şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünya beşten büyüktür demeyi biliyorsunuz. türkiye birden büyük değil mi?

  türkiye halkı recep tayyip erdoğan'dan büyük değil mi?
 • vallaha güzel slogan.
 • yerli ve milli paramızın konuşulduğu bugünlerde, tl'den atılacak sıfır olmadığına göre muhtemelen atılacak olan "bir" için kullanılabilecek bir slogandır.

  bir tl'den bir atılırsa sıfır kalacağından tek ve boş bir banknot yeterli olacaktır. ilgili bir yazı:

  türkiye birden büyüktür!

  yazının tamamı:

  ülkemizde seçime yaklaştığımızın işareti olan birkaç şey vardır; kaldırımlar sökülüp tekrar yapılır, imar barışı/affı gelir, gecekondu gibi kaçak binalara ruhsatlar dağıtılır, vergi afları, borçların silinmesi/yapılandırılması gibi imkanlarla nakdi mükellefiyetleri hususunda hassas davranmayan vatandaşlar ödüllendirilir. memleketin muhtelif yerlerinde petrol, doğalgaz ve bor gibi kaynakların bulunduğu şeklindeki haberler artar. saflık derecesi çok yüksek olan, dünya üzerindeki rezervlerinin büyük kısmının ülkemizde olduğu ve o güne kadar daha önce adını duymadığımız “bilmemnonsiyum” gibi tuhaf isimli element/mineraller keşfedilir. muş ovası’nın, ülkemiz toplam tarım ihracatının dört katını ihraç eden ve konya’nın yüzölçümü kadar alana sahip hollanda ovalarını geçeceği, muşlular paralarını nereye koyacaklarını bilemeyecekleri muştusu verilir.

  yerli ve milli etiketli, “dosta güven, düşmana korku veren” silahları üretmeye başladığımızı öğreniriz: konyalı bilim insanlarımız tarafından geliştirilmiş “tankonya” isimli ultra über muharebe gücüne sahip, insansız, “işsiz-işsaz-işsassız” tanklar, havada süzülen yerli ve milli denizaltılar, aynı menzile farklı yollardan ulaşmaya çalışan, açıklansa kılıçdaroğlu’nu ve dahi seçimleri unutturacak güdümlü füzeler, ışık hızında giden mermiler… aşmış-coşmuş teknolojiye sahip olduğu söylenen bu silahları veya üretildiği tesisleri gören olmaz, sadece trol hesaplar aracılığıyla hızlı dolaşıma sokulan resimlerden ne görebilirsek artık…

  rtl: rakamsız türk lirası

  yukarıdaki örneklere ek olarak bu seçim döneminde “yerli ve milli para kullanarak kur oyununu bozacağız” sözüyle tl kullanmayı yakın zamanda bırakabileceğimizin sinyalleri verildi. tl’den bir şeyler silip yeni isim verdik mi, tamamdır bu iş. malum, eski paralarımızdan sıfırlar attık. o sıfırları tuvalete mi attık bilmiyorum ama sıfırlar atılmadan önce ile atıldıktan sonraki tuvalet ücretleri kıyaslaması hala siyasilerimizin dilinde. fakat aynı hamleyi yapıp kendini tekrarlamak anlamsız olur. bir liradan hangi sıfırı atacağız ki zaten? 3’e veya 4’e bölsek olmaz mı demeyin, sıfırı atılmış paralarda bile eski parayla ne kadar değeri olduğunu anlamak için durup düşünüyoruz, iyice hesaplar birbirine karışır.

  bence, bu sefer daha radikal bir şey yapalım ve biri atalım! evet, yanlış okumadınız, bir liradan biri atalım diyorum! adına da “rakamsız türk lirası” deyip rtl kısaltması ile birlikte kullanalım. sloganımız da “türkiye birden büyüktür!” olsun. 1 tl’nin biri gidince sıfır kalır. sıfırın bütün katları yine sıfır olacağı için tek tip bir banknot basılması yeterli olacaktır. gereksiz kağıt masrafından da kurtulmuş oluruz. üzerinde değer olmayan boş bir banknot ne ifade eder demeyin. banknot ne demek, banka notu demek… herkes kendi rtl kağıdının üstüne, çek yaprağına yazar gibi rakamını yazıp imzalayıp kullansın. artık bankaların değl, milletin notu geçerli olsun. “ne paralar gördüm üzerinde değer yok, ne değerler gördüm, hiçbir para ile satın alınamaz” gibi sözlerle de sosyal medyada paylaşımlar yaptırıldı mı tamamdır, herkes artık seve seve yeni parayı kullanacaktır

  tabii ki herkes istediği rakamı yazamayacak merak etmeyin, onu da düşündüm. öncelikle harkes sahip olduğu serveti altına dönüştürüp merkez bankasına teslim edecek, hesabındaki altınlar değerinde çekler yazıp alışverişte kullanabilecek. hem de “bırakınız yapsınlar, bırakınız etsinler” şeklindeki iktisadi yaklaşım ile de uyumlu olur. rabia işareti yapan görünmez bir el dengeyi sağlayacaktır. 1’den büyük olduğunu anlayan türkiye de birden büyümüş olacak. ne dersiniz, denemeye değmez mi?
 • muharrem ince de kullanmis bu slogani.

  https://twitter.com/…ince/status/993132998219485186
 • biraz önce ankara trafik radyosunda, bir adam için saatlerce trafikte kalmış bir dinleyiciden duyduğum efsanevi cümle
 • yakın zamanlı olarak (bkz: muharrem ince)nin kullandığı slogandır.
  1 5 ten büyüktür sözünden daha anlamlıdır.
 • oy kullanma yetisine sahip yaklaşık 25-27 milyon kadar kişinin karşı çıktığı önerme. dünyaya gelince 5'ten büyüktür demeyi atıp tutmayı iyi biliyorlar. adamlar kendi iç meselelerini çözememiş de bm ye atıp tutuyor. kahveden bm'yi eleştiren amcalara türkiye birden büyüktür desen fetöcü diye şikayet eder seni.