şükela:  tümü | bugün soru sor
 • temel ihtiyaçlar dahil tüm hizmetleri emeğimin karşılığında ve misli vergilerle aldığım bir ülkeyi sevmek için gereken tek nedendir.

  banka gibi çalışan bir çark olan devlet mekanizmasını vatanım olarak görmem için gereken tek sebeptir.

  trafiğe çıktığımda magandalarla muhatap olmak zorunda olduğum, vatandaşını adam gibi eğitememiş devleti sevmem için gereken tek nedendir.

  öğrenciyken aldığım krediyi faiziyle benden geri alan devleti sevmem için tek nedendir.

  kullandığım elektriğe saçma sapan isimler altın 12 kalem vergi ödediğim devleti sevmem için gereken nedendir.

  bir vazifeyi kutsal olarak niteleyip onu dayatan sonra da aynı hizmeti bir esnaf usulü ile pazarlayan devleti sevmem için tek sebeptir.

  düşündükçe aklıma bir türlü gelmeyen nedendir.
 • --- spoiler ---

  insan memleketini niye sever? başka çaresi yoktur da ondan. ama biz biliriz ki bir yerde mutlu mesut olmanın ilk şartı orayı sevmektir. burayı seversen, burası dünyanın en güzel yeridir. ama dünyanın en güzel yerini sevmezsen, orası dünya'nın en güzel yeri değildir...
  --- spoiler ---

  ilgili video. en nihayetinde ben bu ekolden geliyorum. nedenim de bu .
 • benim için vatan ailem ve çevremdeki diğer insanlardır. onları başka biryere taşıyamadığım sürece bu vatanı sevmek zorundayım. herkes öyle
 • memleket, vatan, millet aşkı.
  kötü yönetimlerin sonucu türkiyeyi sevmemek olamaz. hükümeti sevmezsin, muhalefeti sevmezsin ama vatanını seversin. teroristler anlamaz. o yüzden zorlamayın.
 • çocuklarım benimle konuşurken türkçe kullandıkları için. ağlarken ve gülerken türkçe kullandıkları için. insanlarla sohbet ederken türkçe kullandıkları için. bu en önemlisi.

  ikincisi ise, pasaport kullanmadan, büyük bir alanda ülkem diye gezmek, kendine yaşayacak vilayet seçmek, tatili başka yerinde, işi başka yerinde yapmak, her gittiğin yerinde farklı tipteki insanlarla kolay iletişim kurabilmek çok güzel. keşke daha büyük olsaydı. bu ikincisi.

  üçüncüsü ise alışkanlık. uzun evlilik gibi. bir yastıkta kocamak gibi. nasıl başladı onu bile hatırlamıyorsun ama, elindeki bu, hayat arkadaşın tüm arızasıyla bu. bu da üçüncüsü.

  ekmeği burada kazanıyoruz haliyle. anamız bacımız hep burada. bu da dördüncüsü

  ama bu saydıklarım zelanda için olsa mesela, o da olur, onu da severdim.
 • icinde yasiyor olmaktir.

  icinde yasadiginiz yeri daha iyi hale getirmek icin once onu sevmeniz gerekir. cunku nefret ede ede sarfedilen cabalar genelde sonuc vermezler.
 • icinde yasiyor olmaktir.

  icinde yasadiginiz yeri daha iyi hale getirmek icin once onu sevmeniz gerekir. cunku nefret ede ede sarfedilen cabalar genelde sonuc vermezler.
 • burada doğmuş olmak, burada yaşayan sevdiğimiz insanlar, kafası çalışan insanlar
  buranın coğrafyası, buranın iklimi, buranın tarihi
 • var oldugu topraklarin ata kani ile sulanmis olmasi bile yeterli bir sebeptir, gozu olanin gozunu cikartiriz.