şükela:  tümü | bugün
 • türkiye ekonomisinin koalisyon hükümetleri zamanında nasıl battığını bilmeyen liseli laikçi ekonomisttir. o zamanlar daha portakalda vitamin bile olmayan bu arkadaşlar 2001 krizi zamanında anaokulu sıralarında sürttüklerinden bir ekonominin nasıl batacağını bilmezler. türkiye laiktir laik kalacak nidalarıyla insanları buna yönlendirip arkadan yeğenine, sermaye sahiplerine, yandaş medya patronlarına, vs. lere bankaları boşalttıran zihniyeti bilmeyen arkadaştır kendisi.
 • laikçiliğini bilmem ama bir iktisat kitabının uluslararası iktisat ve ödemeler dengesi konularını iyi öğrenmiş ve örneklerle çalışan bir ekonomisttir.
 • yüksek faizle ülkeye gelen sıcak paranın kaçma ihtimaline dikkat çeken ekonomisttir. dün ziraat bankası genel müdürü diyor ki 'türkiye'de tasarruf %12, ekonomik büyüme %32; aradaki farkı dış finansman kaynaklarıyla gideriyoruz.' yani avrupa'da %1'den alınan kredi, türkiye'de %10'dan değerlendiriliyor yabancılar tarafından. aradaki bu muazzam farkı gören ve bu farkın cari açık üzerindeki etkisini iyi bilen ekonomisttir.

  büyüme var ama büyümenin finansmanı nereden sağlanıyor? ya da büyüme var ama kalkınma var mı? bu soruların cevabını bilen ekonomisttir.
 • aslında türkiye ekonomisi batıyor diyen gerçekçi ekonomist olarak tanımlanması gereken kişi.
 • geçmişteki ekonomi tarihini incelememiş kişidir.
 • 10 yildir ekonominin batmakta oldugunu iddia ederek, belki bir gun gercekten batirabilecegini sanandir.
 • memleketteki kredi ve kredi kartı borcunu bilmeyen, liberal ekonominin 1929 da ne biçimde çöktüğünün farkında olmayan, mortıç krizi nedir nerden kime girmiştir anlayamayacak kapasitede insanın pembe bulutlar falan derken kişinin siyasi düşüncesiyle hükümet aklama yaftasıdır.

  bu hükümetin uyguladığı ekonomi şekli 10 sene daha bu ülkeyi, laylaylay pembik bulutlar şeklinde götürür.

  götürür de eşşek herif, ülkenin dış borcu sürekli artıyor, vatandaşın iç borcu sürekli artıyor; e senin devletinde karlılık diye bir şey kalmamış her şeyini satmışsın. cari açığın kol gibi. vergiyi bindiriyosun da, 25 milyon tane kredi kartı borcunu asgariden ödeyen adam var memlekette. gün gelip 10 milyonu vergiyi ödeyemeyecek hale geldiğinde ne yapacaksın?

  bu borca, bu hale 10 senede geldin, 20 sene sonra ne yapacaksın?

  satacak şeyin kalmamış. kar edecek bütün kuruluşları satmışsın. insanlarından para isteyemezsin hepsi borç içerisinde. işte o zaman bu ekonomi şeklini savunanları meydanlarda toplayıp ne yapar bu millet? sonra vay efendim istiklal mahkemesiymiş.

  evi satıp kirada oturarak ve sattığı evin parasını yiyerek ayakta kalabileceğini zanneden insanlar varmış ya şu memlekette.
 • palyaçolaşmadan önceki yiğit bulut'tur.
 • turkiye ekonomisinin batmakta oldugunu bugun de ispatlamistir, simdi gidip gonul rahatligiyla uyuyabilir. helal olsundur.