şükela:  tümü | bugün
 • selin sayek böke'nin açıkladığı korkunç veri.

  "geçtiğimiz haftalarda devlet borçlanmak üzere piyasaya gitti. kendi kağıtlarına türkiye cumhuriyeti devleti müşteri bulamadı. geçen hafta yapılan hazine ihalesinde, hazinenin kapısını çalan olmadı. sonunda hazine borcunu kamu bankalarına sattı. üstelik son zamanlarda ödemediği kadar yüksek faizden."

  konuşmanın başlıkları:

  • bu ne 1994 krizine ne 2001 krizine ne de 2009 krizine benzemiyor.

  • geçtiğimiz hafta açıklanan işsizlik verileri türkiye'de yeni bir rekora işaret ediyor, işsizlik yüzde 11, 3'e ulaşmış. 3 milyon 493 bin kişi, çalışmak istiyor, iş arıyor ama bulamıyor. 2 milyon 514 bin kişi, iş dahi aramıyor.türkiye'de 6 milyon 7 bin kişi çalışmaya hazır. türkiye bununla son 6 yıllık işsizlik rekorunu kırıyor. sadece yarım milyon kişi bu yıl işsiz kalmış.

  • türkiye'nin kısa vadede ödemesi gereken, 167. 8 milyar dolarlık bir borcu var. bu borç hepimizin. şirketler borçlu, dolayısıyla o şirkette çalışan işçiler de o şirketin borcuna ortaklar. bu borç türkiye'nin . bu borç türk lirası değer kaybettikçe çok daha pahalı. 2016'nın başında ödememiz gereken toplam borcun tl değeri, 493 milyar liraydı. tl'nin değer kaybıyla bugün ödememiz gereken borcun değeri, 570 milyar tl.

  • ya tedarikçim fetö'cü diye yaftalanırsa, ya bayime yarın birden el konulursa endişesi bütün iş dünyasını sarmış vaziyette. bakkalından türkiye'deki en büyük şirketine kadar. kimse birbirine güvenemiyor. sorun hepimizin sorunu. bu deprem dalgası büyük. kimse kurumlara güvenmiyor, birbirleriyle iş yapmıyor. memur, müdüründen, müdür müsteşarından, müsteşar bakanından şüpheleniyor. hepsinin şüphesi ortak ya yarın fetö'cü listesinde bu isimler çıkarsa diye düşünüyor. kimse hiç bir karara imza atmak istemiyor. böyle bir ekonomi işleyemez.
 • (bkz: çare trump)
 • milli savunma bakanı'nı milli eğitim bakanı yapan hükumetin değil, ekonomiyi yalayıp yutmuş bir chp'li ekonomistin açıklaması. döşek arasındaki çeyrekleri çıkarmanın zamanı geldi. ne kadar lazım devletime?
 • sayın selin sayek böke çok güzel anlatmış ama çomar ne tahvil bilir ne hazine ihalesi, duble yol der maalesef
 • 2001'de repo piyasasında %7500 gecelik faiz ile borç bulunmuştur. problem borç bulmak değil, suriyelileri ve yandaşları beslemek için bulunan borcun faizi yani bedelidir.
 • biri de çıkıp şu gündemi ekonomiye getirmiyor derken selin sayek böke'nin bu umutsuzluğumu kırmamı sağlayan açıklamasıdır.

  vergileri yapılandırma adıyla devlet halka paralarınızı acilen getirin, ne kadar kısa sürede verirseniz o kadar indirim yapıyorum, getirmeniz lazım diyor. yapacak başka bir şey kalmadı çünkü.

  her ne kadar açıklama türkiye için çok iyi olsa da içeriği çok kötü. gelecek açısından kötü. durumun vahametini gösteriyor. lakin aramızdaki uyuyanların uyanmasına belki yardımcı olur.
 • son 6 aydır qatar parası ile dönen piyasanın itirafa başlamasıdır.

  bizim hükümet, amerika ve nato'yu bunaltmaya başlayınca onlar da arap kullarına emri verdi, artık katrana bulanmış çarkların hepten durduğunu göreceğiz. erdoğan akıllı davransa d8'i uygulamaya kasardı artık çok geç.

  ne oldu? en son yunanistan'ın borçlarını kapatıp adalarını açıyorduk?
  bakalım açıklama kağıdını kim okuyacak?
 • güzel tespit ama bu gözler merkez bankası neden dolar basmıyor diyen mallar gördü be. bu tiplere ne anlatsan boş.

  allah , kitap , imam hatip , türban demiş mi avanta , torplli iş , bedava makarna - kömür imkanı vaadediyor mu ona bakar.

  batıyorsa bana mı batıyor ülke der yine aynı adamlara oy verirler. nokta.
 • sayin selin sayek boke'nin eski bilkent ekonomi hocasi oldugunu, ekonomi bolum baskanligi ve dekan yardimciligi yaptigini da hatirlatmakta fayda gordugum aciklama.