*

• krizle, dış borçla eşanlamlı hale gelen iç karartıcı ekonomi.
  • üstad nazif kuyucuklu'dan** alındığı vakit geçmenin çok zor olduğu bir derstir aynı zamanda...
  • yakup kepenek adlı şahsın yazdığı kitaplardan birinin ismidir.okuması kadar anlaması da rahattır bünyeyi yormaz,bilgi verir.
  • dünyanın en oynak ekonomisidir... bir an önce ile bir an sonrası bir olmaz... gün içinde şahit olduğum bir olayı örnek olarak göstermek istiyorum...

beşiktaşdan üsküdara motor ile geçtim, motordan indiğimde az ileride bir adamın oldukça soğuk havada "3 tanesi 1 milyon" tl'den peçete satmaya çalıştığını gördüm... iki adım gittim ki adam bir anda değişti... mendiileri "5 tanesi 1 milyon tl'den satmaya başladı, ya üşüdü artık eve gitmek istedi, yada bitiremeyeceğinden korktu... bir şekilde elindeki malını ucuzda olsa paraya çevirmeye çalışıyordu...

türk ekonomisi de böyle işte, adam gibi çareler yerine itekleyerek ilerlemeye çalışan bir araba gibiyiz, ne zaman nerede patlayacağımız hiç belli değil... ama eminim ki bu ülkede "hiç patlamam" diye düşünen kesinlikle yoktur... ne acı...
  • tarimdan sektorunden sanayiyi es gecip hizmet sektorune gecen yegane ulkenin super ekonomisidir.
  • 1994 - 2004 yılları arasında “yolsuzluklar”, “krizler”, “soygun”, “vurgun” ve “talan"la tamamen sıçmış ekonomidir.

milli gelir artışı % 82
    iç borç artışı % 589
    dış borç artışı % 129
    kişi başına borç artışı % 189
    kişi başına gelir artışı % 53

iç borç 20.6 milyar $’dan 142 milyar $’a
    dış borç 65,6 milyar $’dan 150 milyar $’a
    toplam borç 86,2 milyar $’dan 292 milyar $’a ulaşmıştır.

kaynak: sesar
  • bekir coskun'un yazisinda genel durumu aktarilan mesele:

http://www.hurriyetim.com.tr/…~9@nvid~631556,00.asp
  • dogrudan yabanci yatiriminin kayisiz sartsiz kabul edildigi, ab ye girilirse kendiliginden duzelecegi varsayilan. ozellikle son 10 yillarda neoliberalizm, yabanci kredi ve stratejik rantla kurtarilmaya calisilan. zekice ve kurnazca yonetilecegi gunlere hasret duyulan. ulan bi korelilere cinlilere bakin allah askina dedirten. aslen ulkenin en onemli meselesi haline gelmesi ve bu yolda insanlari birlestirmesi de guzel olurdu haa diye dusunduren memleketimin ekonomisi.
  • yakup kepenek ve nurhan yenturk'un yazdığı, 18. basımının daha makbul olduğu ekonomi kitabı. cok kalın ve karısık gözükse de yavas yavas ilerdiğinizde rahatça anlarsınız. gülten kazgan'ın "tanzimattan 21. yüzyıla türkiye ekonomisi" kitabı ile iyi bir ikili oluştururlar. vize zamanı birlikte çalışılmaları tavsiye edilebilir.
  • buz daginin ta kendisidir. gorunen yuzunun gorunmeyen yuzunun kac kati oldugu ayin karanlik yuzunde gizlidir.
hesabın var mı? giriş yap