şükela:  tümü | bugün
 • 24 haziran cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası yeniden cumhurbaşkanı seçilen recep tayyip erdoğan için kullanılmaya başlayan ifade.

  bu ifade, öyle 3-5 aktrol tarafından değil, bizzat ak partili kurmaylar tarafından kullanılıyor.

  öncelikle yeni sistemde bizler başkan değil, cumhurbaşkanı seçtik. oy pusulasında da “cumhurbaşkanı seçimi” yazıyordu.

  recep tayyip erdoğan; 1. devlet başkanı değil, 12. cumhurbaşkanıdır. değişen devlet değil, sistemdir. yeni sistemin adı “başkanlık” değil, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir.

  bugüne dek bu sistem, anayasa değişiklikleri ve referandumlar ile birçok kez değiştirildi. ancak yeni sistemle seçilen hiçbir cumhurbaşkanı veya başbakan, sanki yeni bir devlet kurulmuş gibi kendisini milat kabul edip “ben 1. başkanım. benden sonra gelenler 2’nci, 3’üncü diye devam edecek” iddiasında olmadı.

  ülkenin kurucularıyla ve geçmişiyle olan derdiniz ve “yeni türkiye” söyleminiz herkesin malumu; ama ortada yeni bir devlet yok, 1923’te kurulan türkiye cumhuriyeti var ve bu cumhuriyetin kurucusu ve birinci cumhurbaşkanı mustafa kemal atatürk’tür.

  yürütme gücünü elde etseniz de yasama çoğunluğunu kaybettiniz. uzlaşı ve toplumsal barış yollarını aramak yerine ısrarla milletin sinirlerini hoplatmaya devam ediyorsunuz
 • gazi mareşal mustafa kemal atatürk. türkiye cumhuriyeti 29 ekim 1923'te kurulmuştur. ayrıca 13. cumhurbaşkanı seçimi 24 haziran 2018'de yapılmıştır.
 • mareşal gazi mustafa kemal atatürk'tür.

  mustafa kemalin ismini bu ülkeden silip, yerine kendi ismi yazmaya çalışanlar bilmelidir ki bunu yapabilmek için sahip olman gereken gerekliliklerin yüzde birine bile sahip değilsin. cahili kandırırsın, inandırırsın, lakin azıcık tarih bilene yutturamazsın.
 • halkın seçimiyle recep tayyip erdoğan'dır.
 • cemal gürsel'dir.
 • devlet başkanı ülkenin benimsediği sisteme göre ad alan bir sıfattır. örneğin monarşilerde devlet başkanı, kral; cumhuriyetlerde, genel olarak cumhurbaşkanı olarak anılır. türkiye cumhuriyeti tarihinde ise devlet başkanlığı sıfatını 27 mayıs darbesinden sonra cemal gürsel ve 12 eylül darbesinden sonra kenan evren geçici olarak kullanmıştır. darbe dönemlerinin ardından anayasal düzen tekrar tesis edildiğinde bu kişiler cumhurbaşkanı olarak anılmıştır. kendi cumhurbaşkanınızı diğerlerinden ayrı bir konumda göstermek için bilmediğiniz sulara girmeyin. yetkisi parlamenter sisteme göre fazla olan bir cumhurbaşkanı seçildi, başka yerlere çekmeye lüzum yok. sonuçta nereden bakarsanız bakın türkiye cumhuriyeti'nin birinci devlet başkanı da cumhurbaşkanı da mustafa kemal atatürk'tür.
 • uşak beledyesi tarafından hazırlanan ilan panosu görsellerinde de geçen ifade.
 • tahta ne kadar elementse o kadar başkandır.