şükela:  tümü | bugün
 • selin sayek böke'nin açıkladığı korkunç veri.

  "geçtiğimiz haftalarda devlet borçlanmak üzere piyasaya gitti. kendi kağıtlarına türkiye cumhuriyeti devleti müşteri bulamadı. geçen hafta yapılan hazine ihalesinde, hazinenin kapısını çalan olmadı. sonunda hazine borcunu kamu bankalarına sattı. üstelik son zamanlarda ödemediği kadar yüksek faizden."

  konuşmanın başlıkları:

  • bu ne 1994 krizine ne 2001 krizine ne de 2009 krizine benzemiyor.

  • geçtiğimiz hafta açıklanan işsizlik verileri türkiye'de yeni bir rekora işaret ediyor, işsizlik yüzde 11, 3'e ulaşmış. 3 milyon 493 bin kişi, çalışmak istiyor, iş arıyor ama bulamıyor. 2 milyon 514 bin kişi, iş dahi aramıyor.türkiye'de 6 milyon 7 bin kişi çalışmaya hazır. türkiye bununla son 6 yıllık işsizlik rekorunu kırıyor. sadece yarım milyon kişi bu yıl işsiz kalmış.

  • türkiye'nin kısa vadede ödemesi gereken, 167. 8 milyar dolarlık bir borcu var. bu borç hepimizin. şirketler borçlu, dolayısıyla o şirkette çalışan işçiler de o şirketin borcuna ortaklar. bu borç türkiye'nin . bu borç türk lirası değer kaybettikçe çok daha pahalı. 2016'nın başında ödememiz gereken toplam borcun tl değeri, 493 milyar liraydı. tl'nin değer kaybıyla bugün ödememiz gereken borcun değeri, 570 milyar tl.

  • ya tedarikçim fetö'cü diye yaftalanırsa, ya bayime yarın birden el konulursa endişesi bütün iş dünyasını sarmış vaziyette. bakkalından türkiye'deki en büyük şirketine kadar. kimse birbirine güvenemiyor. sorun hepimizin sorunu. bu deprem dalgası büyük. kimse kurumlara güvenmiyor, birbirleriyle iş yapmıyor. memur, müdüründen, müdür müsteşarından, müsteşar bakanından şüpheleniyor. hepsinin şüphesi ortak ya yarın fetö'cü listesinde bu isimler çıkarsa diye düşünüyor. kimse hiç bir karara imza atmak istemiyor. böyle bir ekonomi işleyemez.
 • sayin selin sayek boke'nin eski bilkent ekonomi hocasi oldugunu, ekonomi bolum baskanligi ve dekan yardimciligi yaptigini da hatirlatmakta fayda gordugum aciklama.
 • sayın selin sayek böke çok güzel anlatmış ama çomar ne tahvil bilir ne hazine ihalesi, duble yol der maalesef
 • son 6 aydır qatar parası ile dönen piyasanın itirafa başlamasıdır.

  bizim hükümet, amerika ve nato'yu bunaltmaya başlayınca onlar da arap kullarına emri verdi, artık katrana bulanmış çarkların hepten durduğunu göreceğiz. erdoğan akıllı davransa d8'i uygulamaya kasardı artık çok geç.

  ne oldu? en son yunanistan'ın borçlarını kapatıp adalarını açıyorduk?
  bakalım açıklama kağıdını kim okuyacak?
 • milli savunma bakanı'nı milli eğitim bakanı yapan hükumetin değil, ekonomiyi yalayıp yutmuş bir chp'li ekonomistin açıklaması. döşek arasındaki çeyrekleri çıkarmanın zamanı geldi. ne kadar lazım devletime?
 • ulkedeki issizler ailelerini katmadan bile tek baslarina bir partiyi meclise sokabilecek kadar fazlalar. ama onlarin cogu dini kurtarmanin pesinde. dinin kurtarilmaya ihtiyaci varmis gibi.
 • ''dolar yükseliyorsa bize ne? abd'nin parası'' diyen halk için zerre önem teşkil etmeyen durum. bu işsizlerin büyük çoğunluğu zaten yandaş olmayan kesim. kalanı torpille bir yerlere girmiş, mesai saati bitene kadar ak trollük yapıyor. ya da ihaleden ihaleye koşuyor.

  çok büyük iddia ediyorum, eğer gerçekten tüm vatandaşlarının hissedeceği bir kriz yaşanırsa türkiye'de akp %60 ile iktidar olur. eğer artık parlamenter meclis seçimi diye bir şey kalmayacaksa da %65 ile başkanlığı alır. bu insanlar taş yalasa da, evsiz kalsa da yine akp'ye oy verecek. göreceksiniz eğer kriz olursa suçlusu chp olacak ve akp yine kahraman olacak. tıpkı feto olayındaki gibi asıl suçlular kahraman olacak. sonra birileri çıkacak ''bizi kandırdılar, biz kriz olduğunu bilmiyorduk ama chp biliyordu, demek ki krizi chp çıkarttı'' diyecek ve orta doğu'da bir seçim daha allah allah diyerek kazanılacak.
 • küçük esnafın henüz yüksek sesle ağlamaya başlamadığına bakılırsa akp seçmenini henüz fazla ırgalamayan durum.

  hep söylüyorum. beklenen (özlenen anlamında değil, gelmesi mukadder olan anlamında) 2017 krizi orta sınıfı vuracak, en çok da beyaz yakalı şehirlileri. bunların içindeki muhalif oranı akp seçmenine göre çok çok yüksek. yani krizin asıl kazığı akp karşıtlarının götüne girecek.
  açlar yine aç olacak ama feryadı basan ortadireğe bakıp, şükredip akp'ye oy vermeye devam edecekler.

  kırk yıllık gecekondusuna 2 milyon dolar alan dünün sürüngeni krizden mi korkar ? fabrikadaki işinden olacak proleter düşünsün !