şükela:  tümü | bugün
  • 29 ekim 1923 tarihini müteakip türkiye cumhuriyeti’nde kurulan hükümetlerin listesidir efendim bu…görülen odur ki, sürekli hükümet değişmiş ama erken seçim (halkın düşüncesi iradesi demek mümkündür kanımca) denen naneye pek bir başvurmaya gerek duymamış bizim siyasiler…ara sıra hükümetsiz gibi duran tarihler vardır, "kim ulan bu, hiç bu başbakan ismini duymadım" dediğiniz isimler vardır, onlar da normaldir netekim

    neyse sözü fazla uzatmadan ziyadesi ile uzun olan bu listemizi sunalım efem..ha, meraklısına özel not: kaynağımız da oldukça güvenilir; http://www.tbmm.gov.tr/

    1 i. ismet inönü hükümeti...
    (30.10.1923-06.03.1924)

    2 ii. ismet inönü hükümeti...
    (06.03.1924-22.11.1924)

    3 ali fethi okyar hükümeti...
    (22.11.1924-03.03.1925)

    4 iii. ismet inönü hükümeti...
    (03.03.1925-01.11.1927)

    5 iv. ismet inönü hükümeti...
    (01.11.1927-27.09.1930)

    6 v. ismet inönü hükümeti...
    (27.09.1930-04.05.1931)

    7 vi. ismet inönü hükümeti...
    (04.05.1931-01.03.1935)

    8 vii. ismet inönü hükümeti...
    (01.03.1935-01.11.1937)

    9 i. celal bayar hükümeti...
    (01.11.1937-11.11.1938)

    10 ii. celal bayar hükümeti...
    (11.11.1938-25.01.1939)

    11 i. refik saydam hükümeti...
    (25.01.1939-03.04.1939)

    12 ii. refik saydam hükümeti...
    (03.04.1939-09.07.1942)

    13 i. şükrü saraçoğlu hükümeti...
    (09.07.1942-09.03.1943)

    14 ii. şükrü saraçoğlu hükümeti...
    (09.03.1943-07.08.1946)

    15 recep peker hükümeti...
    (07.08.1946-10.09.1947)

    16 i. hasan saka hükümeti...
    (10.09.1947-10.06.1948)

    17 ii. hasan saka hükümeti...
    (10.06.1948-16.01.1949)

    18 şemsettin günaltay hükümeti...
    (16.01.1949-22.05.1950)

    19 i. adnan menderes hükümeti...
    (22.05.1950-09.03.1951)

    20 ii. adnan menderes hükümeti...
    (09.03.1951-17.05.1954)

    21 iii. adnan menderes hükümeti...
    (17.05.1954-09.12.1955)

    22 iv. adnan menderes hükümeti...
    (09.12.1955-25.11.1957)

    23 v. adnan menderes hükümeti...
    (25.11.1957-27.05.1960)

    24 i. cemal gürsel hükümeti...
    (30.05.1960-05.01.1961)

    25 ii. cemal gürsel hükümeti...
    (05.01.1961-20.11.1961)

    26 viii. ismet inönü hükümeti...
    (20.11.1961-25.06.1962)

    27 ix. ismet inönü hükümeti...
    (25.06.1962-25.12.1963)

    28 x. ismet inönü hükümeti...
    (25.12.1963-20.02.1965)

    29 hayri ürgüplü hükümeti...
    (20.02.1965-27.10.1965)

    30 i. süleyman demirel hükümeti...
    (27.10.1965-03.11.1969)

    31 ii. süleyman demirel hükümeti...
    (03.11.1969-06.03.1970)

    32 iii. süleyman demirel hükümeti...
    (06.03.1970-26.03.1971)

    33 i. nihat erim hükümeti...
    (26.03.1971-11.12.1971)

    34 ii. nihat erim hükümeti...
    (11.12.1971-22.05.1972)

    35 ferit melen hükümeti...
    (22.05.1972-15.04.1973)

    36 naim talu hükümeti...
    (15.04.1973-26.01.1974)

    37 i. bülent ecevit hükümeti...
    (26.01.1974-17.11.1974)

    38 sadi ırmak hükümeti...
    (17.11.1974-31.03.1975)

    39 iv. süleyman demirel hükümeti...
    (3l.03.1975-21.06.1977)

    40 ii. bülent ecevit hükümeti...
    (21.06.1977-21.07.1977)

    41 v. süleyman demirel hükümeti...
    (21.07.1977-05.01.1978)

    42 iii. bülent ecevit hükümeti...
    (05.01.1978-12.11.1979)

    43 vi. süleyman demirel hükümeti...
    (12.11.1979-12.09.1980)

    44 bülent ulusu hükümeti...
    (20.09.1980-13.12.1983)

    45 i. turgut özal hükümeti...
    (13.12.1983-21.12.1987)

    46 ii. turgut özal hükümeti...
    (21.12.1987-09.11.1989)

    47 yıldırım akbulut (siz yine de turgut özal diye okuyunuz) hükümeti...
    (09.11.1989-23.06.1991)

    48 i. mesut yılmaz hükümeti...
    (23.06.1991-20.11.1991)

    49 vii. süleyman demirel hükümeti...
    (21.11.1991-25.06.1993)

    50 i. tansu çiller hükümeti...
    (25.06.1993-05.10.1995)

    51 ii. tansu çiller hükümeti...
    (05.10.1995-30.10.1995)

    52 iii. tansu çiller hükümeti...
    (30.10.1995-06.03.1996)

    53 ii. mesut yılmaz hükümeti...
    (06.03.1996-28.06.1996)

    54 necmettin erbakan hükümeti...
    (28.06.1996-30.06.1997)

    55 iii. mesut yılmaz hükümeti...
    (30.06.1997-11.01.1999)

    56 iv. bülent ecevit hükümeti...
    (11.01.1999-28.05.1999)

    57 v. bülent ecevit (lütfen rahşan ecevit okuyunuz) hükümeti...
    (28.05.1999- ) /büyük bir ihtimalle 3 kasım 2002'de bitecek...

    58 hadi hayırlısı...
  • tabi canınız bütün bu hükümetleri ayrı ayrı başlıklarda görmek, etmek isterse:
    (ara: hükümet)
  • 59. hükümetin eli kulaginda. buna kisaca 1. recep tayyip erdogan hükümeti diyebiliriz.
    (bkz: hayirli yolculuk)
    (bkz: yürü be kim tutar seni)
  • 58. abdullah gül hükümeti
    59. recep tayyip erdoğan hükümeti
  • üşenmedim oturdum saydım ben bu hükümetlerin ne kadar görevde kaldıklarını. ay ay istatistiklerini sol parti, sağ parti ve askeri yönetim olarak üçe ayırdım.

    işte çok partili döneme geçtiğimizden beri bizi yönetenlerin istatistiği.

    sol partiler : 118 ay
    türk silahlı kuvvetleri : 130 ay
    sağ partiler : 470 ay

    şu tabloyu görüp hala bu ülkenin bu hale gelmesinin sebebini anlayamayanlar muhtemelen sağ partilere oy vermeye devam edecek. ve bu ülkede hiçbir şeyin iyiye gitmemesinden de sorumlu olarak chp'yi görecekler. asker bile sol partilerden daha çok iktidarda kalmış. sen daha ne anlatıyon?

    edit: aha bu da yüzdeleri

    %16,43 sol
    %18,10 tsk
    %65,45 sağ
  • görevde kalış süreleri ve kabine detayları için
    http://www.basbakanlik.gov.tr/…ms/pcabinetroot.aspx
  • basimiza gelen herseyin sorumlusu olarak kendilerini gordugumuz zevattan olusan ve 29 ekim 1923'ten itibaren varliklariyla kozmosa anlam katan bireyler obegi. saymislar ve linkler vermisler arkadaslar kim ne kadar sey etti diye; benim de saymisligim var netekim! buyrunuz bu cercevede ilk 60 hukumetin degerlendirildigi minik bir malumat kirintisi:

    su anda altmisbirinciyi kosturuyoruz, lakin bunu 25 tane adam/kadin marifetiyle yapmisiz. bunlarin tahtta, pardon hukumette bulunup hizmet etme sureleri, sirasiyla soyle:

    1. mustafa ismet inonu - 16 yil 11 ay 20 gun - (10 donem)
    2. sami suleyman gundogdu demirel - 10 yil 5 ay - (7 donem)
    3. ali adnan ertekin menderes - 10 yil 5 gun - (5 donem)
    4. recep tayyip erdogan - 8 yil 3 ay 22 gun - (2 donem)
    5. mustafa bulent ecevit - 6 yil 7 ay 5 gun - (5 donem)
    6. turgut ozal - 5 yil 10 ay 18 gun - (2 donem)
    7. mehmet sukru saracoglu - 4 yil 28 gun - (2 donem)
    8. refik ibrahim saydam - 3 yil 5 ay 14 gun - (2 donem)
    9. saim bulend ulusu - 3 yil 2 ay 23 gun - (1 donem)
    10. tansu penbe ciller - 2 yil 8 ay 11 gun - (3 donem)
    11. ahmet mesut yilmaz - 2 yil 3 ay - (3 donem)
    12. yildirim akbulut - 1 yil 7 ay 14 gun - (1 donem)
    13. cemal gursel - 1 yil 5 ay 20 gun - (2 donem)
    14. hasan husnu saka - 1 yil 4 ay 6 gun - (2 donem)
    15. mehmet semsettin gunaltay - 1 yil 4 ay 6 gun (1 donem) (usttekiyle esitlik sayim metodundan kaynaklaniyor; aslinda 2 gun fark var aralarinda)
    16. mahmut celal bayar - 1 yil 2 ay 24 gun - (2 donem)
    17. ismail nihat erim - 1 yil 1 ay 26 gun - (2 donem)
    18. mehmet recep peker - 1 yil 1 ay 3 gun - (1 donem)
    19. necmettin erbakan - 1 yil 2 gun - (1 donem)
    20. ferit sadi melen - 10 ay 23 gun - (1 donem)
    21. mehmet naim talu - 9 ay 11 gun - (1 donem)
    22. suat hayri urguplu - 8 ay 7 gun - (1 donem)
    23. mahmut sadi irmak - 4 ay 14 gun - (1 donem)
    24. abdullah gul - 3 ay 26 gun - (1 donem)
    25. ali fethi okyar - 3 ay 11 gun - (1 donem)

    en uzun hukumetlerse soyle:

    1. 59.hukumet - recep tayyip erdogan - 4 yil 5 ay 15 gun
    2. 45.hukumet - turgut ozal - 4 yil 8 gun
    3. 30.hukumet - sami suleyman gundogdu demirel - 4 yil 6 gun
    4. 60.hukumet - recep tayyip erdogan - 3 yil 10 ay 7 gun
    5. 7.hukumet - mustafa ismet inonu - 3 yil 9 ay 27 gun
    6. 57.hukumet - mustafa bulent ecevit - 3 yil 5 ay 20 gun
    7. 14.hukumet - mehmet sukru saracoglu - 3 yil 4 ay 28 gun
    8. 11.hukumet - refik ibrahim saydam - 3 yil 3 ay 6 gun
    9. 44.hukumet - saim bulend ulusu - 3 yil 2 ay 23 gun
    10. 20.hukumet - ali adnan ertekin menderes - 3 yil 2 ay 8 gun

    versus (verso okuyunuz) versa:

    1. 51.hukumet - tansu penbe ciller - 25 gun
    2. 40.hukumet - mustafa bulent ecevit - 1 ay
    3. 11.hukumet - refik ibrahim saydam - 2 ay 8 gun
    4. 10.hukumet - mahmut celal bayar - 2 ay 14 gun
    5. 3.hukumet - ali fethi okyar - 3 ay 11 gun
    6. 53.hukumet - ahmet mesut yilmaz - 3 ay 22 gun
    7. 58.hukumet - abdullah gul - 3 ay 26 gun
    8. 31.hukumet - sami suleyman gundogdu demirel - 4 ay 3 gun
    9/10. 1.hukumet - mustafa ismet inonu - 4 ay 6 gun
    9/10. 52.hukumet - tansu penbe ciller - 4 ay 6 gun

    bu 60 muhteremi (bu sozcugun disil formu nedir ki?), mensubu olduklari partilere gore dagitirsak su cikiyor (kaynak ne yaziyorsa, o! pisirmece yok):

    adalet ve kalkinma partisi: 3
    anavatan partisi: 6
    adalet partisi: 6
    cumhuriyet halk firkasi: 5
    cumhuriyet halk partisi: 16
    demokrat parti: 5
    demokratik sol parti: 2
    dogru yol partisi: 4
    halk firkasi: 2
    milli guven partisi: 1
    refah partisi: 1
    terakkiperver cumhuriyet firkasi: 1
    bagimsiz: 5
    disaridan: 3

    57 meclis uyesinin 5'i senator, digerleri milletvekili. bunlari secim bolgelerine gonderirsek de su cikiyor:

    erzincan - 1
    isparta - 7
    istanbul - 17
    izmir - 4
    kayseri - 2
    kocaeli - 1
    konya - 1
    malatya - 10
    rize - 3
    siirt - 1
    sivas - 1
    trabzon - 2
    van - 1
    zonguldak - 3
    kontenjan - 3

    yazar diyor ki: resmi degil bu rakamlar, ben saydim ve yazdim. nasil saydim? bir yilda 12 ay var ve her ay (istisnasiz) 30 cekiyor. bir de; sayim, 60.hukumetin sonlandigi, 06 temmuz 2011 tarihine dek yapilmistir. vekaletler saylanmaz. donem demek, kabine demek bi yerde. basvekil ve basbakan sifatlarinin tumunu kapsar. ana kaynak turkiye buyuk millet meclisi'nin hukumetlerimiz baslikli internet sayfalaridir. ne ise yarayacaksa, yaptik iste...
  • hayirsiz adam isimli yazarın bıraktığı yerden, onun şablonunu düzenleyerek şöyle bir 2017 güncellemesi ile;

    1-) i. ismet inönü hükümeti
    (30.10.1923 - 06.03.1924)

    2-) ii. ismet inönü hükümeti
    (06.03.1924 - 22.11.1924)

    3-) ali fethi okyar hükümeti
    (22.11.1924 - 03.03.1925)

    4-) iii. ismet inönü hükümeti
    (03.03.1925 - 01.11.1927)

    5-) iv. ismet inönü hükümeti
    (01.11.1927 - 27.09.1930)

    6-) v. ismet inönü hükümeti
    (27.09.1930 - 04.05.1931)

    7-) vi. ismet inönü hükümeti
    (04.05.1931 - 01.03.1935)

    8-) vii. ismet inönü hükümeti
    (01.03.1935 - 01.11.1937)

    9-) i. celal bayar hükümeti
    (01.11.1937 - 11.11.1938)

    10-) ii. celal bayar hükümeti
    (11.11.1938 - 25.01.1939)

    11-) i. refik saydam hükümeti
    (25.01.1939 - 03.04.1939)

    12-) ii. refik saydam hükümeti
    (03.04.1939 - 09.07.1942)

    13-) i. şükrü saraçoğlu hükümeti
    (09.07.1942 - 09.03.1943)

    14-) ii. şükrü saraçoğlu hükümeti
    (09.03.1943 - 07.08.1946)

    15-) recep peker hükümeti
    (07.08.1946 - 10.09.1947)

    16-) i. hasan saka hükümeti
    (10.09.1947 - 10.06.1948)

    17-) ii. hasan saka hükümeti
    (10.06.1948 - 16.01.1949)

    18-) şemsettin günaltay hükümeti
    (16.01.1949 - 22.05.1950)

    19-) i. adnan menderes hükümeti
    (22.05.1950 - 09.03.1951)

    20-) ii. adnan menderes hükümeti
    (09.03.1951 - 17.05.1954)

    21-) iii. adnan menderes hükümeti
    (17.05.1954 - 09.12.1955)

    22-) iv. adnan menderes hükümeti
    (09.12.1955 - 25.11.1957)

    23-) v. adnan menderes hükümeti
    (25.11.1957 - 27.05.1960)

    24-) i. cemal gürsel hükümeti
    (30.05.1960 - 05.01.1961)

    25-) ii. cemal gürsel hükümeti
    (05.01.1961 - 20.11.1961)

    26-) viii. ismet inönü hükümeti
    (20.11.1961 - 25.06.1962)

    27-) ix. ismet inönü hükümeti
    (25.06.1962 - 25.12.1963)

    28-) x. ismet inönü hükümeti
    (25.12.1963 - 20.02.1965)

    29-) hayri ürgüplü hükümeti
    (20.02.1965 - 27.10.1965)

    30-) i. süleyman demirel hükümeti
    (27.10.1965 - 03.11.1969)

    31-) ii. süleyman demirel hükümeti
    (03.11.1969 - 06.03.1970)

    32-) iii. süleyman demirel hükümeti
    (06.03.1970 - 26.03.1971)

    33-) i. nihat erim hükümeti
    (26.03.1971 - 11.12.1971)

    34-) ii. nihat erim hükümeti
    (11.12.1971 - 22.05.1972)

    35-) ferit melen hükümeti
    (22.05.1972 - 15.04.1973)

    36-) naim talu hükümeti
    (15.04.1973 - 26.01.1974)

    37-) i. bülent ecevit hükümeti
    (26.01.1974 - 17.11.1974)

    38-) sadi ırmak hükümeti
    (17.11.1974 - 31.03.1975)

    39-) iv. süleyman demirel hükümeti
    (31.03.1975 - 21.06.1977)

    40-) ii. bülent ecevit hükümeti...
    (21.06.1977 - 21.07.1977)

    41-) v. süleyman demirel hükümeti
    (21.07.1977 - 05.01.1978)

    42-) iii. bülent ecevit hükümeti
    (05.01.1978 - 12.11.1979)

    43-) vi. süleyman demirel hükümeti
    (12.11.1979 - 12.09.1980)

    44-) bülent ulusu hükümeti
    (20.09.1980 - 13.12.1983)

    45-) i. turgut özal hükümeti
    (13.12.1983 - 21.12.1987)

    46-) ii. turgut özal hükümeti
    (21.12.1987 - 09.11.1989)

    47-) yıldırım akbulut hükümeti
    (09.11.1989 - 23.06.1991)

    48-) i. mesut yılmaz hükümeti
    (23.06.1991 - 20.11.1991)

    49-) vii. süleyman demirel hükümeti
    (21.11.1991 - 25.06.1993)

    50-) i. tansu çiller hükümeti
    (25.06.1993 - 05.10.1995)

    51-) ii. tansu çiller hükümeti
    (05.10.1995 - 30.10.1995)

    52-) iii. tansu çiller hükümeti
    (30.10.1995 - 06.03.1996)

    53-) ii. mesut yılmaz hükümeti
    (06.03.1996 - 28.06.1996)

    54-) necmettin erbakan hükümeti
    (28.06.1996 - 30.06.1997)

    55-) iii. mesut yılmaz hükümeti
    (30.06.1997 - 11.01.1999)

    56-) iv. bülent ecevit hükümeti
    (11.01.1999 - 28.05.1999)

    57-) v. bülent ecevit hükümeti
    (28.05.1999 - 19.11.2002)

    58-) abdullah gül hükümeti
    (19.11.2002 - 12.03.2003)

    59-) i. recep tayyip erdoğan hükümeti
    (14.03.2003 - 29.08.2007)

    60-) ii. recep tayyip erdoğan hükümeti
    (29.08.2007 - 06.07.2011)

    61-) iii. recep tayyip erdoğan hükümeti
    (06.07.2011 - 29.08.2014)

    62-) i. ahmet davutoğlu hükümeti
    (29.08.2014 - 28.08.2015)

    63-) ii. ahmet davutoğlu hükümeti
    (25.08.2015 - 24.11.2015)

    64-) iii. ahmet davutoğlu hükümeti
    (25.11.2015 - 24.05.2016)

    65-) binali yıldırım hükümeti
    (24.05.2016 - hala devam ediyor)