oldu farkındayım...)
 • dogrusu türkiye -isime nasil gelirse öyle- hukuk devletidir. bunun en güzel örneklerinden birini son günlerde ysk göstermistir.
 • her gece halka haber vermeden yasa çıkardıklarından, avukatları dövdüklerinden artık geçerli değildir.
 • bugun icin pek gercekci degildir.
  (bkz: gelecek de bir gün gelecek)