*

şükela:  tümü | bugün
 • felsefe öğretmenleri ve profesörlerinin kurduğu felsefeyi sevdirmek öğretmek ve yaygınlaştırmak amaçlı fena olmayan dernek, ionna kuçuradinin (bkz: ionnia kuçuradi)(!) başkanı olduğu ankara merkezli dernek.
 • "türkiye’de felsefî düşüncenin gelişmesine ortam hazırlamak; eğitim, bilim, sanat ve kültür etkinliklerinin felsefî bir temele dayanması gerekliliğinin bilinçlendirilmesine ve bu temelin atılmasına yardımcı olmak; felsefe eğitiminin çağın koşullarına uygun biçimde gerçekleşmesine yardımcı olmak ve türkiye’de felsefe alanında yapılan çalışmaları dünyaya tanıtmak kurumun amacıdır." (tüzük)
  amaçlı dernek.
 • (bkz: jurgen habermas) habermasın türkiye'ye getirilmesi gibi tarihi bir olaya imza atan felsefi oluşum.
 • dünya filozofları'nı ilk kez felsefenin anavatanında buluşturan ve türkiye'yi ayakta tutabilecek kurumlardan biri olan felsefecilerin birleştikleri bir kurum.
 • türkiyede felsefe işlerinden sorumlu, bu konuda tek yetkili kurum. başında başbakanlıkça atanmış felsefe genel müdürü bulunur. dört bölge müdürlüğü, il ve içe müdürlükleri ile tüm türkiyede örgütlenmiş olup 3200 memur kadrosuyla istihdam kaynağıdır (bizim amcaoğlunu felsefe kurumunda odacı olarak işe koyduk geçenlerde). kurban derilerinin zorunlu bağışlarını kabul tekeli konusunda da hava kurumu* ile çekişme halinde olup davası danıştaya kadar çıkmıştır. etkinlikleri arasında dünya felsefe olimpiyatlarına katılacakları belirlemek üzere seçme düzenlemek gibi işler vardır.

  http://www.tfk.org.tr/
 • kurucuları:
  füsun akatlı
  oruç aruoba
  zeynep aruoba
  prof.dr. nusret hızır
  doç.dr. ioanna kuçuradi
  prof.dr. takiyettin mengüşoğlu
  prof.dr. suat sinanoğlu
  doç.dr. cemal yıldırım
 • rüşvet iddialarının alıp başını gitmiş diyorlar bu kurum için. her ne kadar çalışanları "devlet memuru seçme sınavı" ile alınsa da sınavdan 0 alan bir bakan yeğeninin (bkz: hamili kart yakinimdir) "idealizm dairesi başkan yardımcılığı"na getirildiği kulislerde konuşuluyor.

  yakın bir zamanda "türkiye'nin felsefe doktrini" diye bir ihale açacaklamış diye duydum, amcaoğlu ile şirket kurduk, teminat mektubunu alınca biz de gircez ihaleye.. haydin hayırlısı..

  (diyanet işleri gibi düşündüm birden bu kurumu, aslında akp'li (hayır ak parti değil) arkadaşlara burdan sesleniyorum, tübitak'daki işleri bitince buraya da bir el atsınlar)
 • tam adı türkiye felsefe kurumu derneği'dir. ioanna kuçuradi'nin başkanlığında çok kapalı bir sosyetenin etkinlik gösterdiği, bir dernektir. kant'ın pratik aklın eleştirisi, prolegomena ve ahlak metafiziğinin temellendirilmesi eserlerinin çevirilerini yayınlamışlardır. dünya felsefe kongresini istanbul'da yaptırmak gibi büyük bir başarının yanı sıra, bir sivil toplum örgütü olarak ortaöğretim kurumlarında felsefe eğitiminin niteliklilendirlmesini sağlayamamak konusunda büyük bir ayıba sahiplerdir.
 • felsefe eğitimimizi aldığımız yer ;çocuklar ve gençler için felsefe ile ilk adımımızı atabildiğimiz olgunlaşma enstitümüz:)kuçuradi eğitimi sayesinde özgün felsefe yaratılarımızı güçlendirdik daha ne olsun;zaten bir burası siyasete alet olmamıştı şimdi bize de mi yöneldi oklar ne rezalet; başka şey bulunamadı da bu mu uyduruldu;traji komikmiş ne diyelim... zaten ne gariptir ki gerçekten yapanlar soyguncular ve adaletsizler değil de hep iyiyi ve erdemi savunanlar suçlanır ;alıştık artık:(