şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye ile ingiltere arasındaki karşılaştırmayı ifade eder. (not:bizim ingiltere dediğimiz devletin ismi aslında birleşik krallıktır. ingiltere, iskoçya, kuzey irlanda ve galler olmak üzere 4 eyaletten oluşur.)

  örneğin sadece kağıt üzerinde cumhuriyet olan türkiye'de alevisi, dindarı, kürdü devlet için tehlike olarak görülürken, sadece kağıt üzerinde krallık olan ingiltere'de halk devlet için değil devlet halk için vardır.

  sadece kağıt üzerinde cumhuriyet olan türkiye'de kürtler'in kendi dilini konuşması bile tehlike olarak görülürken, sadece kağıt üzerinde krallık olan ingiltere'de iskoçya, galler,irlanda gibi eyaletler kendi milli takımları ile turnuvalara katılır ama ülke bölünmez.

  sadece kağıt üzerinde cumhuriyet olan türkiye'de heryerde kurucu devlet adamının heykelleri varken, sadece kağıt üzerinde krallık olan ingiltere'de kraliçenin heykelleri anaokul bahçelerine kadar düşmemiştir.

  sadece kağıt üzerinde cumhuriyet olan türkiye'de halkın 1000 yıldır kullandığı başörtüsü türban adı altında yasaklanırken, sadece kağıt üzerinde krallık olan ingiltere'de müslümanların bırakın başörtüsü ile öğretmenlik yapması peçe ile öğretmenlik yapmaları bile çok büyük tartışmalarla ancak güvenlik gerekçesiyle yasaklanabilmiştir.

  sadece kağıt üzerinde cumhuriyet olan türkiye'de cem evleri hala ibadethane olarak kabul edilmeyip devletten maddi destek alamazken, sadece kağıt üzerinde krallık olan ingiltere'de sinagogundan budist tapınağına her türlü tapınağa devlet eşit uzaklıktadır.

  velhasılı kelam kemalistler atatürk bize cumhuriyeti hediye etti diye övünedursun ingiltere gibi krallığı türkiye gibi cumhuriyete tercih etmek için pek çok sebep vardır.

  ingiliz futbolu da türk futboluna göre ne yazık ki yine üstündür.
 • sadece kağıt üzerinde krallık olan ingiltere'nin halkı, sadece kağıt üzerinde cumhuriyet olan türkiye'den daha zengin ve mutludur.
 • birleşik krallık stabilitesi ile meşhurdur. türkiye ve osmanlı'nın geçmişi ise inişli çıkışlıdır.
 • bir tanesinin üzerinde güneş batmaz, diğerinin ise üzerine bir türlü güneş doğmaz. *
 • türkiye'deki en dandik hotelin kahvaltısı, birleşik krallıktaki en dandik hotelin kahvaltısından daha güzeldir. sadece reçel ve corn flakes ile kahvaltımı olur lan. zengin adamsınız. alın domates, salatalık türkiye'den. kilosu kaç kuruş..
 • sadece kağıt üzerinde krallık olan ingiltere'de insanlar yaptıkları işlerin kalitesi ile kategorize edilirken, sadece kağıt üzerinde cumhuriyet olan türkiye'de insanlar giyim-kuşam ve inançları ile kategorize edilirler.
 • bir tanesi güzel ve yalnız ülkedir, diğeri hem daha güzel hem de yalnız değil küresel güçtür.
 • cumhuriyet olgusunun çoğu zaman tek başına yeterli olmadığı, demokrasi ve saz arkadaşları ile desteklenmezse at sikine konmuş kelebeğe benzeyeceği hususunu bir şekilde aklıma getiriveren karşılaştırma*. bu birleşik krallık da nasıl krallıksa artık, yıllar var bir kral göremedik*.
  (bkz: böyle krallık dostlar başına)
  (bkz: iran islam cumhuriyeti)