şükela:  tümü | bugün
 • bor madeninin yakın gelecekte petrolün yerini alarak dünyanın en pahalı yeraltı kaynağı olacağı bilim çevrelerince sıkça dile getiriliyor. dünya bor rezervinin % 72'sinin ülkemizde olduğu da bilinen bir gerçek.

  evet yakın zamanda ülkemiz bu kaynağını etkin biçimde kullanmaya başlayacak ve trilyonlarca dolarlık bir gelire kavuşacak. bu sayede cumhuriyetimizin 100. yılında dünyanın en müreffeh ülkelerinden biri olabileceğiz.

  inşallah bu para bizi bozmaz diyeceğim ama bizi bozacak para da daha basılmadı evelallah.
 • o bor eninde sonunda boru gibi bizim kıçımıza girer hacı, çok şey etmemek lazım(:
 • zoruna gidenin borusuna gider adlı şopar deyimini aklıma getirmiş faaliyettir.

  bor mineralinin direk yakıt olarak kullanılabilecek bir yer altı kaynağı olmadığı defalarca dile getirildiği halde neden ikide bir aynı hülyalar tekrarlanır hayretlik verici.

  tıpta,kimyada, inşaat sektöründe, astronomi faaliyetlerinde vesair bir çok iş kolunda kullanılır ama yakıt olarak değil.

  gugıl diye bir ansiklopedi var, yazıyorsun seni düzeltiyor. ki düzelmeye ciddi ihtiyacın var ulu trol.
 • ham madeni kopardılar dağından türküsü eşliğinde okursanız bir parça daha mantıklı gelen bir yazı olmuş. evdeki borcamları yastık altı yaparak sabırsızlıkla bekliyorum o günün gelmesini.
 • (bkz: yedirmezler)

  not: tek kelimelik troll bi yorum yapmak istemezdim ama böyle bi ihtimal de var.
 • petrolün yerini falan alacağı yok. kim sikiyor beyinlerinizi anlamıyorum ama bor petrol gibi bir yakıt değildir. katalizördür ne bileiym katkı maddesidir falandır filandır. öyle al boru yakıt yap enerji kaynağı yap diye bir şey yoktur.

  evet borun kullanım alanı oldukça geniştir fakat düşündüğünü kadar talebi çok değildir. borun %72 si trükiye'de olsa dahi gereken talebi kalan %28 lik kısım oldukça kolay karşılamaktadır.

  şöyle bir köylü örneği vereyim. dünyada bor 1000 üründe kullanılıyor diyelim. her üründe gereken miktar 1 gram. yani 1 kilo bor o 1000 ürünü üretmeye yetiyor. yani evet kullanım çok ama talep az.

  o yüzden önüm arkam sağım solum düşman herkes borumun peşinde diye salak salak germeyin kendizi.

  türkiye zaten boru çıkartıyor. ve görüldüğü gibi hiç bir şey olmuyor. bor üzerinden komplo teorisi üretenlere boru girsin deyip sözlerimi bitiriyorum.
 • elon reisle konuştum, elektirikli arabayı bırakıp borla çalışana geçeceğiz dedi.
 • ölmeme 10-15 sene kaldı yine aynı muhabbet. ne madenmiş be.