şükela:  tümü | bugün soru sor
 • meral akşener'in kuracağını söylediği fon. nasıl çalışacağını eski merkez bankası başkanı durmuş yılmaz açıklayacak.
 • iyi parti'nin en sağlam vaadi.
  uygulanabilirliği benim gözümde yüksektir. iyi parti uygulamasa bile birileri elbet bu fikri hayata geçirecektir.
 • varlık fonu kurulduğunda çok heyacanlanmıştım. bir de hazine hesabı açıklanırken. ama fos çıktı.

  umarım sağlam temelleri olan bir vaattir.
 • --- spoiler ---

  1) asgari ücretlinin medeni durumuna göre borcu tamamen silinecek.

  2) işsizlerin borcu silinecek.

  3) emeklinin borcu silinecek.

  4) şehit ve gazilerin borçları silinecek.

  5) maddi durumu nispeten yerinde olan vatandaşın borcunun yüzde 80’i silinecek. kalan yüzde 20, 10 yıl takside bölünecek. borç ödemesi bitene kadar yeni kredi çekilemeyecek.

  6) borçlar alacak şirketlerinden satın alınarak devlete geçecek.

  7) türkiye dayanışma fonu’nun bütçeye yıllık etkisi 8 milyar tl olarak hesaplandı.

  8) güney kore’de örneği olan kanko sistemi model alındı.

  --- spoiler ---

  kaynak
 • sağ olarak addedilen partinin sosyalist bir uygulamasıdır. bu parti merkez diyoruz dinletemiyoruz. hayırlı olsun vatana millete. yürü be asena kim tutar seni.
 • 8 milyara kimin parasının, kimden alinip,
  kime verilip borcunun silinecegini anlayamadığım dayanışma. olumsuz ihtimallere karsi, yeni borçlanma da yasaktır, diye madde konsun, olsun bitsin.
 • türkiye'de şu an en büyük problem ne siyaset, ne din, ne sanat. türkiye cumhuriyeti'nin en büyük sorunu şu an ekonomidir. muhalif veya yandaş, kör olmayan her insan ekonominin bir sıkıntıda olduğunu görmektedir. karl marx'ın söylediği gibi "ekonomi ortalama 10 yılda bir bunalıma girer. " sözü şu an ülkemizde yaşanmaktadır. krizle gelen akp hükümeti, ekonomist profesör özgür demirtaş'ın dediği gibi "bir dönem yaptıkları ekonomik atılımların semeresini yedi ancak şu an durum kötü. " lafını aynen meydana getirdi. krizle birlikte gelen ak parti hükümeti, aynı şekilde krizle birlikte gitme eşiğinde ve ekonomide acilen bir reform yapılmazsa da durum iyi gözükmüyor.

  türkiye'nin seçim arefesindeyken tüm adaylardan beklediği en büyük açıklama da ekonomi üzerineydi. iyi parti'nin ve meral akşener'in kendi ekonomi politikası ve ekonomi üzerine yapacakları projeler de geçtiğimiz günlerde açıklandı. genel olarak borçlar ve gelir dağılımının adaletsizliği üzerinde durulması dikkatimi çekti. ve buradan çıkarttığım sonuçlardan birisi de türkiye fakir bir ülke değil, ancak kendi parasını çok kötü bir vizyonla kullanan bir ülke. çünkü yıllık bütçenin %1'i ile * yapılabilecek bir atılımdan bahsedildi burada. fakat meral akşener'in değindiği gibi yapılan 5 milyar liralık saray, örtülü ödenekten harcanan 12 milyar lira, cumhurbaşkanlığı sarayında kullanılan 1.500 liralık kadehler gibi faktörler maalesef bu paranın orantısız olarak dağıldığını gösteriyor.

  meral akşener, iktidara geldikten sonra borçsuz ve temiz bir sayfa ile başlamak istiyor tahminimce. borçların çoğunun silineceği, bazı durumlarda ise en az %80 oranla silineceği ve 10 yıla kadar taksit olanaklarıyla faizsiz bir senet yapılacağı söylendi. bunlar gerçekten büyük düşünceler ve uygulanması halkımızı çok rahatlatacaktır. ancak esas merak ettiğim konu, bundan sonra halkın borçlanması nasıl engellenecek? meral hanımın da değindiği gibi çoğu borçlanma aslında temel ihtiyaçlardan dolayı olmakta. temel ihtiyaçlardaki pahalılık düşmedikten sonra maalesef birkaç yıl içerisinde yine borçlanmaya gidebiliriz. o yüzden bir yandan da temel ihtiyaçları ya ücretsiz, ya cüzi miktarlara indirebilirsek çok güzel olur.

  tabii planlanan proje güzel bir şekilde işleme koyulursa eğer türkiye'nin kısa vaadede rahatlayacağına inanıyorum. zaten bahsedildiği gibi 8 milyar lira miktar bazında baktığımızda bize çok büyük bir para gibi gözükebilir; lakin bunu yüzdelik dilime vurduğumuzda bu para türkiye bütçesinin %1'ine eşit.

  o yüzden meral akşener'in dediği gibi "borç kaderiniz değildir. "
 • aşağıdaki linkte hesaplama tablosu görülebilen hadise

  dayanışma fonu

  test amacıyla uydurma bir iki rakam yazdım..

  banka yasal takipteki borç 150k.. aylık gelir 10k.. 48 taksit ödeme yapayım dedim.. toplam borcun 130k'sını sildi... 19k borç bıraktı.. aylık 406 lira ödeyerek 48 ayda koca borcu kapattım..

  hesaplama sistemi bu haliyle at yalanı .... inananı tadında olmuş bence

  işsiz değilim, emekli değilim, agi'li değilim, işim var ve iyi kazanıyorum ve devlet borcumun %80 ini siliyor... var mı lan öyle memleket..