• 29 ekim 1923 tarihinde ilan edildi
 • bolunmez bir butun
 • tc seklinde kisaltilir ve muhtelif formlarda bu sekilde kendini gosterir
 • (bkz: turkiye).
 • nesnel açıdan bakalım bir de;

  devletimizin, 29 ekim 1923 tarihinde yürürlüğe giren bir anayasa* değişikliği sonucu aldığı isim...
 • heralde dunya uzerinde en cok kendi icinden vatandaslar tarafindan hor gorulen tek cumhuriyet. kurulusu kanlidir, acilidir ve destansidir. insanlari yiyecek lokma bulamazken, ismet inonu lozanda aslanlar gibi cikarlarini savunmus ve yabanci devletlere kabul ettirmistir bu cumhuriyeti. gel gor ki gelecek nesillere kabul ettirememis, devlet adami ismet inonu.

  yabanci mandacilarina karsi ataturk: "gerekirse tek basima carpisir ve olurum" diyerek bu cumhuriyetin zeminini hazirlamistir. lozan gorusmeleri sirasinda ismet inonu gerekirse tekrar savasiriz diyerek ankara'nin kararliligini gostermistir. kibrista ne yapacaksiniz sorusuna: hashas ekecegiz diyerek kendini dik tutmus ve mesajini vermistir bu devlet.

  ataturk oldugunde yahudiler gelenekleri dogrultusunda dugmelerini sokup atmislardir, cenaze gecerken. insanlarin nasil agladigini dedelerinizden ninelerinizden duymadiysaniz, fotograflarina bakin. ikinci dunya savasinda bu cumhuriyetin cocuklarini babasiz birakmamak icin canini disine takmistir ismet inonu. vatanin dort bir yanindan gencecik fidanlar, evlatlar katil pkklilara karsi savasmistir. acilarin yogurdugu bir cumhuriyettir bu cumhuriyet.

  peki 21. yuzyilda ne yapiyor bu cumhuriyetin evlatlari: ulkelerini, milletlerini ve halklarini hakir goruyorlar; yabancinin bokuna tapip, turk olan herseye tukuruyorlar; ahmet piyasalarin kopegi olup savasi pazarlik malzemesi yapiyorlar. yaziklar olsun size be, yaziklar olsun
 • bugün yani 29 ekim 2004 tarihi itibariye 81. yılını dolduran; çağdaş, laik, demokratik, üretken, güzel daha nice yıllara yelken açmasını gönülden dilediğim vatanımızdır.

  bir cumhuriyet olarak çok eski bir geçmişe sahip olmamasına rağmen, ama güzel ama kötü bir çok tecrübeyi, edinimi tam 81 yıla sığdırabilmiş bir devlettir türkiye cumhuriyeti. mustafa kemal atatürk'ün liderliğini ve kuruculuğunu gerçekleştirdiği ve yüzyıllar sonra dahi azami ölçüde geçerliliğini sürdürebilecek yetideki çizgilerini daha kuruluş yıllarında belirlediği güçlü bir devlet ve milletin bizzat eseridir.

  kendi bünyesinde veya harici olan unsurların yarattığı türlü zorluklar ve handikaplara rağmen hala umutla ve azimle ayakta durmayı başarabilmiş, bir geleceği olduğuna vatansever tüm milleti ile inanmış bir bütündür.

  yolunu, çizgisini, duruşunu benimseyerek kabul etmiş, bunu sürdürmeye ve güçlendirmeye azmetmiş, milyonlarca insana ebedi olması umulan bir yuva olmuş, bin yıla takrib bir türk tarihinin kudretli meşalesi olmuştur.

  emelim ve dileğim odur ki; başladığı günlerdeki duyguların ve gayelerin sonsuza değin sürmesi, kendi milletine ve diğer milletlere barış ve mutluluk içerisinde bir süreç yaşatması mümkün kılınsın. kurulduğu günün anısı ebediyete kadar sürüp tüm türk milletine kutlu olsun.
 • yargısına mafyanın bulaştığı, hükümetinin ab kapısında gitgide küçüldüğü, kıçı kırık sokak kabadayılarının şehirlere üs kurduğu, askere giden geleceği gençleri torna tezgahından geçirmeye çalışan, azınlıklarına sosyal hayatta yaşama hakkı vermeyen, ülke lağımının her akşam televizyon ekranlarından aktığı, hala batılı mı olacak, doğulu mu kalacak, türkçe mi konuşacak, ingilizce mi yazacak, yoksa abd'nin 53. eyaleti mi olacak karar verememiş bir milletin devleti ya da aynadaki aksimiz.
hesabın var mı? giriş yap