şükela:  tümü | bugün
  • financial times tarafından yayınlanan yazının başlığı
    --- spoiler ---

türkiye’nin para politikaları analizcileri ve yatırımcıları sık sık şaşırtsa ve kızdırsa da hükümetin mali disiplinine diyecek bir şey yok. ülkenin bütçe açığı son altı sene içinde gayrisafi milli hasılanın yaklaşık yüzde 1,5 oranına tekabül etmekte ve bu da batılı avrupa ülkelerinin çoğunun gıpta ettiği bir şey.
    türkiye’nin demografik açıdan avantajı, yatırımcıları çekmeyi sürdürüyor. 80 milyonluk nüfusun yaş ortalaması 29 ve görüşüne göre de önüne geçilemez bir tüketme eğilimine sahip. sadece bu bile, çoğu kişi için siyasi karmaşayı göz ardı etmek için yeterli bir sebep.

--- spoiler ---
  • işte bir bilen konuştu ve yazdı.
    türk ekonomisi şu anda avrupa ülkelerine göre en düzgün yönetilen ekonomidir.
    insanlar türkiye nin bazı dezavantajlarından ve dünyadaki sıkıntılardan dolayı ekonominin kötü yönetildiğini düşünüyor ama yanılıyorlar.

insanlar ak partinin inşaatçı politikalarını eleştiriyorlar ama kimse marmara depreminden sonra ortaya çıkan niteliksiz konut yığınının nasıl çözüleceğini anlatmadı. ak parti buna neşter vurdu. o kadar kalitesiz konut yığını vardı ki, düzeltilmesi için harcanan efor, inşaat sektörünü türkiye nin en önemli lokomotifi haline getirdi. yoksa kimse meraklı değil sanayi dururken inşaatı geliştirmeye.

şimdi ise sn cumhurbaşkanımız özellikle faiz konusuna dikkat çekiyor, faizlerin düşük kalması için mücadele veriyor. esas üzerinde durulması gereken şu anda budur. faizler türkiye de düşük tutulmalıdır.
  • iste bir bilen konusup yazdi evet de baska neler yazmis bakalim

(bkz: #64388663)

"simdi uyeligim oldugu icin acamiyorum, da yazarin soyle bi sitesi var:

https://www.ft.com/…d/q0itmdawmdg5mq==-qxv0ag9ycw==

bu siteden turkiye ile yazdiklarini gorebilirsiniz. en ustte cikan makale:

"bankers fret as erdogan increases pressure to keep turkish voters spending"

tercumesi

bankacilar, erdogan'in turk oy verenlerini (vatandaslarini) para harcamasina zorlamasindan rahatsiz oluyor.

yani pek de olumlu bir analiz gibi gelmiyor. arada tek tuk pozitif seyler varda 5 yazidan 3-4 tanesi olumsuz baslikli, 1-2 tanesi olumlu. siz dusunun."

her seye hemen atlamayin, mumkunse ve ingilizceniz varsa gidip makalenin orjinalini bulun. ingilizceniz yoksa bana gelin ben yardimci olurum.

imza: ingiltereye vergi veren yazar.
  • şurdan bütün yazıları okunabilecek olan ve genel olarak olumsuzluklardan bahseden raporun parçasıdır.

internet haber gibi hiç duymadığım ne olduğu belirsiz bir yere girdim okudum vay be falan dedim sonra diğer haberlerine bakınca financial timestan ulaşmanın en iyisi olduğuna karar getirdim.

yine istediğimizi duyup, istemediğimize kulak tıkamışız.

edit: ensonhaber miş adı
  • bencede daha güçlü bu kadar kötü yönetime çoktan yıkılması gerekirdi.

şu ülkenin başına gelenler herhangi bir avrupa ülkesinin başina gelicek 8 kere falan yıkılırdı. ama gelmez işte neden orda demokrasi yok !
  • financial times kısa vadede risklerin çok büyük olduğu türkiye'ye yatırım yapmanın uzun vadede çok kazandırabileceği analizini yapmış. yüksek risk her zaman daha fazla getiri demektir.

2016 yılını siyasi türbülans yılı olarak değerlendiren dergi, bunca olumsuzluğa rağmen türkiye ekonomisinin büyümeye devam ettiğini yazmış.

2016 yılında türkiye nin %3 civarı büyümesi bekleniyor. 2017 yılında ise aşağı yukarı aynı büyümenin olması bekleniyor. 2002-2011 yılları arasında sadece 2009 yılında sekteye uğrayan büyüme son 3 yıldır ivmesini kaybetse de siyasi ve ekonomik istikrar ile tekrar eski günlerine dönebilir.

sözlükçüler ise başlık kasmaya devam ederler yine;

(bkz: 2014 ekonomik krizi)
    (bkz: 2015 ekonomik krizi)
    (bkz: 2016 ekonomik krizi)
    (bkz: 2017 ekonomik krizi)
    ...
    ...
    (bkz: 2050 ekonomik krizi)
  • akit amca sen yine 10 liralık ürünü vergilerle beraber 25-30 liraya alacaksın değişen bişey yok, vatandaş sikme geleneği ekonomik parametrelerden bağımsız default olarak gelir, yani türkiye dünyanın en büyük 5 ekonomisinden biri olsa sen yine kredi çekip hayatta kalırsın.
  • ensonhaber tarafından bilerek yanlış yorumlanan yazılar bütünü. manşet çatlaklar var diyor.

nötr veya uzun vade için olumlu çıkarılabilecek 2 yazı filan vardır. geri kalan hepsi olumsuzdur.

http://im.ft-static.com/…11e6-ba85-95d1533d9a62.pdf

uzun vade için ben de olumlu bakıyorum, demokrasi yolunu seçersek hala epey uzun vadede düzgün bir ülke olma şansımız her şeye rağmen var.