şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her gun, hatta her an degi$meye te$ne durumlar zinciri.
 • birileri tarafindan istenildigi an degistirilebilecek dunyanin en kapak gundemlerinden bir mekan.
  bir ulke.
 • balıkların hafızasının üç saniye olması* üzerine kurulu olan ve genelde yapay olan gündem*...
 • suan itibariyle, uyusturucuya indirgenmis, hergun baska bi kanalda birilerinin cikip uzerinde araliksiz konustugu, neyi deistirebileceini simdilik kavrayamadigim, cok dooru konusanlarin da olduu ancak acaip sacmalayanlara da sinirlenmeden duramadiim ulkemizin yeni sorunu !!
 • tarih boyunca hiçbir zaman boş kalmamış bir yerdir. dönem dönem değişiklikler olsa devlet adamları değişse, gündembelirleyicilerin tamamı değişse bile değişmeyen tek sey türkiye nin gündemsiz kalmamış olmasıdır.

  ermeni sorunu , pkk , avrupa birliği ,kıbrıs , demokrasi sıkıntıları, laiklik gibi maddeler bir loop halinde devamlı ısıtılıp önümüze getirilmiş bazen daha büyük sorunlar gizlenmiş zaman zaman ülkenin gelişimini etkilemiştir.

  laik-seriatçı ; türk - kürt gibi sorunlar (sorun olup olmadıgı bile tartışılabilir) hiçbir zaman çözümlenememiş çözümsüzlük çözüm olmuştur. gündem zaman zaman sportif basarılar veya bireysel bir takım basarılarla kısa vadeli kaymalar gerçekleştirmiş ama sonuçta yine bu yukarıda adı geçen maddelere geri dönülmüştür.

  düşünülmesi gereken adı geçen sorunların gerçekten sorun olup olmadıgıdır , gerçekten sorun teşkil etmeyen ama dış mihrakların kaşıması ve kiralık adamlarıyla ülke bugune kadar kaç yıl geride bırakılmış , suni gündemlerle yaratılan problemlerin aşılması için gereken maddi manevi destek kaç katrina kasırgası maliyeti kadar olmuştur.
 • hürriyet gazetesi'ne göre kadir has üniversitesi tıp fakültesi öğrencilerinin mezuniyeti.**birinci sayfa baş haber.memlekette başka önemli haber kalmadı galiba sayın özkök...*
 • gün itibari ile :

  -fransa'da kabul edilen ermeni soykırımı yasası
  -orhan pamuk'un nobel edebiyat ödülünü alması
  -engin ardıç'ın kürtler ve töre cinayetleri ile ilgili yazısı
  -türkçe ezan, din , laiklik

  major kombo!ortaya karışık.çok sesli türk toplumundan beraber ve solo tartışmalar.

  bu konular bugün konuşulup duracak.sonra ne mi olacak.kocaman bir hiç.birileri kafasını yorduğuyla kalacak.sonra 3 gün sonra aktörler değişecek tekrar baştan başlanacak.

  kusmak istiyorum.
 • - kürt sorunu/pkk
  - ermeni sorunu
  - ekonomi
  - islami devlete donu$me riski

  ilk dördü arasında en az 20 yildir sirayla gezinmekte olan, heyecana acik, surekli yeni bir olaganustu olayin gercekle$tigi cilgin ortam.
 • olabildiğince takipçi olmaya çalışmama rağmen, gece olsun gündüz olsun, başka bir konuyla ilgilendiğim anda tamamen farklı bir boyut kazanıyor.

  ankara'da devasa bir miting olur, ardından açıklamaları takip etmeye çalışırız.

  bir kaç gün rahat nefes alırız, ardından cumhurbaşkanı adayı açıklanır, “olurdu” “olmazdı”, “kim destek verdi”, “kim karşı çıktı”, “anayasa ne diyor” derken kafamız iyice karışır.

  biz tartışmalarla uğraşırken bir de bakmışız seçimin ilk turu yapılıyor. kafası içeri girdi, kolu içerde, onu da tutanağa yazın şeklinde tuhaf bir cumhurbaşkanlığı seçimine şahitlik yaparız. akşam olmuştur, tartışmalar yapılmıştır. ayaklarımı uzatayım biraz dinleneyim derken muhtıra gelir. sabaha kadar muhtıra ve yorumlar takip edilir.

  az bir uykunun ardından uyanılır ve muhtıranın etkileri gözlemlenmeye çalışılır. erken seçim olacak denir, farklı yorumlar dinlenir, eleştiriler, iddialar derken hükümet karşı bir bildiri yayınlar. herkes seçim kararı beklerken bu yanıtı anlamaya çabalarız, ne olacak şimdi diye düşünerek kafamızı kaşırız.

  istanbul'da devasa bir miting gerçekleşir, bu miting hakkında yorumlar dinlenir. herkes bu mitingin ardından erken seçim yapılması gerekliliğine işaret eder. tüsiad hükümeti erken seçime çağırır.

  pazartesi günü ekonomik veriler ve yorumlar takip edilir. görece sakin bir gündür, nefes alınır. ulusa sesleniş izlenir, gündem yaratacak bir olay yoktur. derken akşam saatlerinde anayasa mahkemesi'nin raportörünün inceleme sonuçları ajanslara düşer, bu konu takip edilir.

  salı günü sabah istanbul’da 1 mayıs nedeniyle alınan tedbirler ve taksim meydanına konuşlandırılmış ordu dikkat çeker. öğleden sonra ise anayasa mahkemesi cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunu iptal eder, ilerleyen dakikalarda genç parti ile chp arasında bir yakınlaşma ajanslara düşer, aynı dakikalarda cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun iptaline rağmen çarşamba günü ikinci turdan devam edileceği açıklanır. ikinci turdan devam edilemeyeceği ortaya çıkar, peşinden aynı gün ve saatte ilk turdan seçimi yineleyeceğiz açıklaması gelir, bunun da mümkün olmadığı ortaya çıkar. abdullah gül'ün cumhurbaşkanlığı ihtimali ortadan kalktı diye düşünürüz. ardından erken seçim yapılabilir ancak seçilme yaşının 25'e indirilmesi şarttır açıklaması gelir. anlaşıldı, seçime gidiyoruz şeklinde düşünürüz, arkasından cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gerçekleşemediği ve bülent arınç'ın vekâleten cumhurbaşkanı olacağı söylenir.

  bir saat kadar film izlenir. geri gelinir. türkiye'nin gündemi değişmiştir. hem de film izleme süresince 3–4 kez. anayasa değişikliği ile milletvekilliği döneminin 4 seneye indirileceği, cumhurbaşkanını halkın seçeceği, seçilme yaşının 25'e ineceği açıklanır. anavatan'ın bu anayasa değişikliğine destek vereceği açıklanır. ardından anavatan'ın desteği ile
  cumhurbaşkanlığı seçim turlarının 3-7-11-15 mayıs'ta gerçekleşeceği bilgisi alınır. anayasa değişikliği olacağı ve cumhurbaşkanını halkın seçeceği açıklanmıştı, şimdi seçim turlarının tarihi belirtiliyor, neler oluyor derken; chp'den, akp'nin anavatan'a siyasi rüşvet verdiği açıklamaları gelir. seçimde iki ayrı sandık olacak bilgisi dolanmaya başlar. bazı kaynaklar ikinci sandığın anayasa değişikliği referandumu amacıyla konulacağını belirtirken, bazı kaynaklar cumhurbaşkanlığı seçimi için konulacağı bilgisini geçer.

  türkiye gündemi halkı dinlenme tesisinde unutup yola devam eden otobüse dönmüştür. halk gelip geçen araçları bir süre izler, ardından yorgun düşer. gündem; yetişmenin mümkün olmadığı bir hızda yola devam etmekte, belki birileri bizleri de hatırlayıp geri dönerler.
 • çaktırmadan alışkanlık yapan, sarhoşluk veren garip bir şeydir. insan başta keyifli keyifli takip eder, sonra dayanamaz, esiri olur ve sonuçta insan kendisini başı döner, midesi bulanır bir halde bulur.