• tahminimce rfid'li yapacaklar ve aynı hgs'deki gibi esas amacı kolaylık gibi lanse edilse de temelde insanların daha kolay takip edilebilirliğini sağlamak için bu sistem etkin olacaktır.
    hgs ile araçlar nasıl takip edilebilecekse bu da aynı şekilde olacaktır.
    nasıl mı?
    hgs bir rfid'li etkikettir, kuvvetli sinyal vericilerin bulunduğu noktalardan geçerken sinyal etikete/karta ulaşacak ve geriye veriyi okuyarak yansıyacaktır. böylece köprüden geçiş onaylanmış olacaktır.
    e aynısı akıllı kimlik kartı ile de mümkün olacaktır. siz bir ortamdan geçerken olanlardan habersiz tüm bilgileriniz rf ile paylaşılacaktır.
    bu güvenlik için kullanılırsa iyi imkanları vardır ama aynı şekilde kötü amaçla da kullanımı gözardı edilemez.
    hele ki günümüzde neredeyse tüm iletişim kanalları "güvenlik" başlığı altında takip edilirken bu uygulama süreci daha da kuvvetlendirecektir.
    böylece taksim meydanında bir eylem yapılacak mesela, mobese görüntüyü alacak, rfid'li kartlardan veriler toplanacak ve o an orada kim varmış kim yokmuş tek tek tespit edilebilecek.
    böylece baskı daha rahat ve nokta odaklı olabilecektir.

"hayaldi gerçek oldu, durmak yok yola devam"
  • (bkz: hanım koş harold finch'i çağır)

3 yıl içinde kullanılmaya başlanacak yeni kimlik kartı. kişi bununla bankadan para çekebilecek, otobüse binebilecek, maça girebilecekmiş. dışkıdan tahlil de yapabiliyormuş haliyle isteyen götüne de sokabilirmiş.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25405509

ufak bir düzeltme; yeni kimlik kartları haziran ayında dağıtılmaya ve kullanılmaya başlanacak fakat tüm kimliklerin dağıtılması ve geçiş sürecinin tamamlanması 3 yıl sürecek.
    uyarı: carc
  • çipli kimlik devletin vatandaşlarını tek merkezden kontrol etme çabasının bir ürünüdür. bunu kabul edin veya etmeyin, size saçma gelsin veya gelmesin bu gerçektir. facebook ile devletin karşılaştırılması ayrı bir ucubeliktir. facebook'a üye olurken tüm şartlarını kabul ediyorsun. kabul etmediğin bir şarta rağmen üye olabiliyor musun? hayır! ama devlet dediğin oluşum insanlarının öncelikle insan olmaktan kaynaklı haklarını korumak ve güvence altına almakla mükelleftir. bu durumda vahşi kapitalizm sisteminde facebook senin bilgilerini ister de devlet de yeri geldiğinde sınırlar çizer ve senin hakkını hem özel hem de tüzel kişilere karşı korur. devletin varlık amacı vatandaşını korumaktır aynı zamanda.

vatandaşını fişlemek de devletlerin sevdiği bir tarzdır. kimi devletler bunu açıkça yapar kimisi gizliden gizliye. fişlemek demek tasniflemek demektir, tanımlamak demektir, belirlemek demektir. devletler belirsizlikleri sevmezler. isterler ki vatandaşı istediği her an elinin altında olsun.

şimdi yeni çipli kimlikleri baktığınız zaman 1 gb'lık dahili hafızası olan bir chip ile geleceği bilinen bir karttır bu. içinde ilk başta kütük bilgileri, medeni hal bilgileri vs. olacak daha sonra ehliyet, pasaport, kredi kartları vs. tüm kapitalist sistemin ürünleri bu kartın içinde toplanacaktır. burada devlet en büyük parsayı kendine ayırmak istemektedir. facebook'tan 1000 kat fazla bilgi talep etmektedir. vatandaşını adeta bir tanrı gibi takip edecek ve yeri geldiğinde onu cezalandırmayı da çok iyi bilecektir.

üstelik tüm bunların insan hakları karnesi pek iyi olmayan bir ülkede başlayacak olması da düşündürücüdür.

şimdi kalkıp da "ama siz her şeyi çok abartıyorsanız yeaahauuu" diyen tiplerin devletin son 10 yılda kaç vatandaşını haksız yere öldürdüğünü, haksız yere hapse tıktığını ve sair haksız muamelelere maruz bıraktığını bilmediği bir gezegenden geldiğine inanıyorum.

durum özetle budur. bu nedenle chip'li kimliklerin sınırlarının iyi çizilmesi gerekmekte ve vatandaşın bu konuda uyanık olması şart olmaktadır.
  • tamam maliyetli olabilir ve bu tavır art niyetli de olabilir; ancak iyi tarafı, ab ülkelerinin vatandaşları gibi; vizesiz ülkelere girişte pasaport yerine kullanılabilmesidir. pasaport cüzdan bedeli ve 1 yıllık harç düşünüldüğünde 300 tl gibi bir bedel yerine 18 tl ile yurt dışına çıkabilirsiniz.
    bu açığı devlet affetmez, ülke dışına kimlikle çıkanlara 100tl çıkış harcı koyar diye düşünüyorum.
  • yeni saraylar ve gemiler için gereken harac...pardon paranın keklerden alınması operasyonudur.net.
  • sene olmuş 2012. yıllarca kimlik kartındaki din hanesinin gereksizliği tartışılmış, sen yeni elektronik kimlik kartının tasarımını gösteriyorsun ve arkasında hala "dini: islam" yazıyor.

karta birşey diyemiyorum da böyle zihniyetin amına koyim ben.
  • hazır yeni kimlik çıkarıyoruz madem hepimiz, fırsat bu fırsattır. başvuru esnasında bu din hanesinden şikayetçi olan herkes açıkça tavrını ortaya koyabilir, kendi kimliğini kendi istediği şekilde düzenletebilir diye tahmin ediyorum.

şimdiye kadar evet düzeltilebiliyordu din hanesi ama durduk yerde başvur uğraş, kimlik yenile falan uzun hadise, üşenirdi insan.
    e ama madem şartlar bizi bütün bu yeni kimlik çıkartma işine itiyor, madem zaten mecburen yenilenecek kimlikler, e hazır bir kere bulaşmışken doğru çıkarsınlar kimliği.
    din hanesine islam yazılmaması gerektiğini düşünen insanlar da bari bu sefer çıksın söylesin "ben müslüman değilim" diye başvururken, böylece yeni kimliklerde herkese otomatikman islam yazamasınlar.

dinim islam değil benim, veyahut herhangi başka bir semavi din de değil. varoluşun temeline insanı koymayı, varlığı ve yokluğu insan merkezli bir şekilde açıklamayı, eski efsanelerden türemiş yarı hukuki metinleri ilahi bir kudretin emaresi gibi algılamayı, öldükten sonra bahçelerde şarap içeceğimi kabul etmiyorum.
    e nedir peki varoluşun sebebi açıklaması neye inanıyorsun, diyene de herhangi bir şeye inanmıyorum diyorum.
    tüm varoluşun içinde işte nebileyim galaksilerin içindeki bir minik gezegende hasbelkader yaşayan kıytırık bir primatım alt tarafı, her şeyi anlamak gibi bir kapasitem olduğunu sanmıyorum. yetmiş senelik ömrümde anladığıma bakıp arsızca tüm varoluşu, evrenin neden nasıl olduğunu nereye gittiğini açıklayacak idrakte olduğumu da düşnmüyorum, e "anlamıyorum ben o zaman bir hikaye uydurayım ona inanayım, yeter ki içimi kemiren bu merak sussun" da demiyorum. bilmediğimi bilemeyeceğimi kabullendim, yaşayıp gidiyorum.
    dolayısıyla, hayır, dinim islam değil benim.

madem bu kadar istiyorsunuz kimliğime dinimi yazmayı buyrun bunu yazın.
  • tübitak'ın örnek projesinde çalışanlarda bu kart yaklaşık 2 yıldır var zaten, janjanlı ve havalı gözükmesi dışında siber güvenlik alanındaki açıklarımızla beni korkutuyor.

kimlik hırsızlığı vb.. bir çok soruna gebedir, bence acele edilmemelidir. düşünsenize, kamera görüntüsü ya da resmi makbuzla bile birşeyleri ıspatlamak için aylarca uğraşabiliyoruz. bir de size ait herşeyi çalıp üstüne geçiren bir insana karşı kim dinler vatandaş mehmet'i..

(bkz: acele işe şeytan karışır)
  • sadece 1 gb depolama alanı olacağı söylenen kimlik. 18 liraya 1 gigabayt tamamen soygun değil de nedir. 200-300 empehüş ya alır ya almaz. neden hep teknolojinin gerisinde kalmak zorundayız biz millet olarak, neden???
hesabın var mı? giriş yap