şükela:  tümü | bugün
 • islam dininin tanitilmasi icin cesitli isler yapan bir vakif

  http://www.diyanetvakfi.org.tr/
 • türkiye'deki bütün camilerde makbuz karşılığı toplanan yardımlardan yüzde 20 oranında pay alan vakıf. sonsuz servetlerinin sebebi budur.

  bir de tdv islam ansiklopedisini yayınlıyorlar.
 • senedinin 2 ve 3. maddesine göre, gayesi diyanet işleri başkanlığı'nın verdiği hizmetleri desteklemek olan ve 1975'te kurulan bir vakıf...

  bu arada senette, toplum için faydalı diğer sosyal hizmetleri yerine getirmenin de hedeflendiği, ancak öncelikle din hizmetlerine ağırlık verileceği belirtilmektedir. başkanlık, bütçe imkânlarıyla yerine getiremediği birçok hizmeti, vakfın maddî desteğiyle yürüttüğü gibi, cami, kur'an kursu, eğitim merkezi, müftülük hizmet binası, lojman vb. ihtiyaçlarını da büyük ölçüde vakıf eliyle karşılamaktadır.

  araştırma merkezleri kurmak, islâmî ilimler ve islâm sanatları konusunda neşriyat yapmak, türkiye dışındaki türkler'in dinî ve kültürel hayatlarıyla ilgilenmek, yoksullara, düşkünlere, hastalara yardım etmek, öğrenim bursları vermek, öğrenci yurtları açmak gibi faaliyetler senette ön görülen diğer hizmetlerdir.

  vakıf, senedinin 2. maddesine uygun olarak şartlı bağışları da kabul etmekte ve bağışlanan malı hayırseverin arzusuna uygun şekilde kullanmaktadır.

  1979 yılında hükümet tarafından çıkarılan bir kararnameyle, hac ve umre seferlerini düzenleme görevi de başkanlıkla ortaklaşa vakfa verilmişti.

  (kaynak : türkiye diyenet vakfı islâm ansiklopedisi, c. ix, s. 460-464)

  vakfın türkiye'deki bütün camilerde para toplama hakkına sahip olduğu doğrudur. ancak vakfın kuruluşundan önce "camimize yardım edelim" adı altında toplanan makbuzsuz paralarla, dernek adına toplanan paraların nereye ne şekilde harcandığının denetlenmesi mümkün olmuyordu.

  ancak vakfın kurulmasıyla -makbuz karşılığı- toplanan her kuruşun nereye gittiği gözetim ve denetim altına alınmıştır. ayrıca dini bir özellik taşıyan hac ve umre seferleri, bu işle ticari bağlantısı dışında hiç ilgisi ve bilgisi olmayan kişilerden alınmış, yine paranın dolaşımı resmi prosedür altına alınarak, vatandaşlara hem rahat, hem ucuz, hem dini kurallara uygun hizmet getirilmiştir.

  turizm firmalarının karşı çıkmalarıyla hac ve umre, diyanet'in tekelinden çıkarılmış olmakla beraber, açılan bu çığırın devamı ve etkisiyle, özel firmalar da bu işi aslına uygun şekilde yapmaya ve vatandaşa gereken hizmeti vermeye başlamışlardır.

  vakfın isam adında bir araştırma merkezi olduğu ve islam ansiklopedisi gibi dünya çapında dev bir eser yayınladığı da bilinmektedir.

  "sonsuz servet" hiçbir kişi ve kurum için söz konusu olamadığı gibi, türkiye diyanet vakfı için sözkonusu değildir. senetteki amaçlara uygun hizmetler yapıldıktan sonra artan para varsa hükümetimiz bu meblağı "bağış" olarak bizim adımıza zaten almaktadır..
 • resmen holding haline gelmişti. yok yeşil sermaye yok siyasal islamcılar geliyor diye ortalığı yıkan kemalistlerin acaba ne kadarından haberi vardır. kim bilir?
 • islamcıların oyak'ı.

  devlet baba nasıl ki oyak'ı el bebek gül bebek büyütmek için bütün vergilerden muaf kıldıysa (oyak yasası madde 35), türkiye diyanet vakfı'na da her türlü vergiden muaf olma hakkı tanımıştır. (7/14433 sayılı bakanlar kurulu kararı. nasıl ki oyak'a bağlı onlarca iştirak varsa, diyanet vakfı'na bağlı onlarca işletme ve bağlı kuruluş bulunmaktadır.
 • hicr suresi 99. ayetindeki yakin kelimesini ölüm olarak çevirmişler hazırladıkları mealde.

  http://www.diyanetvakfi.org.tr/meal/hicr.htm

  sitedeki mealden alıntı: ''ve sana yakîn (ölüm) gelinceye kadar rabbine ibadet et!''

  o kadar para topla, vergilerden muaf ol ve manası bambaşka olan yakin kelimesini ölüm diye çevir.
  onlarca meal ve tefsirde mevt kelimesi ile ifade edilen ölümü yakin kelimesiyle bir tut.
  onlarca meal ve tefsirde yakin kelimesine çok farklı manalar verilirken ölüm diye geçiştir.

  aferin size.
 • halktan topladığı para ile dağıttığı burslarda imam hatip mezunu, anne veya babası diyanet personeli, anne veya babası sgk kapsamında olmaması vb. şartlar arayan kurum. diyanet personeli sgk'ya bağlı değil heralde.

  yani kısaca diyorlar ki hiç boşuna başvuru yapmayın kendi çocuklarımıza vereceğiz sizden aldığımız parayı.

  http://ilan.memurlar.net/ilan/25447/
 • bazı kuruluşların izin almadan yardım toplayabilen kuruluşlardan sayılmasına dair bakanlar kurulu kararı

  resmi gazete tarihi: 05/08/2005

  resmi gazete sayısı: 25897

  karar sayısı: 2005/9171

  ekli listede adları yazılı kuruluşların izin almadan yardım toplayabilen kuruluşlardan sayılması; içişleri bakanlığı'nın teklif yazıları üzerine, 2860 sayılı yardım toplama kanununun 6 ncı maddesine göre,bakanlar kurulu'nca 12/07/2005 tarihinde kararlaştırılmıştır.

  12/07/2005 tarihli ve 2005/9171 sayılı kararnamenin eki

  liste

  kurum ve kuruluşun adı teklif yazısının

  tarihi ve sayısı

  ________________________ _______________

  1 - omurilik felçlileri derneği 13/01/2005-00079

  2 - deniz feneri yardımlaşma

  ve dayanışma derneği 15/06/2005-00910

  3 - türkiye diyanet vakfı