şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kim olduğu belli olmayan kişidir.

  şöyle ki:

  mehmet şimşek ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı olarak görünmektedir ancak kendisinin politika yapımındaki rolü yok gibi bir şey. ne süreçle alakalı bir bilgi yahut öngörü, ne gelecekte yapılacaklara dair bir yaklaşım ne de "aslında çok da kötü değil" bağlamı dışında bir açıklama gelmektedir. kendisinin iktisat üzerindeki uzmanlığına dair cv'si büyük olsa da icraat ve hatta söylemlerde pek bir varlığı -hiç olmazsa medyada- yok.

  nihat zeybekçi ekonomi bakanı olarak geçmektedir. kendisi eski bir ihracatçı olarak dış ticarete dair bir geçmişe sahip olsa da ekonomiye dair yegane varlığı "kudaki yükselişi kabul etmemesi"dir.

  cevdet yıldız akp ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak görünmektedir. eskiden enflasyon şöyleydi şimdi %10(!) seviyesinde. akp zamanında acayip ekonomik başarı(!) gösterdikten öte bir açıklaması bulunmamaktadır.

  murat çetinkaya merkez bankası başkanı olarak geçmektedir. faiz koridorunun üst ve alt bantlarında bir şeyler yapmaktadır. ancak ne bir ppk üzerinden ne de başka bir merkez bankası yapısı üzerinden genel bir vizyon ya da piyasa döviz basmak dışında bir eylem görülmemiştir.

  şimdi naçizane sorum şu olacaktır; memleketin ekonomisini kim, nasıl, hangi hedef ve stratejiyle yönetiyor.

  buralar hep kemal derviş olacak şimdi, olsun da kendisinin memlekete verdiği zarar belli. fakat bu hikayenin kemal derviş'i kim?