şükela:  tümü | bugün
 • bir misyonu da komplo teorileri üzerinden hayali senaryo üretmek olan yandaş medyanın güzide kalemlerinden mit eski müsteşarı mahir kaynak'tan dibi delik tespit. yıllarca gizli servislerle dirsek teması kurmuş bir istihbaratçının psikolojik dışavurumunda tırmandığı son nokta.

  http://haber.gazetevatan.com/…tiydi/219148/1/manset
 • osmanlı imparatorluğu'nu da selçuklu derin devleti kurduğu için normal karşılanması gereken bir iddia.

  (alaaddin keykubat, giyaseddin keyhusrev, izzettin keykavus gibi isimlerden korkacaksın)
 • her derin devletin, bir devlet kurma potansiyeli olduğunu ortaya koyan görüştür. bu görüşe göre her devlet kendi derin devletinin planlama, örgütleme, yöneltme, koordinasyon ve denetim fonksiyonları çerçevesinde vücut bulmaktadır. ancak bu görüşün içine düştüğü bir çıkmaz vardır ki, tarihte ilk kurulan devleti acaba hangi derin devlet ortaya çıkarmıştır? bu muhabbet yumurta mı tavuktan çıktı, tavuk mu yumurtadan çıktıya döner ve devlet derinininden mi çıkar, derini mi devleti çıkarır orası tartışılır. malum bu konular derin...
 • bu derin mevzular sade vatandaşa anlatılmaz. sade vatandaş duyunca da şaşırır. çünkü bu tür bilgiler ne kitaplarda yazar ne de birileri tarafından kulaklara çıtlatılır. çıtlatılsa bile altından üstünden sağından solundan bir şeyler çıkar.

  o zaman şunu sorayım, hatay cumhuriyeti'ni kim kurdu? kim ilhak etti? osmanlı derin devleti mi? türkiye derin devleti mi? iyi mi etti? ettiyse bana mı etti? kim kime dum duma? içim dışıma çıktı*! offfffffffff...

  kısacası pek karışık tespit...
 • atatürk'ün ululuğuna halel gelmesinden korkanların anlamadan dinlemeden, "acaba?" diye düşünmeden bok attıkları teori.

  teorinin doğruluğu?
  olabilir
  olmayabilir de..

  doğrulayabilecek veya yalanlayabilecek bir merci yok şu an türkiye'de.
 • deşifre olmuş bir mit elemanının ifadesidir. bu mantığa göre türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu olan mustafa kemal atatürk, osmanlı derin devletine çalışıyordu. ancak buna atatürk'ün neler yaptığını ilköğretim kitabından okumuş, komşunun oğlu bile "hadi len" der. mahir kaynak hakkındaki tuncay güney ifadesini ciddiye almaya başladık bu sayede.
 • sırasıyla aşağıdaki isimlere ve hareketlerle bir anılması gereken "derin devlet" icraatıdır. ancak bu kişiler ve oluşumlar günümüz, pek de derinlerde olmayan, derin devleti gibi statükoyu korumak için değil, onu değiştirmek için tarihte yerlerini almışlardır. statükonun tarihsel/siyasal bloklar arası değişimi sürdükçe de bu liste uzayıp gidecektir.

  (bkz: genç osmanlılar)
  (bkz: jöntürkler)
  (bkz: ittihat ve terakki cemiyeti)
 • epey dogru ama ifade edis bicimi cogu insana sert gelen bir ifade. bunun yumusatilmis halini engin ardic "türkiye cumhuriyeti'ni ittihat ve terakki'nin b takimi kurmustur" seklinde belirtmisti. gercekten de osmanli imparatorlugunun son on yilinda derin devlet ittihat ve terakki cemiyetiydi. cemiyetin önde gelenlerinin de bir ulus devlet cumhuriyeti kurma fikirlerinin oldugu artik pek sir degil. hatta 1915 ermeni katliamlarinin sebeplerinden belki de en büyügü budur. neyse, birinci dünya savasi sonunda ittihat terakki'nin a kadrosu yurtdisina kacinca projeyi tamamlamak mustafa kemal pasa ve arkadaslarina kaldi. ittihat ve terakki'nin bircok üyesinin istanbul'dan kacip milli mücadele'ye katildigini da unutmamak gerekir.