şükela:  tümü | bugün
 • önce 15 temmuz 2016 günü feto tarafından üstüne bombalar yağdırılmış, daha sonra da 16 nisan 2017 günü partili cumhurbaşkanlığı sistemine geçildikten sonra tamamen işlevsiz hale getirilmiş bir meclistir.

  neymiş? milletin iradesini, egemenliğini temsil ediyormuş. şu arkadaşı bir zahmet uyandıralım.
 • akp hükümeti döneminde suriye'de 36 şehit verdikten sonra nato ve birleşmiş milletler bile acil toplanırken hükümetin aldığı kararla meclis haftasonu toplanmamıştı, çalışmamıştı. tbmm başkanı mustafa şentop idlib'de düzenlenen hava saldırısında 33 askerimizin şehit olmasının ardından yaptığı açıklamada, "meclis salı günü toplanacak, salı günü yapılacak görüşmeler neticesinde yeniden görüşebiliriz. yarın verimli bir sonuç alınamayacağı için genel kurul'u toplantıya çağırmadığımı ifade etmek isterim" dedi.

  kaynak: https://www.birgun.net/…askerimiz-sehit-oldu-289914
  https://onedio.com/…-acil-bir-durum-yok-dedi-898520

  corona virüs salgının yaşandığı bugünlerde akp grup başkan vekili özlem zengin "infaz düzenlemesi için mhp grubu ile birlikte cumartesi ve pazar günü de çalışmaya karar verdik" dedi.

  kaynak: https://haberglobal.com.tr/…lemesi-aciklamasi-39384

  bunları tarihe not olarak bırakıyorum. değerlendirmeyi herkes kendi vicdan muhasebesinde yapacaktır.
 • açılışının 100. yılı.
  "tbmm yalnız ve yalnız milletindir. milletin seçtiği vekillerden oluşur.bu meclis yalnız ve yalnız milletin emrine boyun eğmek zorundadır.ismi ve makamı ne olursa olsun millet bu hakkını bir şahsa ve makama teslim edemez."
  mustafa kemal atatürk
 • * 100 sene önce bugün, heyet-i temsiliye namına mustafa kemal'in daveti ile bir cuma günü hacı bayram camiinde kılınan cuma namazından sonra, kurbanlar kesilerek, dualar edilerek, peygamber sancağı getirilerek, sakal-ı şerif getirilerek açıldı.

  * bina, ittihat ve terakki'nin binası idi. çatısı su alıyordu. kiremitlerin bir kısmı bir okuldan tedarik edildi. diğer kısımlarını ise vehbi koç parası ile halktan satın aldı. kendisi aynı zamanda meclisin zabıt katibi idi. birçok kararın zapta geçirilmesini sağladı.

  * ilk oturumunda 127 milletvekili vardı. milletvekillerinin oturacağı sıralar da okuldan getirildi. içme suyu ihtiyacı için küplere su dolduruldu. üzerine konan masrapa ile su içmeleri sağlandı.

  * meclis zabıtları bakkal defterlerine kaydedildi. bulunamazsa daha kötü defterlere hatta kese kağıdına kayıt yapıldığı bile oldu. aydınlatma için mum ve gaz yağı kullanıldı. çünkü binada elektrik yoktu.

  * ilk geçici başkanı, en yaşlı üye sıfatı ile mehmet şerif bey oldu.

  * mecliste çıkan ilk kanun, hayvan vergilerinin artırılması ile ilgili idi. 24 nisan günü kabul edildi. ikinci çıkan kanun ise vatana ihanet üzerineydi.

  * gelen vekiller için kalacak yer yoktu. öğretmenevlerinde 25 kişilik koğuş şeklinde kaldılar. yer yataklarını birleştirip yatan, battaniye ile açık havada uyuyanlar bile vardı. yemek için parayı kendileri topladı. topladıkları paraya göre tabldot usulü yemek ayarladılar.

  * ilk oturumu 127 vekil ile açılan mecliste, toplamda 400e yakın vekil vardı. bunların hepsi aynı fikirde de değildi. çok şiddetli tartışmalar yaşanıyordu. vekillerin bir kısmı milli mücadele derken, bir kısmı da tekrar saltanat diyordu.

  * ilk meclis binası 23 nisan 1920-18 nisan 1924 tarihleri arasında kullanıldı. kurtuluş savaşı müzesi olarak hizmet vermekte.

  ulusal egemenlik ve çocuk bayramımız kutlu olsun.
 • yok olmanın eşiğine gelindiği bir anda büyük türk milletinin, ingilizlerin lütfuna sığınmış sultana başkaldırarak kaderini kendi azim ve kararlılığı ile belirleyeceğini bütün dünyaya ve işgal kuvvetlerine gösterdiği meclis.

  ulusal bağımsızlık ve milli egemenlik mücadelesinin karargâhı 100. yılın kutlu olsun!
 • bugün kuruluşunun yüzüncü yılını kutladığımız gazi meclistir. kuruluşunda, başta ulu önder mustafa kemal atatürk olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

  hala çok güçlüdür. meclisin gücünü kaybettiğini, etkisiz hale geldiğini iddia edenler var. fakat, bugün anayasa değişikliği yapmak için hala meclis gerekiyor, cumhurbaşkanlığının kanun hükmünde kararnamesi yetmiyor.

  cumhur ittifakı’nın anayasa değişikliği yapacak milletvekili sayısı yok. referanduma bile götüremiyorlar. muhalefet, sadece milletvekili sayısı sayesinde, iktidarı daha da güçlendirecek anayasa değişikliklerinin yapılmasına engel oluyor. belki cumhurbaşkanı’nın yapmak istediği anayasa değişiklikleri, sadece bu sebeple yapılamıyor.

  tbmm, iktidarı kontrol etme, muhalefetin sesini duyurmasını sağlama görevini yerine getiriyor. tbmm gerçekten etkisiz hale gelmiş olsaydı, meclis oylamasının bir önemi olur muydu ?
 • osmanli ulkeyi, anadolu'yu (bkz: sevr antlasmasi) ile ulkeyi bildigin satmisken, yabancilara birakip, ulkeden topuklamisken, tum ulke isgal altindayken buyuk onder ulu basbug mustafa kemal ataturk tarafindan binbir zorluk icinde kurulan meclistir.

  aradan gecen 100 yilda, (bkz: osmanli torunlari) sagolsun, meclis tabeladan ibaret bir hal almistir, hicbir islevi yoktur 2020 yili itibariyle.

  evet siz osmanli torunusunuz, sizin kadar kimse de bu ulkeye bu kadar zarar vermedi, vermez zaten.
 • tam yüz yıl evvel dualarla açılmış meclis.

  anadolu’nun en çorak topraklarından neşet etmiş ve yıllarca süren savaşlardan bitkin düşmüş bir millete umut olmuştur. enkaza dönmüş anadolu’ya güzel günlerin gelişinin müjdecisi olmuştur. istiklal mücadelesini yürütmüş ve bir milletin anka kuşu gibi küllerinden doğuşuna öncülük etmiştir. velhasıl gazi meclis denilmesi boşuna değildir.

  ruhları şad olsun.
 • 100. yılını kutlayan kurumun 100. yılında geldiği durum ortadadır. evet, meclisin 100. yılını kutlamalıyız. bu ülke insanı için medeniyete atılımış çok önemli bir adımdır. ancak meclisin işlevini kavramak ve ne işe yaradığını bilmek gerekir.
  eğer meclis mantığı işlemiyor, tek adam rejimi sürdürülüyorsa, mecliste halkın yararına değil zararına işler yapılıyorsa, halktan saklayarak kapalı oturumlar yapılıp gece üçlerde yasalar çıkarılıyorsa bu kurumun işlevi sorgulanmalıdır. bayram kutlamaktan çok daha önemli olan o kurumun işlerliğini ayakta tutmaktır.
 • twitter hesabında balonların uçuştuğu, 1920 yılında açıldığında 1400 yıllık bir devri sonlandırıp, içinde türk’ün adının geçtiği ilk meclis olma şerefini üstlenmiş ve halen de devam ettiren, dünya var oldukça varlığını devam ettirmesini umduğum yüce meclis..

  varlığını ve varlığımızı borçlu olduğumuz ata’ya sonsuz bir minnet sınırsız bir saygıyla..

  #23nisankutluolsun