şükela:  tümü | bugün
 • hazine sekreterinin açıklaması

  türkiye’ye; hükümetle ilişkili spesifik kişilere gruplara uygulanabilecek yaptırımları açıklarken sorulan bir soru üzerine hiç utanıp sıkılmadan;

  “we can shut down turkish economy if we need to” deme cüretkarlığını gösteriyor yabancı bir devletin yetkilisi. amerikan hazine sekreteri. bu yabancı devlet de abd. tercümesi; istersek türkiye ekonomisini kapatırız. (buradaki shut down ifadesi sonlandırmak, düğmesine basıp da kapatmak gibi bir anlam içeriyor)

  ülkemin gururu, gücü ayaklar altında değildir de nedir? bu laf bir çuval hadisesinden daha büyük bence. utanmadan sıkılmadan nasıl bir küstahlıkla bunu söyleyecek hale geldiler? ha tabi ecevit hastaydı, köy kahvesinde oturur gibi oturamıyordu belki ama bu lafları da yemezdik o zamanlar.
 • kapatın lan.
 • "tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlık ile mümkündür." (1922, ankara, a.g.e, c. ı, s. 243)

  "siyasi, askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa kazanılan zaferler kalıcı olmaz az zamanda kaybedilir. (1923, izmir, a.g.e, c. ıı, s.111)

  "bu millet, ekonomik bağımsızlığını elde ederse o kadar kuvvetli temel üzerinde yerleşmiş ve ilerlemeye başlamış olacaktır ve artık bunu yerinden kımıldatmak mümkün olmayacaktır. işte düşmanlarımızın, hakiki düşmanlarımızın bir türlü rıza göstermedikleri budur." (1923, izmir, a.g.e, c. ıı, s. 114)

  "ekonomik kalkınma, türkiye'nin özgür, bağımsız, daima daha kuvvetli, daima daha müreffeh türkiye idealinin belkemiğidir." (a.g.e, c.ı, s.416)

  "bir devletin maliyesi bağımsızlıktan yoksun olunca, o devletin bütün hayati kısımlarında bağımsızlık felç olmuştur." (a.g.e, c.ı, s.243)
 • ben iki senedir yeterince stok ve birikim yaptım gelebilirsiniz. ballı bizde bu bahane ile biriktirmeyi, yerinde harcama yapmayı, mala değer vermemeyi ve kaybettiğimiz nice manevi değeri tekrar öğreniriz. acı, bedeli ağır ancak gerekli olandır.