şükela:  tümü | bugün
  • celal şengör'ün anlamlı ve yerinde tespiti.

"türkiye afganistan'dır.
    yani milletin bikini giymesi, mercedese binmesi, rock müziği dinlemesi burayı modern ve medeni bir ülke yapmıyor.
    türkiye benim dünyada gördüğüm en ilkel nüfuslardan birine sahip.
    türkiye benim gördüğüm en üst cehalet düzeyinde, en gayri medeni ülkelerden biri."
  • yaşadığı topraklara uzak bir dayının hezeyanı. dayı gel sana adana dürüm ısmarlayım, kendine gelirsin.
  • albay ile telefonda konuşurken bile ayağa kalktığını söyleyen bunağın lafı.

(bkz: paşasının ateisti)
  • her şeye inanmayın siz
  • dünyanın değil de avrupa’nın diyelim. bilim ve kültürde ortaya koyduğumuz basarılar 3 milyon nufüslu bir ülkeninkini bile geçemiyorsa orada durup düşünmek gerekir.
  • abarti bi yorum olmus, turkiye dusunmekten cok gelenekselligin hakim oldugu, okumanin yorumlamak demek olmadigi ulkelerden. burhan kuzunun anayasa professoru oldugu bir ulkeden bahsediyoruz. fakat afganistan, arap ulkeleri, pakistan ve dogu asya ulkelerine baktiginda geleneksellik, beyni kullanmama, atasinin yasadigi gibi yasayip olme felsefesi cok hakim. bu noktada mustafa kemal'e bir tesekkur etmek istiyorum. ataturk sevgisiyle buyumeyip kendisini 20li yaslardan sonra anlayan, izmirde buyudugumden kemalist bagnazliginin konyali bagnazligina es deger oldugunu cani gonulden bilen biri olarak tesekkur ediyorum kendisine. onun vizyonuna ragmen ulke suan bu cahillik seviyesinde. ulkenin yuzde 20-30 u disinda empati yapmayi bilen baskasinin dusuncesine saygi duyan insan yok. kisacasi turkiye bir afganistan degildir ama akpnin yaptigi yatirim, ulkenin 30 senesini daha calmistir. bi yunanistan olmak icin bile 60 seneye ihtiyac var ki once bunlarin yetistirdikleri elemanlar o koltuklardan insin, dusunmeyi ve elestirmeyi bilen dine, makama, meclise degil de dogruya ve durustluge imani olan nesiller bu yerlere gelsin.
  • herbokolog celal'den yine bir tespit daha...

elitizmden öleceksin celal..

katılmadığım elitist düşünce.
  • toplumsal yasam olarak cok geri oldugumuz konusunda haklilik payi var.

mesela trafik kurallarina araclarin uymasi, bir yerde kuyruga girmek, vatandasin yaya gecitlerini kullanmasi, kisisel temizlik gibi cok temel toplumsal kurallardan bihaber insanlarin ulkesi turkiye.

sorunlarini diyalog yoluyla halletmeyi bilmeyen, dusuncenin suc oldugu, adaletin kisiye gore sekillendigi bir ulke.

kendi gelir grubunun en gayri medeni ulkesi deseydi daha dogru olurdu zira afrika ulkeleriyle kiyaslamak haksizlik olur.