şükela:  tümü | bugün
  • bugün arkadaşlar yurt dışına çıkma muhabbeti yaparken fark ettiğim durum.

etrafımdaki herkesin sadece memur çocuğu olduğu için koca adam olana kadar (25) yurt dışında fink atabilme hakkı varken (bkz: yeşil pasaport), 25 yıl önce memuriyeti bırakıp esnaf olan ve bugüne kadar vergisini bir kere bile eksik ve geç ödemeyen bir ana babanın evladı olarak ben nasıl bir anda böyle bir haktan mahrum kalabiliyorum anlaşılır bir yanı yok benim açımdan bunun. memurların resmî tatili varken esnaf çalışır, memura ek ödeme gelirken esnaftan ek vergi kesilir, memura lojman tatil vs bir çok imkan tanınırken esnafa zorluk çıkaran sürekli denetleme ve ceza yükü çektirilen bir ülkedir burası, adı da türkiye cumhuriyeti memuriyet imparatorluğu'dur.
  • memuriyetimi verip, hazır oturmuş para getiren esnaflığınızla takas edebilirim. götün yer mi? 25 yıldır esnaflık yapabildiğinize göre para kazanıyorsunuz besbelli.

(bkz: susun deli konuşuyor konuş deli)
  • yeşil pasaport, türkiye cumhuriyeti devleti'nin diğer ülkelere verdiği bir garantidir. "bu adam benim ülkemde memur, bu adamın ne kadar maaş aldığını biliyorum, yeri belli, yurdu belli ve bu adam sizin ülkenize turist gibi girip oraya yerleşme niyetinde değildir. bunun garantisi benim." demektir. memur olmayanlar için devlet bu sözü veremez. o yüzden bu garantinin verilmediği kişiler için yabancı ülkeler vize uygulamasını devreye sokar, ve kendi kontrollerini yapar.
  • memur çocuğuyum,üniversite bittiğinden beri esnafım,öyle janjanlı isimlerle girişimci - gayrimenkul danışmanı-satış temsilcisi gibi kelimeler kullanan arkadaşlara selam olsun bildiğin esnafım, işimiz arabalara yakıt vermek,envai çeşit halktan insanla karşılıyorum,pek tabii kendi hayatımdan biliyorum,
    1) memurun maaşının yarısı her ay başı vergiye kesilir, esnafın kasasındaki paranın yarısını vergi memuru gelip alsa kıyamet kopar
    2) diyelim 5000 tl maaşlı bir memursunuz,ev almak istediniz , aylık kredi taksidiniz maksimum 3500 tl olur alabileceğiniz evin toplam rakamı ortalama 350000 tl olur üzerini hayal dahi edemezsiniz,oysa 3 işçi çalıştıran bir esnaf olsanız her işçinin size maliye yaklaşık 3000 tl olacaktır ve her işçi bu maliyet kadar kar ettirmelidir ki işletmeye, işletmede kalsın,bu demektir ki 3 işçi çalıştıran bir kişi aylık 10 bin tl kar elde ediyordur,bu rakamla esnafta olduğu için istediği evi alabılır bir mılyona kadar kredi cekebilir taksit ödeyemediği ay da olacaktır elbet o ay vergisini ödeyemez taksıdi öder sonra zaten vergiye af cıkar ama memur bankamatıge gitmeden o vergi kesilir
    3) esnafsanız aylık gelırınız olur, iyi iş yaparsanız artarak olur, sıkılırsanız dukkanı devredersiniz toplu paranız olur, cocuklarınız okumazsa dükkanın basına gecerler garantisi olur, memursanız bir canınız vardır
    4) evet herkes memur olmak ister ama sabah 8.30 işte olmak için babam 6.30 da uyanıyor bende öğlen 11 de, evet 5 de işim bitmiyor ama özgürlük bunları kendin belirlemekten geçiyor
  • türkiye'de kamu çalışanlarının oranı pek çok ülkeye göre düşüktür.
    örneğin kamu çalışanlarının toplam istihdama oranı fransa'da %28 ve kamu kesiminin küçük olmasıyla övünen abd'de %18 iken, türkiye'de bu oran %16'dır. (norveç'te %36)

https://en.wikipedia.org/…ountries_by_public_sector
  • esnaf ile memurun karşılaştırıldığı birtakım hususiyetler sonrasında söylenen söz.

esnafa neden tatil yok cümlesi çok saçma olmuş. zorla mı açtırıyorlar dükkanı, açma !

gelelim devletin esnaflara çıkardığı zorluklar meselesine...
    buna kesinlikle katılıyorum. bizim devlet mafyanın 2 tık üstü. sikmediği adam yok. esnaflar da payını alıyor bundan.

esnafların bazıları ise çareyi elemanları senelerce asgari ücretten çalıştırarak yahut sigorta primini asgari ücretten yatırarak buluyorlar.

özetle; özet mözet yok. ölüler sanıyor ki diriler her gün bayram ediyor.
  • "memurların resmî tatili varken esnaf çalışır."

sanki zorla açtırıyorlar dükkanı amk kapat git.
  • memurlar tarafında solda bir süre sansür uygulanan başlık. niye anlayamadım doğrusu.
  • memur dediğin adam maaşının yarısından sgk kesintisi ile vergi ödüyor bok kafalı çocuğum.
    esnafın gelirinin yarısına çöksün devlet, onlar da alsın yeşil pasport.